Dołącz do czytelników
Brak wyników

Skuteczna sprzedaż , Otwarty dostęp

12 grudnia 2018

NR 18 (Grudzień 2018)

Wiesz, ile wart jest Twój produkt? Wpływ kontekstu cenowego na decyzje zakupowe konsumentów

0 933

Ceny produktów nigdy nie mają charakteru absolutnego. Są wynikiem porównania z innymi cenami i produktami. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że w różnych sytuacjach będziemy gotowi zapłacić za ten sam produkt raz mniej, a raz więcej. Wynika to w dużej mierze z wpływu bodźców marketingowych, którymi jesteśmy otoczeni w danej sytuacji zakupowej.

Ocena danej rzeczy w zależności od otoczenia jest zjawiskiem, które nie występuje tylko w biznesie, lecz w każdej dziedzinie życia.

POLECAMY

Zależność tę zwizualizuje nam poniższy eksperyment graficzny (ramka 1). Porównując poniższe prostokąty, ten na ciemnym tle wydaje się jaśniejszy i optycznie nieco większy od prostokąta na jasnym tle.

Ilustracja 1. Pamiętajmy, że klient przyporządkowuje dany produkt do określonej wartości, którą gotowy jest za niego zapłacić

 

Do podobnych wniosków prowadzi eksperyment Ebbinghausa. Złudzenie polega na tym, że pozorna wielkość postrzeganego obiektu zależy od otoczenia, w którym występuje. Kółko z lewej strony w otoczeniu kółek większych wydaje się mniejsze niż środkowe kółko po prawej, otoczone mniejszymi kółeczkami. W rzeczywistości oba są identycznej wielkości, choć mózg podpowiada nam co innego.  

Mentalna klasyfikacja wartości 

Kontekst ma wyjątkowe znaczenie w doświadczaniu takich bodźców marketingowych jak cena. Zazwyczaj mentalnie przyporządkowujemy dany produkt do określonej wartości, którą gotowi bylibyśmy za niego zapłacić. Takie przyporządkowanie nazywane jest również wartościowaniem wewnętrznym. Odbywa się ono w kontekście oceny własnej sytuacji ekonomiczno-materialnej jako potencjalnego nabywcy, wedle której stwierdzamy, czy cena jest dla nas niska czy wysoka. Zazwyczaj wrażliwość cenowa osoby o mniejszej zasobności portfela jest większa, podczas gdy konsument bogaty jest mniej wrażliwy na wysokość ceny.  

Cena a kontekst zewnętrzny

Wewnętrzne przypisanie danemu produktowi wartości oparte na naszej sytuacji ekonomicznej, to jednak tylko jeden wariant kontekstu cenowego. Produkt oceniamy bowiem także w kategoriach tani – drogi w odniesieniu do produktów konkurencyjnych. W tym przypadku cena danej rzeczy może się z kolei wydawać mała lub duża w zależności od cen innych, podobnych i znanych konsumentowi z rynku produktów. Ponadto jej postrzeganie zależeć może również od takich czynników jak wystrój miejsca sprzedaży czy konfiguracja oferty sklepu w danej kategorii. 

Gust i renoma

W przypadku takich produktów jak artykuły gospodarstwa domowego czy elektronika, decyzję podejmujemy z reguły nie tylko opierając się na kontekście cenowym, ale i konfiguracji parametrów technicznych danej oferty. Są jednak produkty, które trudniej porównać, a kwestię ich wartości postrzegamy przez pryzmat indywidualnego gustu bądź renomy marki.

Przykład

Wybór spośród dwóch podobnych produktów

 • Wyobraźmy sobie dwa podobne produkty, w tym wypadku czajniki, z których jeden kosztuje 40 zł, a drugi 100 zł. W tej konfiguracji cenowej, mając na uwadze, że rola tego urządzenia sprowadza się przede wszystkim do podgrzania wody, cena 100 zł może się wydawać wygórowana i konsument zdecyduje się na tańszy model.
 • Praktyka i badania pokazują jednak, że jeśli do oferty dodamy produkt premium, konsumenci chętniej będą wybierać produkt ze średniego segmentu cenowego, a udział tańszego w sprzedaży spadnie. Warto dodać, że w sklepach specjalistycznych w Polsce oferta czajników rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych, a kończy nawet na kilkuset.
 • Oczywiście wybór konsumenta zależy także od cech danego produktu – np. parametrów technicznych. Zdarzyło mi się kiedyś zorganizować w jednej z sieci handlowych promocję na żelazka. W sklepie stanęła paleta popularnego na rynku modelu żelazka w cenie 200 zł. Obok postawiliśmy dodatkowo ekspozycję żelazek o 100 zł droższych z tzw. funkcją strażaka. Powoduje ona, że jeśli zapomnimy wyłączyć żelazko i przykładowo wyjdziemy z domu, po kilkunastu minutach wyłączy się ono samoistnie, nawet w pozycji poziomej. Funkcja ta może ochronić nasz dobytek przed takimi konsekwencjami jak pożar. Okazało się, że w tej konfiguracji cenowo-produktowej, klienci zdecydowanie chętniej wybierali żelazko za 300 zł i droższy towar rozszedł się błyskawicznie. 

 

Przykładem może być tu biżuteria. Jest to asortyment wyjątkowo podatny na kontekstowe oddziaływanie ceny i zachowania klientów z tym związane. Dzieje się tak m.in. z uwagi na to, że przez posiadanie biżuterii konkretnej marki lub określonego rodzaju manifestujemy swoją pozycję lub przynależność do danej grupy społecznej. 

Ilustracja 3. Konsument jest w stanie zapłacić więcej za produkty klasy premium. Ich posiadanie sprawia wpływa bowiem na poczucie prestiżu i przynależności społecznej

 

Amerykański profesor Robert Cialdini w swojej książce I...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy

  Małgorzata Warda

  Ma ponad 20 lat praktycznego doświadczenia w sprzedaży oraz zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami na stanowiskach dyrektora handlowego i generalnego, choć zaczynała od stanowiska sprzedawcy. Prowadzi firmę Warda Consulting Team (www.wardateam.com), prowadzi szkolenia z zakresu efektywnej sprzedaży i przywództwa, doradza start-upom i firmom z sektora MŚP jak zwiększyć sprzedaż i profitowość. Specjalizuje się w matematyce biznesowo-handlowej i szkoleniach z rentownej sprzedaży w oparciu o wartości matematyczne. Z wyróżnieniem ukończyła finanse i Executive MBA. Jest także absolwentką programów dla kadry zarządzającej na INSEAD. Posiada europejski certyfikat European Mentoring & Coaching Council w zakresie mentoringu biznesowego.
  Napisz do autorki: 
  malgorzata@wardateam.com