Autor: Paweł Muzyczyszyn

Trener, coach ICF, wykładowca akademicki, właściciel firmy szkoleniowej GROW Szkolenia Coaching Doradztwo HR, specjalizuje się w obszarach sprzedaży i zarządzania sprzedażą oraz szkoleniach sales outdoor

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Budowanie zespołu sprzedażowego opartego na wartościach etycznych

Zachowania nieetyczne w firmie? Trudno definiowalny obszar, z bardzo wymiernymi efektami dla firmy, działu, zespołu i handlowca. Badania pokazują, że to nie incydenty, bo większość z nas spotkała się z tego rodzaju zachowaniami lub nawet bezpośrednio ich doświadczyła. A świat sprzedaży to przede wszystkim tempo pracy i relacje, więc te granice bardzo szybko się zacierają. Kiedy więc mamy do czynienia z tego rodzaju zachowaniami i jak sobie z nimi radzić, aby nasza codzienna praca nie straciła sensu? Oto przegląd zjawisk i zachowań z życia zespołu handlowego.

Czytaj więcej

Ambasador firmy, czyli jak budować wizerunek profesjonalnego handlowca w codziennej pracy z klientami

W momencie zakończenia rekrutacji, w wyniku której stałeś się handlowcem „na pokładzie organizacji X”, rozpoczynasz swoją przygodę handlową, gdzie o Twojej skuteczności zdecyduje przynajmniej kilka elementów. To m.in. wiedza, umiejętności, sytuacja rynkowa, a także to, jaki wizerunek wśród klientów będziesz każdego dnia kreować. A wspomniany wizerunek to pojęcie nad wyraz chłonne i mieści w sobie Twoje działania zarówno u klientów, jak i poza nimi. Dobrze jest więc zwrócić na kilka z nich większą uwagę i zadbać o nie, wiedząc, że przysłowie „jak cię widzą, tak cię piszą” jest ponadczasowo aktualne.

Czytaj więcej

Toksyczni klienci

Codzienny świat handlowca to spotkania, prezentacje, negocjacje, domykanie sprzedaży, dosprzedaż. A w tym wszystkim relacja klient – handlowiec. Czasami bardzo przyjazna, czasami czysto biznesowa, a jeszcze innym razem relacyjna, gdzie od pierwszego kontaktu jest tzw. chemia. Bywa jednak i tak, że spotykamy na swojej sprzedażowej drodze klienta specyficznego, z którym niby handlujemy, ale coś jednak jest w tym kontakcie innego, trudno definiowalnego. Bo z jednej strony jest bardzo miło, ale kończąc spotkanie wychodzisz z poczuciem wyczerpania, przegranej, wykorzystania. Ten dysonans poznawczy jest tak duży, że zaczynasz prowadzić wewnętrzną walkę między pojechaniem do tego klienta kolejny raz („bo przecież kupuje”) a tym, że „coś podpowiada” Ci, żeby sobie odpuścić współpracę. Na pewno jest coś nie tak. I często za tym wszystkim stoją tzw. toksyczni klienci, którzy są mistrzami emocjonalnego osłabiania Twojego sprzedażowego potencjału. Jak ich zauważyć? Jak z nimi pracować? I czy w ogóle to robić?

Czytaj więcej

Klient na pierwszym miejscu, czyli kto sprzedaje w firmie?

Gdy odwiedzasz firmę czy sklep, spotykasz na swojej drodze różne osoby tam pracujące. Do firmy wpuszcza Cię portier, wita Cię recepcjonistka, idąc korytarzami firmy mijasz osoby z personelu sprzątającego, magazynierów, logistyków, handlowców, pracowników administracyjnych. Z częścią z nich wymieniasz znaki rozpoznania w postaci powitania, uśmiechu, krótkiej rozmowy. I wszystkie te elementy układają się w całość, tworząc część kultury tej organizacji – Ci wszyscy ludzie sprzedają w imieniu firmy, w której pracują. Świadomie lub nieświadomie. Bo część z nich może być antysprzedawcami, których nieodpowiednie zachowanie może rzutować na Twoją perspektywę jako klienta. A czy Ty się zastanawiałeś, jak to wygląda u Ciebie w firmie?

Czytaj więcej

Kontraktowanie klientów – kluczowa kompetencja handlowca

Jest wspaniały lutowy poranek. Handlowiec wchodzi na spotkanie do swojego klienta. Znają się. Przecież co jakiś czas robi on u handlowca zamówienie. Po wstępnej rozmowie o pogodzie, handlowiec bada potrzeby i oczekiwania swojego klienta, prezentuje swoje rozwiązania i propozycje, po czym klient informuje go, że „musi się zastanowić i jeszcze skonsultować to ze wspólnikiem”.

Czytaj więcej

Escape room 2023, czyli o pokoju wyzwań, którego jeszcze nie znamy

Kończy się rok 2022. Tym samym w świecie sprzedaży zaczynamy myśleć coraz mocniej o wyzwaniach kolejnego roku. A jak nam pokazały ostatnie lata, jedyną stałą jest to, że wszystko się zmienia.

Czytaj więcej

Efektywny zespół handlowy – czy chodzi tylko o wynik?

Prowadzisz zespół sprzedażowy, osiągasz wyniki, zdobywacie nowych klientów, rok do roku jesteście silniejsi. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – czy jesteście skuteczni na miarę swoich możliwości? I jak to ocenić? Mierników jest wiele. Jednak tylko niektóre pokazują faktyczny stan siły zespołu.

Czytaj więcej

Czego pragnie współczesny klient?

Globalizacja, rewolucja technologiczna, pandemia, wojna – te procesy dzieją się na naszych oczach. W czasie rzeczywistym. I nie da się ukryć, oddziałują na nas i to bardzo. A my, ludzie sprzedaży, widząc te zmiany, reagujemy, ulepszając lub wręcz rewolucjonizując nasze modele sprzedażowe.

Czytaj więcej

Sprzedaż po sprzedaży, czyli poszukiwacze zaginionych klientów

Pozyskuj, pozyskuj i jeszcze raz pozyskuj! To hasło, które nieraz słyszymy w mediach społecznościowych, którym zachęca się nas do tego, abyśmy cały czas szukali nowych klientów. I nic w tym złego. Jednak zbyt często zapominamy w tym wszystkim o równie ważnym procesie, jakim jest utrzymanie nabywców już pozyskanych. Bo nie jest idealną sytuacją, gdy handlowiec nie chce dzwonić do klienta tylko dlatego, że mu wcześniej „wcisnął” jakiś produkt czy usługę. I o ile pozyskujesz klientów regularnie, czego Ci gratuluję, przeanalizuj, jak wyglądają u Ciebie procesy ich utrzymywania oraz odzyskiwania.

Czytaj więcej

Smak sukcesu czy porażki - jak zbudować skuteczny zespół handlowy?

Ambitny i skuteczny zespół handlowy. Marzenie właściwie każdego menedżera sprzedaży. A marzenia są od tego, aby je spełniać. Jednak nikt nigdy nie obiecał, że jest to łatwa droga. Często bywa niezbyt krótka. I to, co osiągniesz, jako szef sprzedaży, też nie jest już dane na zawsze.

Czytaj więcej

Menedżer sprzedaży 2.0.2.2. – nowe oprogramowanie

Rok 2022 z każdym dniem jest bliżej. Menedżerowie sprzedaży coraz częściej myślą o wyzwaniach, które czekają ich w tym nowym roku. Niewiadomych jest znacznie więcej niż kwestii oczywistych, bo pandemia, zmiany rynkowe, podatkowe i personalne. Pewny jest tylko jeden element układanki – plan sprzedażowy będzie wyższy, ewentualnie – przy dobrych wiatrach – taki sam. Co więc, jako szef sprzedaży, możesz zrobić, aby w nowy rok wejść na swoich zasadach? Przeskanujmy Nowego Menedżera Sprzedaży 2.0.2.2. i zainstalujmy aktualizacje.

Czytaj więcej

Siedem życzeń na Twój najlepszy sprzedażowo 2022 rok

Przed nami koniec 2021 r. Czasu, który spokojnie możemy określić jako kolejny pandemiczny z cechami dużej zmienności i nieprzewidywalności gospodarczej, a więc i handlowej. Kolejny rok przywitamy jak zwykle z  nadzieją, że będzie dla nas lepszy. Jednak sprzedaż nie lubi braku aktywności. Dlatego też zamiast życzyć sobie lepszego roku, podejmij działania, którymi realnie sprawisz, że 2022 r. będzie tym najlepszym pod kątem sprzedaży. Bo zrobione jest lepsze niż wymarzone. 

Czytaj więcej