Sales Force Automation – recepta na poprawę efektywności i wzrosty sprzedaży

Narzędzia wspierające sprzedaż

Jak zbudować skuteczny, efektywny zespół sprzedaży? Przepisów jest wiele, ale moje doświadczenia pokazują, że przede wszystkim należy zainwestować w odpowiedni system IT. Jednym z takich systemów jest SFA (Sales Force Automation), który automatyzuje procesy sprzedażowe i ułatwia zarządzanie zespołem handlowym. SFA umożliwia lepszą kontrolę nad procesami sprzedażowymi oraz poprawę efektywności całej organizacji, a zwiększenie efektywności to najczęściej wzrosty sprzedaży.

Systemy SFA pomagają zespołom handlowym w realizacji sprzedaży, umożliwiając śledzenie i zarządzanie procesami na każdym etapie, począwszy od generowania potencjalnych klientów, przez prowadzenie działań marketingowych, aż po zamknięcie transakcji. Dostęp do określonych danych może być dowolnie ograniczany, np. przedstawiciele handlowi widzą tylko te informacje, które są im niezbędne. Natomiast menedżerowie, oprócz wiadomości o efektach działania ich zespołów, mają dostęp do danych dotyczących tych obszarów działania firmy, które dają im pełny obraz sytuacji i wiedzę konieczną do podejmowania dobrych decyzji.

POLECAMY

Szeroki kontekst sytuacji, który pracownicy widzą dzięki aktualnym danym płynącym od wszystkich uczestników procesu sprzedaży: producentów, dystrybutorów i sprzedawców, umożliwia im szybkie reagowanie na wydarzenia rynkowe. Możliwość tę szczególnie doceniły przedsiębiorstwa na początku pandemii, kiedy popyt na niektóre kategorie produktowe zmieniał się skokowo. Firmy, które nie miały możliwości natychmiastowego reagowania na tego typu zmiany, zmagały się z poważnymi problemami związanymi z brakami towarów lub ich nadmiarem i przepełnionymi magazynami. Nie wszystkie wyszły z tego kryzysu suchą nog...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy