Dołącz do czytelników
Brak wyników

W praktyce

18 listopada 2018

NR 16 (Lipiec 2018)

Jak efektywnie domykać sprzedaż - iSpot

0 769

Nowa sprzedaż zaczyna się od… ludzi! To, kto sprzedaje – ma znaczenie!

Transakcja kupna-sprzedaży znana jest ludzkości od zarania dziejów. Płacono plonami, dobrami naturalnymi czy przedmiotami, aż wymyślono pieniądz. Sztuka marketingu, czyli odpowiedniego zareklamowania towaru, gdzie celem jest sfinalizowanie zakupu przez zainteresowanego, skupiała się wokół samego produktu – jego cech i wartości. Jednak w połowie XX wieku ta dziedzina zaczęła się intensywnie zmieniać. Wraz z rozwojem technologii i postępującą globalizacją, ewolucji uległ również marketing oraz forma dotarcia do klientów z informacją. Przede wszystkim zmieniono bohatera komunikatów marketingowych – stał się nim klient. Obecnie sprzedawcom zależy na jak najdokładniejszym usatysfakcjonowaniu konsumentów, dlatego patrzą na produkt przez pryzmat ich oczekiwań i upodobań. Żadna maszyna nie zrozumie indywidualnych pragnień tak jak drugi człowiek. Właśnie dlatego to, kto sprzedaje – ma znaczenie! 

POLECAMY

Komunikacja human to human

Sprzedaż produktu czy usługi to transakcja biznesowa, która, jak zwykło się uważać, jest wynikiem chłodnej kalkulacji. Jednak konsumenci, których nakłania się do zakupu, są przecież ludźmi i często podchodzą do wyboru emocjonalnie. Chcą być wysłuchani i zrozumiani. Wielowymiarowa komunikacja human to human (komunikacja człowiek – człowiek) opiera się na prostych opisach budzących odpowiednie skojarzenia u odbiorcy przez odwoływanie się do jego doświadczeń i potrzeb. 

Pierwszym krokiem w nawiązaniu wiarygodnej relacji jest rozmowa, która ma na celu poznanie potrzeb klienta. To faza „budowania gruntu” dla dalszej części konwersacji. Niezwykle ważne jest tutaj zachowanie odpowiednich proporcji komunikacji, zgodnie z zasadą 20/80. Przez 80% czasu spotkania to klient ma szansę wyrazić swoje upodobania i oczekiwania, dając sprzedawcy szansę wsłuchania się w jego pragnienia.

Pozostałe 20% czasu powinno zajmować doradztwo oraz pytania. 

Drugi krok to mówienie o produkcie w sposób odpowiadający na potrzeby potencjalnego nabywcy. „Język korzyści” zdecydowanie lepiej sprawdzi się w odbiorze niż „litania cech”. W rozwiązaniu nakreślonym przez sprzedawcę dostrzeże samego siebie i w ten sposób utożsami się z oferowanym mu produktem.

Ludzie są wartością

W dzisiejszych czasach istnieje coraz więcej kanałów komunikacji, które stają się barierą dla bezpośredniej relacji z innymi. Social media zalewają użytkowników reklamami, które pojawiają się nie tylko na stronach portali, ale także w komunikatorach. Bombardowanie konsumentów tak dużą ilością in...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy