Autor: Maciej Sasin

Konsultant rozwoju organizacji; założyciel firmy Akademia Rozwoju Kompetencji, specjalizującej się w rozwoju organizacji; autor książek „Budowanie zaangażowania pracowników”, „Efektywny system pracy” oraz „Skuteczna sprzedaż”; pomaga firmom budować zaangażowanie pracowników
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Przegląd marki na nowy rok

Nowy rok to dobry czas na przegląd marki. W marketingu jest to proces analizy i oceny wszelkich aspektów związanych z budowaniem wizerunku i świadomości marki, mający na celu zrozumienie jej obecnej sytuacji i identyfikację obszarów do poprawy. Jest to istotny krok w przepracowaniu skutecznej strategii marketingowej, która – jak każdy obszar firmy – powinna być przeglądana przez marketerów lub pod okiem niezależnego eksperta. Robi się to po to, aby utrzymać atrakcyjność i adekwatność marki w kontekście dynamicznej sytuacji rynkowej.

Czytaj więcej

Dobre praktyki współpracy dostawcy z dystrybutorem

Współpraca między dostawcami a dystrybutorami może być złożona i wiązać się z wieloma trudnościami. Najważniejsze jest partnerstwo, dążenie do wspólnego celu i osiąganie efektu synergii. Jeśli dostawca i dystrybutor grają nie fair, to jest to droga do frustracji obu stron, ograniczenia, a nawet zerwania współpracy.

Czytaj więcej

Pro Brand Tools – checklista budowania marki

Budowanie marki to proces długotrwały i złożony, wymagający świadomego zarządzania i kreowania wizerunku marki czy firmy. Pozostawienie przypadkowi kwestii budowania marki ograniczy już na starcie skuteczność sprzedaży i efektywne docieranie do klientów. Dlatego budowanie marki trzeba rozpocząć z wizją końca, wiedzieć, do kogo chcemy dotrzeć i w jaki sposób.

Czytaj więcej

Onboarding handlowców. Jak przyspieszyć rozwój w dziale sprzedaży

Sposób onboardingu do pracy w dziale handlowym jest kluczowy do osiągnięcia oczekiwanych celów sprzedażowych. Wielu uważa, że za sukcesem działu handlowego stoją przede wszystkim utalentowani handlowcy. Oczywiście, są oni bardzo ważni, ale moim zdaniem najważniejszą rolę odgrywa w nim odpowiedni onboarding – zarówno pod względem wiedzy produktowej, jak i wiedzy sprzedażowej.

Czytaj więcej

Jak kontraktować współpracę z klientem po podpisaniu umowy?

Formalne umowy są ważne, ale w praktyce potrzeba jeszcze dogadać się w czysto ludzkim aspekcie… Bardzo często realizacja usług i dostarczanie wsparcia po sprzedaży rodzą w praktyce wiele nieporozumień, dlatego warto spojrzeć na sposób komunikacji na trzech płaszczyznach: merytorycznej, proceduralnej i psychologicznej.

Czytaj więcej

Co uwzględnić w planowaniu sprzedaży na 2023 r.?

Mija rok 2022 i trzeba myśleć o 2023 r., w który wkraczamy z dozą dużej niepewności. Planowanie w takim momencie nie jest najłatwiejsze i jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Inflacja, słabość polskiej waluty, presja cen energii czy konflikt w Ukrainie to tylko wierzchołek góry lodowej, którą widać na horyzoncie, a o którą wiele firm i branż może się rozbić.

Czytaj więcej

Optymalizacja procesów sprzedaży w obliczu kryzysu

Widmo kryzysu zbliża się do naszej gospodarki już po raz kolejny w ostatnich latach. Do tej pory dzięki tarczom osłonowym jakoś udawało się funkcjonować. Teraz może być inaczej, więc nie ma na co czekać, tylko trzeba zakasać rękawy i działać z wyprzedzeniem.

Czytaj więcej

Obszary diagnozy działu handlowego

Diagnoza działu sprzedaży powinna odbywać się na wielu poziomach. W tym artykule przedstawię trzy, na których warto badać dział handlowy. Są to poziomy: strategiczny, operacyjny i taktyczny. Nie da się podejść skutecznie do diagnozy działu handlowego, jeżeli nie będziemy rozpatrywać go w kategoriach systemowych, czyli naczyń połączonych, które wzajemnie na siebie wpływają i oddziałują.

Czytaj więcej

Onboarding w sprzedaży

Kiedy taniec sprzedaży się kończy, umowa jest już podpisana, premie policzone i niedługo trafią na konto handlowca, może wydawać się, że to już koniec procesu sprzedażowego. Okazuje się jednak, że podobnie jak po rekrutacji musimy wdrożyć pracownika w jego obowiązki, tak i klienta firmy, w wielu przypadkach, trzeba nauczyć składania zamówień lub korzystania z zakupionego produktu.

Czytaj więcej

Jeśli jesteś firmą handlową możesz nie przetrwać...

Od jakiegoś czasu obserwuję rynek firm handlowych, czyli takich zajmujących się dystrybucją produktów w różnych branżach. To, co mnie zastanawia, to model biznesowy, który jest dość stary, czyli tanio kupić, drożej sprzedać. Nie ma w tym nic złego, że chcemy zarabiać, jednak zastanawiam się, czy bazując tylko na dostępności samego produktu, firma może obecnie funkcjonować efektywnie. A jeśli nawet dzisiaj dobrze sobie radzi, to jak będzie to wyglądało w przyszłości.

Czytaj więcej

Cztery role menedżera sprzedaży

Menedżer sprzedaży brzmi dumnie, ale rola ta nie jest łatwa, bo to tak naprawdę to zestaw ról łączonych przez jedną osobę. Złożoność i wielość kompetencji, które powinien on posiadać wskazuje, dlaczego tak wiele w firmie od niego zależy i dlaczego tak trudno znaleźć świetnego szefa sprzedaży. W tym artykule wskażę cztery kluczowe obszary kompetencyjne, które powinny charakteryzować dobrego menedżera sprzedaży.

Czytaj więcej

Dobre praktyki sprzedażowe w 2022 r. w spadku po COVID-19

Każda trudna sytuacja czegoś uczy. W sprzedaży pandemia COVID-19 wywołała lawinę zmian, które mogą pozostać z nami na dłużej. Wiele z nich może mieć pozytywny wpływ na koszty marketingu i sprzedaży, a inne mogą utrudniać zamykanie sprzedaży i budowanie relacji. Nadszedł czas, w którym synergia marketingu i sprzedaży musi wejść na wyższy poziom. W tym artykule chcę pokazać dobre praktyki, które rozpowszechniły się w ostatnim czasie, a wcześniej były obecne marginalnie lub celowo ich unikano.

Czytaj więcej