Sprzedaż i obsługa klienta w świecie cyfrowym to trend globalny. Wywiad z Marcinem Szczygłem

Zapytaj specjalistę

Czym charakteryzuje się współczesne środowisko biznesowe? Jak zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilku lat? Jakie elementy obecnie składają się na silną strategię sprzedaży? Swoim doświadczeniem dotyczącym strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem oraz zespołem, dzieli się w rozmowie z Agatą Drynko, Marcin Szczygieł - Prezes SIG Sp. z o.o., firmy zajmującej się dystrybucją specjalistycznych materiałów budowlanych.

Współczesne realia biznesowe – jak scharakteryzowałby Pan aktualne środowisko biznesowe? Czym się wyróżnia? Czy uległo zmianie na przestrzeni ostatnich kilku lat?

POLECAMY

Na przestrzeni ostatnich kilku lat niewątpliwie nastąpiły duże zmiany makroekonomiczne związane z pandemią. Pojawiły się problemy po stronie podażowej wynikające z zakłóceń w łańcuchach dostaw, a także niedoboru na rynku dostępnych surowców. Szok podażowy został spotęgowany agresją Rosji na Ukrainę. W ostatnim czasie obserwujemy powszechny wzrost inflacji, który dotknął Polskę, niestety, znacznie bardziej niż kraje zachodnie. Skutkiem tego jest także wzrost stóp procentowych, co znacznie ograniczyło akcję kredytową, a to spowodowało znaczne zmniejszenie popytu na rynku nieruchomości. Podsumowując, środowisko biznesowe w ostatnich latach bardzo mocno zmieniło się w stronę dużej niepewności, a nawet nieracjonalnych wahań. Ponadto duża część działań została przeniesiona do świata cyfrowego. Mam na m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy