Spokojnie, to tylko podwyżka cen

Skuteczna sprzedaż

Dyrektor handlowy przychodzi do zespołu ze złą wiadomością: „Będziemy mieli zmianę cen”. Handlowcy już wiedzą, co to oznacza – 
kłopoty! Pod pojęciem zmiany cen nie kryje się przecież fala obniżek, tylko właśnie coś, czego klient nie chce słyszeć: „PODWYŻKA!”. W głowach handlowców zaczyna się projekcja filmu. Główną rolę gra w nim klient, który marudzi, straszy, że odejdzie, że będzie brał od konkurencji itd.
 

Podwyżki cen to typowa sytuacja w dziale sprzedaży, a mimo to bardzo często zarówno psychologicznie, jak i merytorycznie handlowcy wraz z szefem sprzedaży nie są na nią odpowiednio przygotowani. Liczą się tutaj jak zwykle właśnie te dwa aspekty: techniczny (co i jak zrobić) oraz psychologiczny (zrozumienie reakcji własnych i klienta oraz odpowiednia reakcja).

POLECAMY

Handlowcy zwykle oczekują recepty, pytając: „Co mam zrobić, aby klient nadal kupował, mimo podwyżki?”. To, co należy zrobić, zawsze wynika z tego, co dzieje się z klientem na poziomie psychologicznym.

Klient, dowiadując się o podwyżce, neguje złe informacje i odczuwa złość. Przecież zwykle dąży do tego, by zmieniało się jak najmniej, a kasy było jak najwięcej. A tutaj nie dość, że zmienia się jedna z istotnych rzeczy, to jeszcze pojawia się ryzyko finansowe. 

Podwyżka – problem klienta czy handlowca? 

Nim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, zajmiemy się „drugą stroną”, czyli handlowcem, którego zadaniem będzie wprowadzenie podwyżki. Informacja o podwyżce jest bowiem związana ze stresem nie tylko w przypadku klienta. Dotyka on również handlowca. Jedna i druga strona biorą bowiem udział w procesie zmiany, a ta psychologicznie zawsze będzie trudna.

P...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy