Autor: Łukasz Hodorowicz

na co dzień pomaga markom osiągnąć sukces, tworząc skuteczny marketing; specjalizuje się w komunikacji i strategiach marketingowych; pasjonat psychologii behawioralnej i tego, co siedzi w głowach konsumentów; wspomniane zagadnienia opisuje na blogu www.lukaszhodorowicz.pl wolny czas spędza, oglądając maratony serialu „Przyjaciele”

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kryzysoodporny marketing

Jak w kryzysie zmieniają się nawyki zakupowe konsumentów i jak na nie wpływać? Recesja, która rozpoczęła się w 2022 r., ciągle daje nam się we znaki, a Ty się zastanawiasz, co zrobić, żeby przetrwać.W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Czytaj więcej

Tego nie wiesz…

Dalarö to niewielkie miasteczko położone we wschodniej Szwecji. Mieszka tu ok. 1200 osób. Wszyscy znają się doskonale, dlatego w Dalarö nikt nie zamyka domu, gdy wychodzi do pracy. Jeśli w miasteczku zjawia się ktoś obcy, to tylko z dwóch powodów: albo zabłądził, albo dowiedział się, co wydarzyło się w Dalarö 25 października 2003 r.

Czytaj więcej

Grywalizacja w sprzedaży

Sprzedaż, jeśli pozbawiamy ją marketingowego patosu, sprowadza się do jednego – zmiany zachowań konsumentów. Ich działania są najczęściej wynikiem przyzwyczajeń, które trudno zmienić. Na szczęście jest narzędzie, które ułatwia ich modyfikację. Żeby je bliżej poznać, musimy przyjrzeć się grom komputerowym.

Czytaj więcej

Jak bezpiecznie podnieść ceny, wykorzystując ekonomię behawioralną

Wyobraź sobie, że uczysz się jeździć na nartach. Opanowałeś teorię i czujesz, że nadszedł czas na pierwszy zjazd. Jednak tuż po starcie upadasz i każdą częścią ciała witasz się ze stokiem. Ostatecznie docierasz na koniec szlaku pozbawiony nart, kijków i godności. Czy taki zjazd zaliczysz do udanych? Wątpię.

Czytaj więcej

REKLAMA SZYTA NA MIARĘ KLIENTA

W 1833 r. w USA przeciętna gazeta kosztowała 6 centów. W tej cenie był to towar luksusowy. Nic dziwnego, że w 300-tysięcznym Nowym Jorku wydawano zaledwie po 2600 egzemplarzy gazet „The New York Times” i „The Wall Street Journal”. W tamtych latach prasa pisała głównie o zawirowaniach na giełdzie i kontrowersyjnych politykach. Jednak we wrześniu 1833 r. nastąpił przełom. 

Czytaj więcej

Wszyscy jesteśmy drwalami – kilka słów o produktywności

Pewien drwal zatrudnił się przy wycince drzew. Każdego dnia musiał ich wyciąć co najmniej 20. Pełen entuzjazmu, zjawił się w pracy. Pierwszego dnia wyrąbał 21 wysokich sosen, za co szef poklepał go po plecach. Na drugi dzień drwal zjawił się w lesie z jeszcze większym zapałem. Jednak ściął tylko 19 drzew. Następnego dnia, choć starał się jeszcze bardziej, wyrąbał jedynie 15 drzew. Każdego kolejnego dnia drwal ścinał coraz mniej drzew. Wreszcie ze spuszczoną głową poszedł do szefa i przeprosił za słabe wyniki. Szef milczał. Po chwili zapytał drwala: „– Kiedy po raz ostatni ostrzyłeś swoją siekierę?”. „– Ostrzyłem?” – odpowiedział pytaniem drwal. „– Nie mam czasu ostrzyć siekiery, jestem zajęty pracą”.

Czytaj więcej

Motywowanie przez kulturę. Rewolucja czy ewolucja?

W 2013 r. jeden z brytyjskich szpitali poprosił o pomoc 2500 pracowników Amazona. Pomoc polegała na wyłapywaniu i oznaczaniu podejrzanych obiektów na zdjęciach medycznych. Coś w stylu: „Znajdź i wskaż różnice”. Za każde opisane zdjęcie pracownicy otrzymywali wynagrodzenie. Jasne było, że im więcej zdjęć opiszą, tym więcej zarobią. Pracownicy Amazona nie podejrzewali jednak, że biorą udział w eksperymencie. Badanie przygotowali psychologowie z Uniwersytetu Nowojorskiego. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak różne czynniki wpływają na motywację pracowników. W tym celu podzielili uczestników na dwie grupy. Dla każdej z nich przygotowali inny scenariusz badania. Za moment opowiem Ci, jakie to scenariusze. Najpierw jednak przedstawię wyniki tego nietypowego eksperymentu.

Czytaj więcej

Sześć przełączników skutecznej kampanii marketingowej

Jest słoneczny piątkowy poranek. Od kilku dni przed Dworcem Głównym w Gdańsku pojawia się młody chłopak. Ma na imię Tomek i jest wolontariuszem. W ręku trzyma metalową puszkę na datki. Na ziemi ustawia dwustronny potykacz, na którym dużymi literami widnieje napis: „Zbieram dla głodujących w Afryce”. Chociaż ruch przy dworcu jest duży, każdy gdzieś się spieszy. Większość przechodniów nie zwraca uwagi na wolontariusza. Pod koniec każdego dnia ląduje w puszce nieco ponad 100 zł. Tomek obiecał sobie, że dziś po raz ostatni ustawi potykacz w tym miejscu. Jednak w piątek wydarzyło się coś niespodziewanego. Coś, co całkowicie zmieniło nastawienie chłopaka do zbierania datków.

Czytaj więcej

Jak przygotować swoją firmę do funkcjonowania w środowisku online?

Najczęściej powtarzane słowo roku 2020 to bez wątpienia „KORONAWIRUS”. Jednak biorąc pod uwagę to, jak pandemia wpłynęła na nasze życie, na podium powinno znaleźć się również słowo „ZMIANA”. Rozpoczęły się szczepienia i wirus kiedyś zniknie. Jednak życie po pandemii długo nie wróci do stanu sprzed roku 2020, a niektóre zmiany staną się po prostu nową rzeczywistością. Na rynku przetrwają firmy, które się do niej przystosują, ale zanim to nastąpi, przedsiębiorcy muszą dopilnować kilku rzeczy.

Czytaj więcej

O czym przypomniał mi rok 2020

To nie będzie przyjemny tekst. Motywujący również nie będzie. Wiem, nie tego oczekujesz od materiału otwierającego wydanie. Ale miniony rok był inny. Dlatego ten tekst również musi być inny. Bezkompromisowy. Niczym Brudny Harry rozprawimy się z rzeczywistością i przyjrzymy społeczeństwu.

Czytaj więcej

Jak i kiedy wpływać na decyzje klientów, czyli o sile przyzwyczajenia

Praca handlowca składa się z kilku warstw. Jeśli usuniemy to, co na zewnątrz – relacje z klientem, monitoring rynku, analiza efektów – to dotrzemy do źródła: do najważniejszego kryterium oceny pracy sprzedawcy. Do sprzedaży. Jeśli jesteś handlowcem albo wspomagasz pracę sprzedawców, Twoja przyszłość zależy od tego, jak skutecznie potrafisz przekonywać do zakupów. Ale nie tylko…

Czytaj więcej

JAK WALCZYĆ Z WROGAMI NAUKI NA BŁĘDACH? ZAPOBIEGAMY PORAŻKOM I WYCIĄGAMY Z NICH WNIOSKI

Z nauką na błędach jest jak ze sportem. Każdy wie, że to trzeba robić, ale mało kto się do tego zabiera. Pytanie brzmi: Skoro korzyści, które płyną z nauki na błędach, są oczywiste, to dlaczego tak niewiele osób wyciąga wnioski z porażek? Być może mamy zbyt mało informacji, jak to robić. Kiedy zapytasz Google: „Jak uczyć się na błędach?”, otrzymasz ponad 12 mln wyników. Gdy przyjrzysz im się bliżej, okaże się, że w większości są to oklepane formułki rodem z poradników motywacyjnych. Brakuje konkretów i gotowych scenariuszy, które pomogłyby uczyć się na błędach. Ich poszukiwania zaczniemy w Wielkiej Brytanii, w fabryce Dysona.

Czytaj więcej