Lider idealny to nie oksymoron

Strefa szefa

Czy lider idealny istnieje? Jak być liderem, który porwie zespół do działania i zarazi go swoją wizją? To pytanie zadaje sobie kadra menedżerska… na całym świecie. Bez względu na wielkość organizacji, czy jest to duża korporacja, czy małe lub średnie przedsiębiorstwo, panuje przekonanie, że pracownicy odchodzą od szefów, a nie od firmy. To, z jakimi ludźmi pracujemy, niewątpliwie wpływa na efekty naszej pracy oraz naszą wydajność.

Publikacji na temat przywództwa na rynku dostępnych jest wiele. Profile idealnego lidera powstawały na przestrzeni lat i zmieniały się w zależności od zmian na rynku pracy, stylów zarządzania oraz ewaluacji kultur organizacyjnych. Przez bardzo długi czas pojęcie lidera zespołu w ogóle nie istniało. Mieliśmy wtedy raczej kierowników lub menedżerów od zarządzania zespołem, a nie od nadawania zespołowi kierunku działania. Nazwy stanowisk w wielu organizacjach w dalszym ciągu oddają przestarzałą nomenklaturę i nieaktualny już sposób pojmowania, czym jest nowoczesny leadership.
Za każdym zgranym zespołem, za każdą organizacją odnoszącą sukcesy stoi jakiś lider. Ktoś kto nadaje bieg sprawom, przewodzi nimi oraz przekazuje swoim pracownikom wizję, którą wspólnie realizują.
Analizując wypowiedzi samych menedżerów oraz pracowników w ramach cyklicznych badań na temat tego, jakie postawy cenią u swoich przełożonych i jakie wartości przełożony powinien wyznawać, można zauważyć, że znaczna ich część się powiela.

POLECAMY

Zarażaj swoją wizją

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy