Autor: Tomasz Sędzimir

HR Manager, HR Business Partner. Dypl/cert coach IC oraz praktyk dialugu motywującego IDM.

Terapeuta Środowiskowy. Autor szkoleń rozwijających zasoby osobiste.

 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak komunikować treści, aby pracownicy chcieli słuchać i wdrażać zmiany w życie?

Większość menedżerów zna sytuację, gdy przekazywane komunikaty po prostu nie docierają do odbiorców. Pracownicy lubią mieć własne zdanie i postępować po swojemu. Oczywiście można zarządzać autorytarnie, zadaniować – rozliczać, wyciągać wnioski i surowe konsekwencje. W krótkiej perspektywie możesz ulec złudzeniu, że jest to podejście skuteczne, bo wyniki ulegają poprawie. Dzieje się tak najczęściej z powodu pełniejszej mobilizacji i zaangażowania jednostek, które są napędzane strachem i obawą przed konsekwencjami służbowymi.

Czytaj więcej

Karanie czy wygaszanie? Jak sobie radzić z zachowaniami niepożądanymi?

Kary odnoszą zwykle skutek krótkoterminowy, nie stanowią trwałego bodźca motywującego oraz pogarszają relację z przełożonym. Dużo korzystniejszym sposobem eliminowania zachowania niepożądanego jest wygaszanie go w czasie. Jak osiągnąć ten cel w praktyce?

Czytaj więcej

Budowanie autorytetu szefa zespołu

W dobie zalewu informacyjnego, natłoku reklam, coraz większej dostępności rozmaitych dóbr i produktów, rozległych możliwości kształtowania swojego czasu, zdawanie się na ekspertów pozwala nam się upewnić, w którym kierunku mamy podążyć. Większość ludzi potrzebuje autorytetów, a gdy je znajdzie, korzysta z ich rad, liczy się z ich zdaniem oraz jest podatna na ich sugestie.

Czytaj więcej

Budowanie kontaktu z klientem

Do Jarka podchodzi klient. Obserwuję z boku całą rozmowę. Nie słyszę dokładnie, co mówią, ale widzę, jak Jarek coś opowiada, żywo gestykulując. Jako doradca klienta jest pewny siebie, przekonany do tego, o czym mówi. Spotkanie szybko się jednak kończy. Krótkie pożegnanie, wręczenie ulotki, na koniec zdawkowe „do widzenia”. Podchodzę i pytam, co się stało? Słyszę, że klient nie był zainteresowany propozycją.

Czytaj więcej

Sugestywne metafory

Dziś mam wyjątkowo aż pięć spotkań w różnych lokalizacjach, pomyślał z niepokojem Marcin. „To będzie ciężki dzień”, ale „trzeba go jakoś przebrnąć”. Mam nadzieję, że nie będzie się on „ciągnąć w nieskończoność”, bo ostatnio „za dużo mam na barkach”.

Czytaj więcej

Pobudzanie emocji, słownik handlowca i tworzenie odniesień w wyobraźni klienta

Leniwa niedziela, popołudniowy spacer. Szli właśnie jedną z uliczek, gdy stojący przy restauracji kelner, zaprosił ich na „pyszne ciasto”. Dziś na koszt firmy – zaproponował z uśmiechem. Będą mieli Państwo okazję zobaczyć nasz nowy wystrój – kontynuował. Co więcej, wyświetlimy zjawiskowe zdjęcia wybrzeża palmowego, licząc na to, że nasi goście przeniosą się na chwilę w inny wymiar, relaksując się od trudów codziennego dnia.

Czytaj więcej

„UKŁAD NAGRODY” NA ZAKUPACH – ZANIM POMYŚLISZ, JUŻ CHCESZ TO MIEĆ!

Kto z nas nie lubi się nagradzać? Dać sobie od czasu do czasu przyzwolenie na leniwą niedzielę, zjeść kaloryczną czekoladę, czy w końcu kupić coś, co poprawi humor. Bez tych momentów życie byłoby znacznie trudniejsze, dni płynęłyby inaczej. Oczekiwanie na gratyfikację jest jednym z podstawowych motywatorów w życiu człowieka. Cele sprawiają, że patrzymy z entuzjazmem w przyszłość, doświadczamy poczucia radości, widzimy sens. 

Czytaj więcej

Pętle synonimów. Jak otwierać klienta na decyzję zakupową?

Każdy, kto próbował przekonać drugą osobę do swojego pomysłu lub idei, zna pewien rodzaj oporu – niechęci przed przyjęciem cudzej argumentacji. Umysł klienta podejmuje z reguły obronę przed perswazją ze strony handlowca. Powyższa trudność może wynikać po części z doświadczeń własnych, perspektywy patrzenia na sprawy czy bieżących potrzeb potencjalnego nabywcy.

Czytaj więcej

WEWNĘTRZNY KRYTYK – PRZYJACIEL CZY WRÓG?

Zastanawiasz się czasem, jakie korzyści przynosi samokrytyka? A może przynosi same straty? Jeśli tak, to dlaczego ludzie są względem siebie tak krytyczni? Statystyczna osoba, odpowiadając na te pytania, stwierdzała, że samokrytyka pozwala jej się doskonalić. Motywuje do rozwoju i zmiany zachowań na efektywniejsze. Czy to prawda? Otóż badania pokazują coś zupełnie przeciwnego!

Czytaj więcej

Psychologia współczesnego menedżera.

Książka przedstawia sprawdzone narzędzia zaczerpnięte od znanych terapeutów i trenerów, które znacznie poprawiają kompetencje menedżera zarządzającego zespołem ludzi. Sposób prezentacji kolejnych metod pracy został nakreślony tak, aby stopniowo rozwijać wiedzę i świadomość menedżera, wychodząc od podstaw w kierunku bardziej złożonego warsztatu trenerskiego.

Czytaj więcej

Paradoks obiektywności, czyli jak wchodzimy w iluzję racjonalizacji

Lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy racjonalni i logiczni, że podejmujemy decyzje, opierając się na realiach, faktach i twardych danych. Potrafimy liczyć, planować, przewidywać, co się stanie, domniemywać, jakie będą konsekwencje określonych zdarzeń. Jednak nasza wiara w błyskotliwy, bystry, inteligentny umysł odcina nas czasem od prawdy na własny temat, wpędza w błędy poznawcze i rozczarowuje. Udowadniają to badania prowadzone przez laureata Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Daniela Kahnemana oraz jego kolegę Amosa Tverskiego, jak też wielu innych naukowców.

Czytaj więcej

„Ujawnianie siebie” w procesie sprzedaży

Jednym z najistotniejszych czynników w każdej sprzedaży jest dobranie optymalnego balansu między słuchaniem a mówieniem. Nie ma jednej właściwej proporcji, która określałaby, ile słuchać i ile mówić w czasie kontaktu z klientem.

Czytaj więcej