Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru , Jak skutecznie monitorować i mierzyć sprzedaż

14 listopada 2018

NR 15 (Maj 2018)

Efektywna sprzedaż produktów z gazetek promocyjnych? To możliwe!

0 1054

Gazetki promocyjne, reklama telewizyjna oraz sąsiedzi i znajomi to główne źródła, z których konsumenci czerpią informację o promocjach. Ostatnie z dwóch wymienionych istotnie straciły jednak na znaczeniu w ostatnich miesiącach. Coraz więcej konsumentów informacje o promocjach czerpie ze specjalnych aplikacji na smartfony, gazetek promocyjnych kolportowanych do klientów oraz dostępnych na stronach internetowych sklepów.

Fraza „gazetki promocyjne” jest wpisywana przez użytkowników internetu blisko 10 tysięcy razy miesięcznie, a fraza „gazetka promocyjna_nazwa sklepu” sięga nawet 700 tysięcy razy miesięcznie. Dane te pokazują, że jednym z głównych źródeł wiedzy klientów o produktach promocyjnych są właśnie gazetki promocyjne (ilustracja 1). Na stronach internetowych sieci handlowych najlepsze miejsca przeznaczone są na gazetki i zawarte w nich informacje o cenach.

POLECAMY

Ciekawostka

Średnio sieci handlowe dystrybuują do klientów ponad 1000 sztuk gazetek na jeden sklep.

Dlaczego sieciom handlowym potrzebne są gazetki promocyjne?

Każda sieć handlowa przede wszystkim chce uchodzić w oczach klientów za taką, która oferuje im najniższe ceny. To głównie od tego motywu zakupowego zależy, czy klient zdecyduje się pójść do sklepu. Produkty, które sklepy reklamują w gazetkach, mają pełnić funkcję małej kuli śniegowej, która toczona po śniegu staje się coraz większa. Wyobraźmy sobie klienta, który zobaczy w gazetce produkt w bardzo niskiej cenie i postanowi udać się po niego do sklepu. Będąc już na terenie obiektu, oprócz tego produktu, klient zauważy wiele innych, których w gazetce nie było i podejmie decyzję o ich zakupie. To właśnie kupione często po wpływem impulsu, niezaplanowane wcześniej produkty, są tą większą kulą śniegową. 

Produkty pokazywane w gazetkach mają bardzo niskie marże i dzięki temu można pokazać ich niską cenę. Aby sklep zrekompensował sobie utratę marży, rotacja tych produktów musi być kilkukrotnie wyższa niż przed promocją i często tak właśnie się dzieje. O tym, jak badać stosunek spadku cen do wzrostu sprzedaży pisałem w „Nowa Sprzedaż” #1(13): 

Jak zwiększać rentowność sklepu, właściwie ustalając ceny: s. 84-88.

Jak badać rentowność promocji gazetkowych?

Średni czas aktualności gazetki to kilka dni handlowych. Każdy detalista wie, że w tym czasie sprzedaż produktów reklamowanych w gazetce wzrośnie kilkukrotnie, jednak przy bardzo niskich marżach nie jest to tożsame z tym, że wzrośnie również marża wartościowa, czyli zysk sklepu. Aby zbadać rentowność promocji, należy porównać sprzedaż produktów promocyjnych w czasie aktualności gazetki z ich sprzedażą w ciągu 2 tygodni przed jej wprowadzeniem.Warto zrobić to samo po zakończeniu promocji.

Przykład

 • Sklep poza promocją sprzedaje sok jabłkowy w cenie detalicznej = 3,39 zł przy marży 21%. 
 • W czasie tygodniowej promocji w gazetce, cena detaliczna na ten sok wynosiła 2,39 zł przy marży 10%.
 • Poniższa ramka 1 pokazuje wyniki sprzedaży soku w ciągu 5 tygodni wraz z tygodniem obowiązywania gazetki.

 

Analiza wyników sprzedaży:

 1. W tygodniu obowiązywania gazetki (P) sprzedaż jednostkowa soku wzrosła ponaddwukrotnie, ale mimo tego wzrostu sprzedaży zysk był niższy o 25% od średniej sprzedaży w 2. tygodniu przed promocją (P-2 i P-1). Fakt, że sprzedaż jednostkowa soku wzrosła dwukrotnie świadczy o tym, iż klienci zauważyli promocję i z niej skorzystali (wykres 1).
 2. Po zakończeniu promocji, w dwóch kolejnych tygodniach (P+1 i P+2) wzrosły zarówno sprzedaż jednostkowa w stosunku do 2. tygodnia przed promocją o 22%, jak i średni zysk sklepu o 5%. Wzrosty świadczą o tym, że mimo zakończenia promocji i zwiększenia się marży sklepu klienci nadal pamiętali promocję i kupowali sok mimo jego wyższej ceny. Ciekawe jest to, że dla części klientów, którzy kupili sok ze względu na jego promocyjną cenę, teraz już ten argument nie był istotny (wykres 2).
 3. Sklep, który kupuje w hurtowni produkty do gazetki, nabywa je z niższą, promocyjną marżą, ponieważ tego typu akcje realizowane są wspólnie z producentem lub dystrybutorem. W przypadku, kiedy całość asortymentu nie zostanie sprzedana w trakcie obowiązywania gazetki, sklep po jej zakończeniu nalicza swoje sta...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy