Autor: Barbara Piasek

Prowadzi 20-osobowy zespół, w którym cały dział sprzedaży został od podstaw nauczony technik sprzedażowych zarówno do MiŚP, jak i korporacyjnych klientów B2B; ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet; ma ponad 10-letnie doświadczenie, które zdobyła jako menedżer w międzynarodowych korporacjach, m.in. Procter & Gamble, RWE, BMW Polska, Orange, Empik; jest współzałożycielką i prezesem zarządu spółki organizującej Wolves Summit; autorka podręcznika „The sales gate. Skuteczne techniki i metody podnoszenia efektywności sprzedaży” 
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Od krótkiej wiadomości sms do finalnej sprzedaży

Jaki odsetek rozpoczętych transakcji z zakwalifikowanym klientem (czyli takim, w którym jest potencjał sprzedażowy) rzeczywiście zamykasz? 10%, 20%, 50%? Doświadczenie podpowiada mi, że większość firm – niestety – zamyka tylko 10% transakcji z klientami spełniającymi określone czynniki definiujące ich grupę docelową. Oznacza to, że 90%(!) prowadzonych rozmów wyrzuca się do kosza, tracąc nie tylko czas i pieniądze, ale też ogromny potencjał na rozwój.

Czytaj więcej

Jak utrzymywać kontakty z klientami, sprzedając konferencje?

Sprzedawanie konferencji to nie lada wyzwanie. Tu wszystko musi działać jak w zegarku; zbliżający się termin wydarzenia każdego dnia wisi nad nami jak miecz Damoklesa. Jeśli się nie sprzeda lub zrobi to gorzej niż w planach, może to nie tylko zaszkodzić zbliżającej się edycji, ale i przekreślić kolejne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do sprzedaży i komunikatów stosowanych przez zespół sprzedaży – dzięki nim nie tylko szybciej zamkniesz więcej transakcji, zbudujesz silne relacje z klientami i uczestnikami, którzy chętnie będą wracać do Ciebie na kolejne edycje konferencji.

Czytaj więcej

Sprzedawanie przez partnerstwa a zwiększenie zasięgu firmy i konkurencyjnej pozycji na rynku

Sprzedaż na konkurencyjnym rynku niesie za sobą wiele wyzwań. Aby osiągnąć sukces, potrzebujesz poświęcić dużo czasu na właściwe poukładanie procesów i świadome zaplanowanie strategii sprzedażowo-marketingowej. Jeśli prowadzisz biznes w rynku, na którym nie masz monopolu, jedną z dróg, które powinieneś wziąć pod uwagę, jest nawiązanie wartościowych partnerstw. Dobrze wdrożone pomogą Ci nie tylko zwiększyć obroty, ale też zwiększyć zasięg i zdobyć zaufanie nowych klientów, którzy będą chętnie wracać.

Czytaj więcej

Kluczowe kroki w tworzeniu skutecznej strategii sprzedaży

Każdy, kto decyduje się na założenie działalności, pragnie czerpać z niej wymierne korzyści. Czas (własny i pracowników) oraz pieniądze to dwa najważniejsze zasoby, którymi dysponujesz, prowadząc przedsiębiorstwo. Aby dotrzeć do możliwie jak największej grupy odbiorców Twojego produktu lub usługi oraz by stali się oni Twoimi klientami, powinieneś opracować precyzyjny plan działania. Stworzenie kompleksowej strategii sprzedaży przełoży się na bardziej efektywne zarządzanie kapitałem ludzkim oraz funduszami.

Czytaj więcej

Sprawdź, jak dobrać kanał sprzedaży do swojego produktu

Sprzedaż to statystyka. Masz ją na wysokim poziomie, tylko jeśli jesteś w stanie potwierdzić to konkretnymi danymi. Najprostszą i najbardziej oczywistą z nich będzie dla Ciebie przychód, czyli pieniądze, które wpłyną na konto firmy po zakupie Twojej usługi czy produktu. Na pewno chcesz, żeby Twój przychód był jak największy, więc w momencie budowania kanałów sprzedaży potrzebujesz odpowiedzieć na pytanie, z których kanałów sprzedaży skorzystać i jak dopasować je do sprzedawanego produktu czy usługi. Co zrobić, by każdy prowadzony kanał przynosił planowane efekty i opłacało się go prowadzić?

Czytaj więcej

Jak nie tracić pieniędzy na sprzedawców, którzy na siebie nie zarabiają?

W wielu przypadkach mali i średni przedsiębiorcy odpowiadają za sprzedaż w swojej firmie. Jednak żeby mogła się ona rozwijać i można było ją odpowiednio skalować, w pewnym momencie trzeba stanąć przed decyzją, jak przekazać swoich klientów sprzedawcom i w pełni oddać się zarządzaniu firmą, rezygnując ze sprzedaży. Jak więc zadbać o to, by zespół sprzedaży był efektywny, przynosił planowane wyniki i żeby ostatecznie nie tracić pieniędzy na sprzedawców, którzy na siebie nie zarabiają?

Czytaj więcej

Doprowadź do sytuacji, w której klient chce kupić, a zamknięcie jest formalnością

Obiekcje, niepewność, brak przekonania ze strony klienta to codzienność wielu sprzedawców. Świadomie jednak nie użyłam też słowa „odmowy” – stosowanie odpowiednich komunikatów podczas rozmowy może sprawić, że konwersja Twojej sprzedaży będzie wyższa i będziesz mógł doprowadzić do sytuacji, w której klient sam chce kupić, a zamknięcie sprzedaży jest tylko formalnością. To, jak poprowadzisz rozmowę, może niemal całkowicie wyeliminować „odmowę” z Twojego dnia.

Czytaj więcej

1, 2, 3... 20! 20 mierników, które wzmocnią Twoją sprzedaż w Internecie

To już ostatni tekst w tym numerze o wartościach, które powinieneś śledzić w swoim biznesie, jeżeli pozyskujesz klientów przez internet lub sprzedajesz za pośrednictwem tego medium. Jeżeli jednak jeszcze tego nie zrobiłeś, to jest to ostatni dzwonek, ponieważ za 3-10 lat może się okazać, że... znikniesz z rynku.

Czytaj więcej

Jak analizować procent konwersji na poszczególnych etapach procesu sprzedażowego?

Sprzedaż to statystyka. W celu podniesienia wyników na poszczególnych etapach procesu sprzedaży należy najpierw zrozumieć, jak wygląda statystyka na każdym z nich. Dzięki temu jesteś w stanie dużo lepiej planować pracę, która jest do wykonania i osiągnąć zamierzone wyniki. Porównując swoje rezultaty do pozostałych członków zespołu sprzedaży, możesz łatwo wyciągnąć wnioski, kto jest dobry na jakim etapie, a nad czym należy popracować i co poprawić. Sprzedaż jest efektywna tylko wtedy, kiedy jest dobrze zaplanowana.

Czytaj więcej

Jak zwiększyć konwersję w sprzedaży B2B?

Ile transakcji zamykasz z rozmów, które prowadzisz? Jeśli odpowiednio zaplanujesz proces komunikacji z klientem i nie będziesz tracił czasu tam, gdzie nie trzeba, Twoja konwersja sprzedaży może dojść nawet do 70%.  

Czytaj więcej