Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

21 stycznia 2021

NR 31 (Styczeń 2021)

Nowy rok i nowa ścieżka kariery?

0 371

Początek roku to naturalny czas na to, by szczegółowiej pomyśleć o tym, jak mają wyglądać najbliższe tygodnie, miesiące czy lata. Pierwsze pytanie (w kontekście pracy), jakie powinniśmy sobie zadać, to czego tak naprawdę oczekujemy od swojej kariery zawodowej. Czy będzie to zmiana stanowiska, zawodu, firmy, czy branży? Otóż jedno wcale nie wyklucza drugiego.

Możesz zarówno zmienić stanowisko lub kierunek swojej kariery, ale nadal pracować pod marką tego samego pracodawcy, jak i zmienić firmę czy branżę, ale wciąż posługiwać się w stopce mailowej tą samą nazwą stanowiska. Możliwości jest wiele, dlatego zastanów się, na czym powinien polegać Twój rebranding.

POLECAMY

Być albo nie być – oto jest pytanie

Jeszcze parę miesięcy temu pracownicy czuli się pewnie i komfortowo – to oni mieli władzę i mogli przebierać w ofertach. Sytuacja jednak diametralnie się zmieniła z powodu COVID-19 i większość pracodawców musiała zredukować swój personel do minimum. Według raportu przeprowadzonego przez pracuj.pl aż 77% badanych w okresie początku pandemii (kwiecień 2020 r.) była gotowa przyjąć nową ofertę pracy, a 64% spośród poszukujących zatrudnienia była otwarta na obranie nowej ścieżki kariery. Badania przeprowadzone pół roku później (wrzesień 2020 r.) potwierdziły ten sam wynik (64%) w przypadku kwestii przekwalifikowania i przebranżowienia się, natomiast odsetek respondentów gotowych do przyjęcia nowej oferty pracy wzrósł o 6 punktów procentowych.

Wniosek jest jeden: Polacy coraz częściej podejmują decyzję o zmianie pracy, a rotacja pracowników staje się coraz większym wyzwaniem dla działów HR. Lojalność wobec pracodawcy i strach przed utratą poczucia bezpieczeństwa przestały być pierwszorzędnymi wyznacznikami podejmowanych decyzji w sprawie swojej kariery. Według badań przeprowadzonych przez firmę Hays obecnie najważniejszymi powodami zmiany pracy są niski poziom wynagrodzenia (74%), brak możliwości rozwoju (58%), a także charakter wykonywanej pracy (34%).

Niezależnie od tego, czy chcesz spróbować czegoś nowego, jesteś zmuszony do zmiany pracy, czy po prostu masz wrażenie, że to, co robisz, nie satysfakcjonuje Cię już w 100%, obranie nowej ścieżki kariery wcale nie musi oznaczać startu od zera.

Nie musisz wracać na start

Mawiają, że człowiek uczy się całe życie. Sztuką jest jednak nie tylko posiadać wiedzę, ale i umiejętnie ją wykorzystywać.

Eksperci Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych (DOL) podają, że człowiek przebranżawia się od 5 do 7 razy w ciągu całego swojego życia.

Jak wiadomo, doświadczenie jest niezmiernie ważne, ale liczą się również posiadane umiejętności i kompetencje, ponieważ to one składają się na całokształt wizerunku pracownika. Jeżeli chcesz więc zmienić swoją ścieżkę kariery, a kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać, zacznij od poznania swoich talentów. Jedną z metod, dzięki której możesz tego dokonać, jest rozwiązanie testu Gallupa.

TOP 5 CliftonStrenghts

O teście Gallupa CliftonStrenghts wielu mówi jak o teście odmieniającym życie człowieka. W wyniku długoletnich badań Instytutu Gallupa wyłoniono 34 talenty, które podzielono na cztery główne domeny: Executing, Influencing, Relationship Building i Strategic Thinking. Stały się one podstawą do stworzenia testu, który pozwala poznać nasze TOP 5 lub pełny profil wszystkich talentów CliftonStrenghts 34, w zależności od wykupionego kodu dostępu. Test składa się ze 177 twierdzeń, do których musisz wybrać opis, najlepiej Cię definiujący w danej sytuacji. Dzięki temu badaniu jesteś w stanie zidentyfikować swoje najsilniejsze pięć talentów (TOP 5), 
które możesz później wykorzystać i przełożyć na swój rozwój osobisty.

Pamiętaj jednak, że wynik testu zależy od znajomości siebie – skup się na tym, kim jesteś, a nie na wyobrażeniu o sobie.

Warto wspomnieć, że jeśli korzystamy z naszych naturalnych talentów, łatwiej będzie nam osiągać sukcesy. Lepsze poznanie ich może doprowadzić do obrania zupełnie niespodziewanego kierunku w swojej karierze. Test Gallupa nie mówi o tym, jaką pracę powinniśmy podjąć, a jedynie w niektórych przypadkach podaje przykłady i propozycje zawodów, dla których dany talent jest szczególnie dedykowany. Dzięki tej wiedzy o wiele łatwiej możesz zaplanować swoją nową ścieżkę kariery. Oprócz otrzymanych raportów, dobrą lekturą do lepszego poznania swoich talentów jest książka StrenghtsFinder 2.0, zawierająca ich rozszerzone opisy.

Z pomysłem na siebie

Kiedy już wiesz, w jakim kierunku chcesz zmierzać i jak wykorzystać swoje talenty do rozwinięcia mocnych stron, pora zastanowić się nad tym, w jaki sposób możesz zdobyć swoją wymarzoną pracę lub stanowisko czy obszar, za który będziesz odpowiedzialny. Niezależnie od tego, czy Twoje dotychczasowe doświadczenie ma coś wspólnego z nowo obranym kierunkiem kariery, czy nie, ważne jest, aby skupić się 
na umiejętnościach i kompetencjach, które mogą być rozpatrywane z punktu widzenia pożądanego stanowiska.

Są na to dwa sposoby:

  • u aktualnego pracodawcy, który może dostrzec Twój potencjał, zafundować dedykowane kursy i umożliwić migrację na inne stanowisko;
  • u potencjalnego pracodawcy, którego najpierw musisz zainteresować swoją osobą.

Jak to się robi na nieznanym gruncie?

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy