Autor: Maciej Sasin

Konsultant rozwoju organizacji; założyciel firmy Akademia Rozwoju Kompetencji, specjalizującej się w rozwoju organizacji; autor książek „Budowanie zaangażowania pracowników”, „Efektywny system pracy” oraz „Skuteczna sprzedaż”; pomaga firmom budować zaangażowanie pracowników
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak kontraktować współpracę z klientem po podpisaniu umowy?

Formalne umowy są ważne, ale w praktyce potrzeba jeszcze dogadać się w czysto ludzkim aspekcie… Bardzo często realizacja usług i dostarczanie wsparcia po sprzedaży rodzą w praktyce wiele nieporozumień, dlatego warto spojrzeć na sposób komunikacji na trzech płaszczyznach: merytorycznej, proceduralnej i psychologicznej.

Czytaj więcej

Co uwzględnić w planowaniu sprzedaży na 2023 r.?

Mija rok 2022 i trzeba myśleć o 2023 r., w który wkraczamy z dozą dużej niepewności. Planowanie w takim momencie nie jest najłatwiejsze i jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Inflacja, słabość polskiej waluty, presja cen energii czy konflikt w Ukrainie to tylko wierzchołek góry lodowej, którą widać na horyzoncie, a o którą wiele firm i branż może się rozbić.

Czytaj więcej

Optymalizacja procesów sprzedaży w obliczu kryzysu

Widmo kryzysu zbliża się do naszej gospodarki już po raz kolejny w ostatnich latach. Do tej pory dzięki tarczom osłonowym jakoś udawało się funkcjonować. Teraz może być inaczej, więc nie ma na co czekać, tylko trzeba zakasać rękawy i działać z wyprzedzeniem.

Czytaj więcej

Obszary diagnozy działu handlowego

Diagnoza działu sprzedaży powinna odbywać się na wielu poziomach. W tym artykule przedstawię trzy, na których warto badać dział handlowy. Są to poziomy: strategiczny, operacyjny i taktyczny. Nie da się podejść skutecznie do diagnozy działu handlowego, jeżeli nie będziemy rozpatrywać go w kategoriach systemowych, czyli naczyń połączonych, które wzajemnie na siebie wpływają i oddziałują.

Czytaj więcej

Onboarding w sprzedaży

Kiedy taniec sprzedaży się kończy, umowa jest już podpisana, premie policzone i niedługo trafią na konto handlowca, może wydawać się, że to już koniec procesu sprzedażowego. Okazuje się jednak, że podobnie jak po rekrutacji musimy wdrożyć pracownika w jego obowiązki, tak i klienta firmy, w wielu przypadkach, trzeba nauczyć składania zamówień lub korzystania z zakupionego produktu.

Czytaj więcej

Jeśli jesteś firmą handlową możesz nie przetrwać...

Od jakiegoś czasu obserwuję rynek firm handlowych, czyli takich zajmujących się dystrybucją produktów w różnych branżach. To, co mnie zastanawia, to model biznesowy, który jest dość stary, czyli tanio kupić, drożej sprzedać. Nie ma w tym nic złego, że chcemy zarabiać, jednak zastanawiam się, czy bazując tylko na dostępności samego produktu, firma może obecnie funkcjonować efektywnie. A jeśli nawet dzisiaj dobrze sobie radzi, to jak będzie to wyglądało w przyszłości.

Czytaj więcej

Cztery role menedżera sprzedaży

Menedżer sprzedaży brzmi dumnie, ale rola ta nie jest łatwa, bo to tak naprawdę to zestaw ról łączonych przez jedną osobę. Złożoność i wielość kompetencji, które powinien on posiadać wskazuje, dlaczego tak wiele w firmie od niego zależy i dlaczego tak trudno znaleźć świetnego szefa sprzedaży. W tym artykule wskażę cztery kluczowe obszary kompetencyjne, które powinny charakteryzować dobrego menedżera sprzedaży.

Czytaj więcej

Dobre praktyki sprzedażowe w 2022 r. w spadku po COVID-19

Każda trudna sytuacja czegoś uczy. W sprzedaży pandemia COVID-19 wywołała lawinę zmian, które mogą pozostać z nami na dłużej. Wiele z nich może mieć pozytywny wpływ na koszty marketingu i sprzedaży, a inne mogą utrudniać zamykanie sprzedaży i budowanie relacji. Nadszedł czas, w którym synergia marketingu i sprzedaży musi wejść na wyższy poziom. W tym artykule chcę pokazać dobre praktyki, które rozpowszechniły się w ostatnim czasie, a wcześniej były obecne marginalnie lub celowo ich unikano.

Czytaj więcej

JAK PLANOWAĆ REALIZACJĘ CELÓW SPRZEDAŻOWYCH W 2022 R.?

Nie będę w tym artykule pisać o metodach planowania sprzedaży generalnie, ponieważ na ten temat powstało już wiele treści, ale chcę pokazać, co wziąć pod uwagę w wyjątkowo trudnych sytuacjach, z jakimi mamy styczność w trakcie trwającej pandemii. Sytuacja wywróciła sytuację w wielu branżach, tak w sensie pozytywnym, jak i negatywnym. W niektórych branżach mamy kryzys, a inne muszą radzić sobie ze zbyt dużym popytem na swoje usługi. Obie sytuacje wcale nie są łatwe do planowania sprzedaży, a błędy popełnione na etapie planowania mogą wiele kosztować, dlatego w tym artykule zaproponuję kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania sprzedaży na rok 2022.

Czytaj więcej

Wdrożenie CRM w ośmiu krokach – jak uniknąć typowych błędów?

Piszę ten artykuł ze świadomością, że współcześnie sam CRM (Customer Relationship Management) to za mało. Coraz częściej mówimy o marketing automation, czyli o zespoleniu wszystkich kanałów, na których funkcjonuje firma, a przede wszystkim strony www oraz social mediów. Nie można zapominać także o kontaktach bezpośrednich w aplikacjach umożliwiających rozmowę z klientem, mailingach czy reklamach. Tymczasem wdrożenie CRM z sukcesem w firmie nadal jest rzadkością, dlatego w tym artykule będę się koncentrował właśnie na tym systemie.

Czytaj więcej

Pięć kluczowych strategii w zarządzaniu działem sprzedaży przedstawicieli handlowych

Sprzedaż jest czynnością procesową i bardzo złożoną. Ciężko wybrać pięć elementów, które wpływają na skuteczność zarządzania działem sprzedaży, ale po namyśle wcale nie było tak trudno tę listę przygotować... Czytając ten artykuł, warto pamiętać o tym, że na temat tych pięciu obszarów można by napisać osobny rozdział książki, postaram się jednak przybliżyć zagadnienie jak najbardziej konkretnie.

Czytaj więcej

Autorski model EKO sprzedaży i jego wsparcie w zrozumieniu decyzji zakupowych klienta

Podejmowanie decyzji zakupowych to zazwyczaj złożony proces, a im większe ryzyko błędu, tym większe badania przeprowadza klient. W dobie internetu i szerokiego dostępu do informacji nadal trudno jest podejmować decyzje, choćby z tego powodu, że mamy coraz więcej danych do przetworzenia. W firmach procesy decyzyjne się wydłużają, a do ich podjęcia angażowana jest coraz większa liczba osób. To wszystko nie ułatwia nawigowania po procesach decyzyjnych klientów. W tym artykule zwrócę uwagę na aspekty, które ułatwiają zrozumienie, w jaki sposób klienci podejmują decyzje zakupowe.

Czytaj więcej