Autor: Jacek Urbański

Menedżer ds. szkoleń w Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan, trener biznesu, ekspert trade marketingu
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jakie znaczenie dla klientów i sprzedawców mają końcówki cenowe?

Sklepy, sprzedając swoje produkty, najczęściej używają końcówek cenowych: 0, 5, 9. Robiąc codzienne zakupy, najczęściej spotyka się ceny z końcówką 99. Jaki ma to wpływ na postrzeganie cen przez klientów?

Czytaj więcej

Jak lokalizacja sklepu wpływa na decyzje zakupowe klientów

W czasach bardzo intensywnego rozwoju sklepów internetowych jako głównego kanału dystrybucji, sklepy stacjonarne stają się głównie tzw. showroomami, czyli miejscami, gdzie klient zbada towar sensorycznie, a następnie kupi go za pośrednictwem sklepu internetowego. Jeszcze kilka lat temu ceny w tych dwóch kanałach znacznie się różniły, dziś jednak poziom cen w obu tych kanałach się wyrównuje. Czy to oznacza, że wkrótce nie będziemy potrzebowali sklepów stacjonarnych? Czy wszystkie potrzebne nam produkty kupimy przez internet? A jeśli firma handlowa zdecyduje się na ekspansję swoich placówek stacjonarnych, to jak wybrać taką lokalizację, która przyciągnie najwięcej klientów?

Czytaj więcej

Black Friday w polskim handlu. Czy na pewno jest atrakcyjny?

Kiedy Abraham Lincoln w 1789 r. ustanawiał na ostatni czwartek listopada Święto Dziękczynienia, zapewne nie przypuszczał, że 200 lat 
później będzie to początek wielkich przedświątecznych zakupów i okres szalonych wyprzedaży. Amerykanie biorą w piątek po tym święcie dzień wolnego i udają się na wielkie zakupy. Ten zwyczaj, jak wiele innych, musiał również dotrzeć do Polski i stał się bardzo ważnym dniem dla polskiego handlu. Czy jednak promocje są wtedy tak bardzo atrakcyjne jak za oceanem? Dlaczego w taki sposób podejmujemy decyzje zakupowe?

Czytaj więcej

Doskonały niczym orkiestra. Jeden zespół - wspólny cel

Na rynku pracy rok do roku rośnie zapotrzebowanie na sprzedawców. Jak podaje portal Pracuj.pl, w roku 2017 blisko 20% wszystkich ogłoszeń opublikowali pracodawcy z branż handlu hurtowego, B2B oraz handlu detalicznego. Jednak znalezienie dobrego handlowca to dopiero początek. Wyzwaniem dla każdego szefa sprzedaży jest zbudowanie efektywnego zespołu, który realizuje postawione przed nim cele. Wielość podejść do tego zagadnienia stawia pytanie: Jak tego dokonać? 

Czytaj więcej

Domknij sprzedaż podczas aktywnej dosprzedaży przy kasie

W ostatnich latach w handlu detalicznym zachodzą duże zmiany. Niskie marże większości produktów spożywczych łączą się z problemami związanymi z brakiem pracowników na rynku pracy. To sprawia, że sieci handlowe, chcąc zwiększyć obroty i poprawić rentowność, starają się przyciągnąć nowych klientów poprzez bardzo dobrą jakość obsługi klienta, a także aktywną sprzedaż bezpośrednią przy kasie. Jednak ta budzi u konsumentów sporo kontrowersji. Wielu z nich na forach internetowych wyraża swoją dezaprobatę do tego typu praktyk. Jak zatem domykać sprzedaż dodatkową?

Czytaj więcej

Efektywna sprzedaż produktów z gazetek promocyjnych? To możliwe!

Gazetki promocyjne, reklama telewizyjna oraz sąsiedzi i znajomi to główne źródła, z których konsumenci czerpią informację o promocjach. Ostatnie z dwóch wymienionych istotnie straciły jednak na znaczeniu w ostatnich miesiącach. Coraz więcej konsumentów informacje o promocjach czerpie ze specjalnych aplikacji na smartfony, gazetek promocyjnych kolportowanych do klientów oraz dostępnych na stronach internetowych sklepów.

Czytaj więcej

Jak zwiększać rentowność sklepu, właściwie ustalając ceny?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę GFK, klienci, wybierając sklep, kierują się przede wszystkim korzystnymi cenami całego asortymentu oraz konkretnych artykułów. Jednak gdyby właściciele sklepów przy ustalaniu cen kierowali się wyłącznie tym motywem zakupowym, nie uzyskaliby obrotu na takim poziomie, który pokryłby koszty prowadzenia sklepu oraz uzyskania satysfakcjonującego ich zysku. 

Czytaj więcej