Szaleństwem jest zachowywać się w ten sam sposób i oczekiwać innego rezultatu, czyli jak przekuć błędy w sukces

Temat numeru

Każdy z Was ma za sobą już jakąś część swojej kariery zawodowej. Jedni oczywiście są na początku tej drogi, a inni mają już trochę większy bagaż doświadczeń. Ale zastanawiałeś się, co z tego wynika poza latami liczonymi do emerytury? Czy doświadczenie, które zdobyłeś, procentuje tak, jak byś tego oczekiwał? W poniższym artykule przedstawię, w jaki sposób podejść do tematu niepowielania złych przykładów oraz jak świadomie wkroczyć na ścieżkę rozwoju.

Matthew Syed w Metodzie czarnej skrzynki napisał: „…wyobraźmy sobie, że stoimy na strzelnicy golfowej. Robimy to, co każdy trenujący golfista, czyli w skupieniu posyłamy piłki w stronę dołka, a po każdym niecelnym uderzeniu wprowadzamy drobne poprawki, starając się sprawić, by piłki zaczęły lądować tam, gdzie zaplanujemy. Uczymy się na własnych błędach.

POLECAMY

Teraz pomyślmy, co by było, gdybyśmy musieli trenować w nocy. Wszystkie nasze piłki niknęłyby w nieprzeniknionej ciemności. Nie mielibyśmy pojęcia, czy lądują za blisko, za daleko, na prawo czy na lewo od dołka.

Choćbyśmy spędzili dziesięć tysięcy lat, ćwicząc w ten sposób, nasza celność nie poprawiłaby się ani na jotę”.

To przykład na to, co jest najważniejsze w sytuacji, w której chcemy uczyć się na błędach – MUSIMY JE DOSTRZEC. W poniższym tekście skupię się na kilku przykładach na pierwszy rzut oka innych, jednak pokazujących, jak ważna jest obserwacja, analiza i stałe doskonalenie.

Analiza błędów

Przyjrzyjmy się procesowi budowy nowego modelu samochodu (oczywiście w dużym uproszczeniu). Na początku powstaje pomysł, który przeradza się w projekt. Wiele osób, które są zaangażowane w analizę i proces poprawek, przez długi czas pracuje nad jego rozwojem. Kolejne kroki to prototyp, dalsze działania analityczne na różnych polach i ewentualna decyzja o rozpoczęciu produkcji. 

Czy oznac...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy