Autor: Marta Michałowska

Z marketingiem związana od ponad 8 lat. Head of Marketing w Linker Cloud. Doświadczenie zdobywała m.in w branży ubezpieczeniowej i technologicznej; ma również perspektywę agencyjną. Doktorantka i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, mentorka w inkubatorze technologicznym Youth Business Poland. Autorka tekstów w magazynach Nowa Sprzedaż, Online Marketing Magazyn, Marketer+ i portalach Marketing przy Kawie, Interaktywnie. com, G2 Crowd i Grafmag. Prelegentka na konferencjach, m.in. na Internet Beta czy Środa Dzień Bloga.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Konwersja w B2B: marketing a sprzedaż

Czasami nawet naprawdę spory ruch na stronie internetowej nie idzie w parze z przesuwaniem leadów w dół lejka sprzedażowego. W takich sytuacjach bywa, że działy marketingu podejmują serię czynności, by zmniejszyć bounce rate czy wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie, podczas gdy sprzedaż wciąż narzeka na mały napływ klientów z inboundu. Nie będzie to zaskoczeniem, jeśli przyznamy, że nie do końca tędy droga. Oto poradnik o zarządzaniu konwersją i podziale obowiązków z nią związanych między mitycznymi salesami a marketerami.

Czytaj więcej

Współpraca marketingu i sprzedaży: sekret udanego, firmowego wzrostu

Kooperacja działów sprzedaży i marketingu bywa czasem wyboista; na drodze ku świetlanej przyszłości pełnej świętowania wspólnych sukcesów stoi wiele pomniejszych wyzwań. Warto jednak działać ramię w ramię oraz pokonywać pojawiające się przeciwności – walczymy przecież o to samo, czyli o pozyskanie nowych klientów i wytężoną pracę nad brand awareness. Jak więc rozsądnie podejść do tematu – i sprawić, by wspólna praca tych dwóch działów przebiegała pomyślnie? W niniejszym tekście prezentujemy spis wyzwań, którym warto się dokładniej przyjrzeć – zarówno z perspektywy członka zespołu marketingu, jak i zespołu sprzedaży!

Czytaj więcej

E-commerce w pigułce: trendy na sezon 2022/2023

Chciałoby się rzec, że jaki e-commerce jest, każdy widzi. Znaczące wzrosty jedynie napędzają pojawianie się coraz to nowych trendów i wychodzenie naprzeciw potrzebom konsumentów, zanim e-kupujący... sami je odkryją. Czy da się przekornie przewidzieć nieprzewidywalne – i zawyrokować, czym stoi i jeszcze chwilę stać będzie sektor handlu online? Sprawdźcie razem ze mną, na co tym razem stawiają marki!

Czytaj więcej

Ekologiczny e-commerce: zielony design, zrównoważona logistyka i ekoopakowania

Na co dzień (w większości) staramy się żyć odpowiedzialnie i troszczyć się o środowisko: segregujemy odpady, oszczędzamy wodę i energię elektryczną i coraz chętniej wybieramy zielony transport. Wciąż brakuje jednak zmian systemowych – szczególnie tych dotyczących prowadzenia biznesu. Dobrą wiadomością jest jednak to, że podobnie jak gospodarstwa domowe, tak i e-commerce tworzą na koniec dnia ludzie, którzy rozumieją powagę sytuacji związaną z zanieczyszczeniem naszej planety. Jak jednak mogą tego realnie dokonać – tak by wprowadzone działania naprawdę odniosły wymierny efekt, a nie były jedynie tzw. greenwashingiem?

Czytaj więcej

Content marketing a przyciąganie klientów – jak pisać dobre treści i pozwolić odnaleźć się w „internetach”

Być może wielu osobom zatrudnionym poza działami marketingu wydaje się, że praca content managera to kraina mlekiem i miodem płynąca, polegająca głównie na piciu hektolitrów kawy, robieniu od czasu do czasu małego researchu tematowego i klepaniu nieco bezmyślnie w klawiaturę tekstów dotyczących firmowych produktów. Nikt nie oczekuje przecież otrzymania Nagrody Nobla z dziedziny literatury nawet za najwybitniej napisane case study lub lekki w odbiorze blog post.

Czytaj więcej

Cały ten UX - o marketingu, doświadczeniach użytkowników i procesie projektowania

Idealny poranek: weekend, kubek ciepłej kawy i… dla większości z nas leniwe scrollowanie ulubionych stron internetowych. Co z tej porannej „prasówki” zostanie w naszej pamięci? Czy istnieją sprawdzone elementy, które przykuwają uwagę użytkowników lub przeciwnie – pozwalają im z łatwością i właściwie niezauważenie przechodzić z jednego miejsca strony w inne bez konieczności mozolnego poszukiwania żądanej informacji?

Czytaj więcej

Sprzedaż w pandemii i marketing odpowiedzialny społecznie vs. sklepy stacjonarne. Czy to się opłaca?

Parafrazując Benedykta Chmielowskiego, chciałoby się powiedzieć: „Jak COVID-19 wpłynął na sprzedaż, każdy widzi”. O wielkiej wygranej e-commerców powstało już wiele raportów i opracowań. Pozycja sklepów stacjonarnych z uwagi na wprowadzone w związku z pandemią przez rząd restrykcje i ograniczenia handlu stacjonarnego już na wstępie zdawała się przegrana, a jedynym wyjściem z sytuacji wydawało się przyjęcie taktyki „przejdź do online lub zgiń”.

Czytaj więcej

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ, CZYLI WŁAŚCIWIE JAKI?

Według danych z ubiegłorocznego raportu „The time has come: the KPMG Survey of Sustainability Reporting 2020” aż 80% firm raportowało o jakiejś formie „zrównoważonego biznesu”. Polska plasuje się właściwie idealnie w tym trendzie, z wynikiem równym 77%, notując spory wzrost w stosunku do roku 2017 (59%). Wydawać więc by mogło się, że cała branża stoi „zrównoważeniem”. Czy jednak dla wszystkich to pojęcie jest tożsame? I co ważniejsze – czy traktujemy je jako wpadający w ucho nośny slogan, czy stoją za tym jakieś konkrety?

Czytaj więcej

Każda (sprzedażowa) historia ma swój początek

Wszyscy będąc dziećmi mieliśmy ulubione bajki. Część z nas chciała być księżniczkami z wieży, część walczyć ze smokami, a część zbuntować się i przeżywać wspaniałe przygody niczym Merida Waleczna. Nie wiedzieć, kiedy jednak dorośliśmy i przygody Króla Lwa zamieniliśmy na… słynną już reklamę Allegro z żółtą kaczuszką, karteczkami post-it i nauką angielskiego w tle. Za dziecięcą nauką i rozrywką oraz za sprzedażą, wbrew pozorom, stoją te same mechanizmy.

Czytaj więcej

Personal branding na LinkedIn – budowa marki osobistej krok po kroku

Pozwólcie mi zgadnąć: Wasze pierwsze skojarzenie z LinkedIn to zapewne wirtualne CV. Portal może Wam się kojarzyć także z miejscem do kontaktu z rekruterami, tablicą z ogłoszeniami pracy i e-słupem z ciekawymi tekstami branżowymi. Z jednej strony macie rację – wszystko to znajdziecie na rzeczonym portalu. Nie znaczy to jednak, że te elementy wyczerpują multum funkcji, który daje Wam LinkedIn – w tym także możliwości do zbudowania eksperckiej marki własnej.

Czytaj więcej

(Mobilne) Programy lojalnościowe krok po kroku, czyli jak ważne są takie procesy, jak onboarding czy gamifikacja

Jako człowiek pracujący od dłuższego czasu w marketingu śmiem twierdzić, że sytuacje, w których nieco różnimy się poglądami z kolegami z działów business development, zdarzają się dość często. O ile jesteśmy zgodni co do celów i założeń, to metody, którymi chcemy je osiągać, czasem nie są spójne. Jest jednak temat, który nas zdecydowanie łączy – jest to chęć posiadania rzeszy lojalnych klientów, a co za tym idzie – stworzenie idealnego programu lojalnościowego.

Czytaj więcej

SZTUKA KOCHANIA PowerPointa: PRZEWODNIK PO PREZENTACJACH (NIE TYLKO) BIZNESOWYCH

Jako specjalistom z działów sprzedaży i business development zapewne obce są Wam takie uczucia, jak strach przed zaprezentowaniem oferty szerszemu gronu publiczności u klienta; nie jesteście też pewnie w stanie przypomnieć sobie sytuacji, w której zupełnie zapomnieliście, co mieliście powiedzieć. Muszę Was jednak zdziwić – w skali całego społeczeństwa jesteście szczęśliwą mniejszością.

Czytaj więcej