Rzecz o kłamstwie w negocjacjach

Skuteczna sprzedaż

Na początku negocjacji bardzo często pojawiają się różnego rodzaju pytania, np. jak skutecznie budować przewagę w negocjacjach, zachowując dobre praktyki w relacjach biznesowych, aby okazały się skuteczne. Na pewno nie jest łatwo znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie. Niestety, bardzo często wielu ludzi porównuje proces negocjacji do gry, w której każdy ruch jest dozwolony.

Włącznie z blefem. 

Posługując się terminologią zaczerpniętą z gier, blefem można nazwać taktykę mającą na celu wprowadzenie w błąd innych uczestników negocjacji. Oczywiście na początku należy postawić pytanie, czy taka technika w ogóle powinna być stosowana. Jeżeli przyjmiemy, że tak, to może się ona okazać dla wielu (młodych stażem pracy) handlowców jedną z najtrudniejszych technik sprzedaży. Jego stosowanie na pewno daje możliwość realizacji krótkotrwałych celów sprzedażowych. Jednak nie wolno zapomnieć, że relacje handlowe nie są grą krótkotrwałą. Relacje międzyludzkie, również te czysto handlowe, bardzo często budowane są latami.

POLECAMY

Nie wolno o tym zapomnieć i stawiać na blef. Postępowanie obliczone na wprowadzenie kogoś w błąd niesie za sobą nie tylko utratę kontaktów handlowych, ale przede wszystkim może wiązać się z konsekwencjami prawnofinansowymi.

Jeżeli mimo wszystko chcielibyśmy skorzystać z techniki sprzedażowej z wykorzystaniem blefu, musimy pamiętać o czterech podstawowych zasadach, które przedstawiono w ramce 1.

Ramka

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy