Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sprzedaż na szpilkach

18 listopada 2019

NR 24 (Listopad 2019)

Sklep internetowy – zawodowy re-start dla mam

0 544

Sklep w sieci to działalność, która daje szansę na pogodzenie życia rodzinnego, opieki nad dzieckiem, domem z prowadzeniem działalności. Ba – to właśnie macierzyństwo potrafi zainspirować do otwarcia sklepu internetowego. Wraz z pojawieniem się dziecka wchodzimy w tematy, które do niedawna nie zaprzątały nam głowy – a teraz możemy niemal stworzyć pracę doktorską z wyboru wózka, mebli, zabawki czy kombinezonu zimowego dla malucha.

Zmiana perspektywy = nowe pomysły

Tak było w przypadku Marty i Piotra, właścicieli sklepu noskinoski.pl. Przyznają, że wielką inspiracją dla powstania sklepu był ich syn Edek i ich rodzicielskie decyzje zakupowe. Chcieli stworzyć miejsce, które wspiera innych rodziców w tej życiowej przygodzie i inspiruje wszystkich do najlepszej zabawy. Podobne początki miał sklep Agnieszki Lili Antoniak – spokostara.pl, która otwarcie przyznała, że bycie mamą zainspirowało ją do założenia własnej działalności. Tak powstał e-sklep z ubraniami dla wyluzowanych i szczęśliwych kobiet. A napisy na koszulkach czy bluzach dostępnych w sklepie są rodzajem manifestu mam, które chcą żyć po swojemu, nie przejmują się tym, co o nich sądzą inni, i cieszą się z macierzyństwa, nie zapominając jednocześnie o sobie. 
Wiele e-biznesów, których właścicielkami są kobiety, działa w branży dziecięcej. Taki wybór nie dziwi. Kto, jak nie młoda matka, rozumie najlepiej potrzeby innych rodziców czy dzieci? Własne doświadczenia stoją za wieloma świetnymi pomysłami na działalność. Patrycja Syska-Janas w ten sposób stworzyła markę Patulove. Głównym produktem oferowanym w jej sklepie są autorskie poncza i kurtki samochodowe, które pozwalają w bezpieczny sposób przewozić dzieci w foteliku samochodowym jesienią i zimą. Właścicielka długo szukała takiego rozwiązania – acz bezskutecznie – więc zaczęła je szyć sama. I wtedy okazało się, że ponczami samochodowymi interesują się też inne osoby, które również zderzyły się z dylematem – jak bezpiecznie przewozić dziecko samochodem. Z wielkim entuzjazmem przyjęły one pomysł Patrycji. 

POLECAMY

RamkA 1
Jak rozwijać firmę, kiedy masz małe dziecko – pięć wskazówek dla mam

 1. Bądź otwarta na zmiany i elastyczna. Przewartościuj oczekiwania i nie zakładaj perfekcyjności w tym, co robisz, bo dopadnie Cię frustracja. 
 2. Ustal priorytety – ale te ważne w danym momencie. Bądź gotowa do ich zmiany – w zależności od potrzeb swoich i dziecka. 
 3. Deleguj! Koniecznie! Deleguj zadania, które się da, które ktoś zrobi równie dobrze, na które nie masz czasu, nie lubisz... no wszystkie!
 4. Odpuszczaj! Odsuń sprawy, na które nie masz wpływu, które są nieistotne w dłuższej perspektywie, które Cię zniechęcają, a nie wydają się konieczne do zrobienia. 
 5. Odpuszczaj też sobie. Niczego nie możesz zaplanować na 100% = gdy masz dziecko, wszystko może ulec zmianie w przeciągu chwili. Modyfikuj plan w zależności od sytuacji. 

I jeszcze jedna wskazówka, już poza listą, ale bardzo ważna – pamiętaj, żeby odpoczywać. 

W internecie łatwiej zacząć 

W obecnych czasach internet jest najbardziej doskonałą formą handlu dla wszystkich. Wygodny, ekonomiczny i ekologiczny. I co ważne – pozwala skalować biznes. Jest to istotne z punktu widzenia rozwoju działalności. Z każdym miesiącem dziecko jest coraz starsze, a tym samym zaangażowanie rodziców w jego wychowanie zmienia się – choćby dlatego, że częściowo przejmuje je placówka wychowawcza. A to oznacza więcej czasu, który mama może z powodzeniem przeznaczyć właśnie na rozwój swojego biznesu. 
Dostęp do technologii i mediów społecznościowych sprawia, że korzystanie z nich jest codziennością. Mamy szukają wsparcia, wiedzy i relacji na Facebooku w dedykowanych grupach czy na Instagramie – gdzie dzielą się swoją codziennością. Podpatrują się nawzajem, rekomendują sobie produkty czy miejsca do zakupów. Naturalnym kierunkiem jest więc poszukiwanie artykułów dla dzieci w sklepach internetowych. A z ofertą trzeba być tam, gdzie współczesne mamy szukają odpowiedzi na swoje pytania.
Co więcej – handel w sieci sprzyja niszowym biznesom – daje ogólnokrajowy czy wręcz globalny zasięg w skali nierealnej do osiągnięcia dla sklepu stacjonarnego. 

RamkA 2
Dlaczego sklep internetowy to dobry biznes dla mamy?

 1. Niskie koszty rozpoczęcia działalności*. Rekomenduję oprogramowanie w modelu SaaS. Korzystanie z niego odbywa się w systemie abonamentowym. W pierwszym roku działalności jego wysokość zaczyna się od 300 zł/rok. By e-biznes był bezpieczny i profesjonalny, potrzebne będą jeszcze: domena (koszt 1 zł w pierwszym roku), certyfikat SSL (od 98 zł) oraz regulamin dla e-sklepu (od 159 zł).
 2. Co ważne – jeśli wybierzesz sklep w modelu SaaS (np. Shoper), nie martwisz się o kwestie techniczne – masz dostęp do bezpłatnej pomocy i wsparcia ze strony ekspertów, a sam sklep przygotujesz do sprzedaży w ciągu kilku dni. 
 3. Nie musisz zakładać działalności – możesz skorzystać ze współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Wbrew pozorom, pomagają wystartować z własnym biznesem nie tylko studentom!. 
 4. Gdy prowadzisz e-sklep, sama decydujesz, ile czasu poświęcasz swojej działalności. Wybierasz też najlepszą porę do pracy. Może to być popołudniowa drzemka Twojego dziecka lub godziny wieczorne. 
 5. Jeśli jesteś rękodzielnikiem, to Twoje produkty zapełnią sklep. Ale pamiętaj – możesz skorzystać z możliwości integracji sklepu z d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy