Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

25 marca 2019

NR 20 (Marzec 2019)

Omnichannel w płatnościach - więcej opcji, większa sprzedaż

0 104

Omnichannel w e-commerce to pojęcie bardzo szerokie. Najczęściej odnosi się jednak do kanałów sprzedaży bądź komunikacji z klientem. Trzeba jednak pamiętać, że dla konsumenta newralgicznym momentem jest moment sprzedaży.

Systemy płatności w e-commerce to coś, do czego sprzedawcy często nie przywiązują nadmiernej uwagi. Wystarczy, że działają bez większych problemów i oferują obsługę na możliwie niskiej prowizji. Jeżeli te dwa czynniki są spełnione, z reguły nie zadajemy sobie dodatkowego trudu, aby poświęcać płatnościom więcej uwagi. Mimo to, że jednocześnie dajemy się często porwać marketingowi przeróżnych narzędzi wspomagających nasz e-commerce, które nie wypracowują dla nas tyle, ile – być może – tracimy z powodu niekompletnego wachlarza dostępnych metod płatności dla naszych klientów.

BLIK to podstawa – bije już tylko swoje rekordy

W Polsce zdecydowanym liderem pod kątem dynamiki zdobywania popularności w płatnościach stał się BLIK. Prosty system płatności telefonem zyskał tak dużą aprobatę wśród konsumentów, że obecnie bije on już tylko rekordy, które sam ustanowił. Aby nie być gołosłownym – BLIK już w połowie 2018 r. sumą płatności przewyższył cały poprzedni rok, generując ponad 33 mln transakcji, a w drugiej połowie roku... prawie podwoił wynik z pierwszej połowy!
Obecnie praktycznie wszystkie systemy płatności oferują już BLIK-a, choć do niedawna u jednego z dużych dostawców wciąż go brakowało. Olbrzymia liczba konsumentów tak mocno przywykła do tej metody płatności, że byliby gotowi porzucić koszyk, jeżeli zobaczyliby, że nie mogą zapłacić BLIK-iem, a w ofercie są tylko klasyczne Pay-By-Linki lub, o zgrozo, sam klasyczny przelew. 

Płatności wtopione w sklep? Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Wielu właścicieli sklepów zapewne myśli sobie teraz, że korzystanie z popularnego dostawcy systemu płatności gwarantuje im najświeższe formy płatności. Wielu przedsiębiorców może nie mieć świadomości, że są systemy oraz agencje, które system płatności wdrażają w modelu white label, tj. nie przekierowują klienta na stronę płatności agregatora, a wyświetlają dostępne formy płatności u siebie. Rozwiązanie to niesie za sobą ryzyko dezaktualizacji dostępnych kanałów płatności, jeśli podstrona płatności jest statyczna. Sklep, który wdrożył płatności w ten sposób już jakiś czas temu i nie aktualizuje ich automatycznie, dzisiaj może mieć istotne braki (np. brak BLIK-a), co bezpośrednio przekłada się dla sklepu na straty finansowe. Innym problemem może być wyświetlanie nieaktualnych logo instytucji płatniczych, które przeszły rebranding (np. konwersja marki BZWBK na Santander) lub po prostu nie świadczą już usług.

Problem płatności za pobraniem

Płatności za pobraniem są zmorą wielu przedsiębiorców sprzedających towary fizyczne. W przypadku przyjmowania płatności za pośrednictwem klasycznego przelewu online sytuacja jest prosta – najpierw zapłata, później wysyłka. Problem pojawia się, kiedy konsument chce zapłacić za pobraniem. Wówczas, nie mając fizycznie gotówki (oraz jakiejkolwiek gwarancji, 

że kiedykolwiek ta gotówk...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy