CZAS NA ZMIANY, czyli jak najlepiej przygotować się do pracy w nowej branży

Temat numeru Niezbędnik handlowca

Rynek pracy ulega ciągłym zmianom. Przechodzi płynnie przez rynek pracownika w rynek pracodawcy i odwrotnie. Jest to naturalne zjawisko i w ostatnich czasach mogliśmy te zmiany obserwować kilkukrotnie. Mają na nie wpływ zarówno ruchy pracowników, jak i pracodawców. Następują też cykliczne rotacje zatrudnienia. Często mają one miejsce w całej gospodarce, a czasami dotykają poszczególnych sektorów lub tylko niektórych branż. Przyczyn można szukać również na płaszczyźnie sytuacji gospodarczo-przemysłowej kraju, a nawet politycznej.

Już jakiś czas temu wkroczyliśmy w etap, kiedy zmiana pracy nikogo nie dziwi. Współcześnie zmieniamy pracę częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Osoby, które całe swoje życie zawodowe przepracowały w jednej firmie, możemy spotkać już coraz rzadziej. Tempo rozwoju technologii, a także dynamicznie zmieniający się rynek zmuszają pracowników do coraz większej elastyczności. Do lamusa odchodzi przeświadczenie, że pracę zmieniają ludzie młodzi. Takie zmiany dotyczą wszystkich aktywnych zawodowo generacji.

POLECAMY

Zmiana pracy kojarzy nam się głównie z przejściem między organizacjami i objęciem stanowiska w obrębie dotychczasowych zadań lub ze względu na awans i objęcie obowiązków na szerszą skalę. Tymczasem wielokrotnie jest to zmiana bardziej drastyczna i dotyczy transferu do innej branży. Taki przeskok to ewidentna rewolucja w życiu zawodowym.

Jakie są najczęstsze przyczyny takich rewolucyjnych zmian zatrudnienia? Z jakiego powodu decydujemy się na ten niełatwy krok i się przebranżawiamy? Takich powodów może być wiele. Nierzadko mogą się one na siebie nakładać, a takie nawarstwienie powoduje, że potrzeba zmiany branży zaczyna dominować nad innymi.

Powody zmiany

Brak perspektyw rozwoju w obecnym miejscu pracy to najczęstszy zaraz po wynagrodzeniu powód zmiany. Po latach pracy na tym samym stanowisku i w obrębie tych samych obowiązków nadchodzi moment, w którym mamy wrażenie, że nauczyliśmy się już wszystkiego i jesteśmy ekspertami w tym, co robimy. Tymczasem przed nami nie pojawiają się perspektywy na awans, na udział w nowych, projektach lub interesujących szkoleniach. Naturalne jest, że w takiej sytuacji zaczynamy myśleć o zmianie pracy. No, chyba że jest nam dobrze, wygodnie i bezpiecznie, i chcemy podtrzymywać to status quo.

Innym częstym powodem może być brak satysfakcji z wykonywanej pracy. Pojawia się nuda, brak motywacji, a nawet początki wypal...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy