Jak optymalnie zaplanować zaopatrzenie na cały rok?

Zapytaj specjalistę

Odpowiednia organizacja zapasów w magazynach i sklepach w tak wymagającym okresie jak ostatni kwartał roku to jedno z największych wyzwań w sektorze detalicznym. Firmy muszą płynnie przechodzić od jednego momentu szczytowego ruchu w sklepach do kolejnego, utrzymując jednocześnie równowagę między zapewnieniem dostępności towarów na czas oraz unikaniem ich nadmiaru w zapasach.

Kupujemy na święta coraz wcześniej

Według analizy Deloitte coraz mniej Polaków odkłada zakupy na ostatnią chwilę. W zeszłym roku aż 27% konsumentów deklarowało rozpoczęcie świątecznych zakupów już w listopadzie. To spora zmiana, bo rok wcześniej dotyczyło to zaledwie 12% ankietowanych. Coraz więcej osób śledzi też przedświąteczne akcje handlowe. Czarny piątek, który jest stosunkowo młodą tradycją w kraju nad Wisłą, w 2021 r. był okazją do zakupów już dla co dziesiątego konsumenta. Czas przedświątecznych zakupów z roku na rok się wydłuża.
Bieżący rok może być dla handlowców szczególnie trudny. Kryzys związany z rosnącymi kosztami utrzymania, zakłócenia w łańcuchach dostaw, wahania kursów walut oraz niepewność dotycząca gospodarki – to zaledwie kilka wyzwań, jakie stoją przed firmami w ostatnim kwartale 2022 r. Sprzedawcom, którzy nie tylko chcą utrzymać się na rynku, ale tak...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy