Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sprzedaż na szpilkach

18 września 2019

NR 23 (Wrzesień 2019)

PERFEKCYJNA BUSINESSWOMAN

0 496

Nie jest tajemnicą, że kobiety zazwyczaj mają podwójną pracę: tę związaną z pracą i karierą oraz tę związaną z domem i rodziną. Wystarczy, że odpuszczą jedno, a reszta już wali się na głowę. Niby prosta sprawa: trzeba się zorganizować! Tylko… jak?

6:30 – Słońce wita mnie za oknem, budzę się wyspana, energia rośnie, „To będzie superdzień” – myślę… „No to kawa! Dzień bez kawy dniem straconym. Przy okazji włączę zmywarkę, skoro kawa się robi. A może jednak coś zjem, będę miała więcej energii! O nie, przecież skończyło się mleko, a ja nie piję kawy bez mleka. Skoczę do sklepu, w końcu to blisko. Bez sensu kupować samo mleko, zrobię więc zakupy już na obiad! Dżizas, już 10:00! Szybkie śniadanie, rozpakuję zakupy i zabieram się za pracę. Jeszcze tylko włączę pranie, niech się robi i już zmykam do obowiązków”. 

11:00 – Siadam do komputera z kanapką w dłoni, lekko wystudzoną kawą. Maile spływają – czytam. „Odpiszę, będzie z głowy. Uff… a co tam na fejsie? Zerknę tylko i zabieram się za klientów”. 

„To już 13:00?? Niemożliwe! Nie, no teraz to bez sensu dzwonić, klienci są na lunchu, zadzwonię po 14:00. Pika pralka, o! wyładuję pranie i akurat, zadzwonię do klientów. Głodna jestem! Zjem coś małego”. 

14:30 – „Bez sensu ten dzień, nie mam absolutnie energii na dzwonienie do klientów. Poza tym zaraz kończą pracę. Zadzwonię jutro rano! Na pewno!”.

POLECAMY

Znasz ten scenariusz home office? Oczywiście można mnożyć przykłady również z pracy w biurze. Zaczynasz dzień od kawy? Koleżanka w kuchni zagada? Na fejsa wskoczysz „na chwilę?”, a potem maile…, w końcu jest lunch, przerwa, znów pogaduchy, potem energia spada, więc się „nie opłaca” zaczynać ważnych kwestii itd., itd.

Twoje obowiązki się piętrzą… Na początku dnia masz w sobie mnóstwo energii i determinacji, aby wszystko załatwić. Lecz kiedy dopadnie Cię prokrastynacja, zaczyna się lawina przekładania, a obowiązki piętrzą się dalej, tworząc niewidzialny stos, który lada moment runie! Dzisiejsze obowiązki stają się zadaniami na jutro. To frustrujące koło może się toczyć całkiem długo, lecz doskonale wiemy, że doba ma 24 godz., więc w nieskończoność się nie da. 

Nie ma nic złego w „nicnierobieniu”, kawie w ciągu dnia czy przyjemnościach – przecież to też jest nam potrzebne! Tak jak urlop, czas z rodziną itd. Lecz jeśli Twoje „przyjemności” trwają zbyt długo – masz problem.

Nie jest tajemnicą, że my kobiety mamy podwójną pracę: tę związaną z karierą oraz tę związaną z domem i rodziną. Wystarczy, że odpuścimy jedno, a reszta wali się na głowę. Trzeba się zorganizować! 


Narzędzia skutecznej businesswoman


Skoro mamy przestrzeń na pracę, skupmy się zatem na skutecznym biznesie! 

Zaledwie 3% dorosłych jasno określa i zapisuje swoje cele. Osoby te osiągają 5, a nawet 10 razy więcej niż ludzie o tym samym lub lepszym wykształceniu i zdolnościach, którzy jednak z niewiadomych względów nigdy nie zadali sobie trudu, aby precyzyjnie określić, czego pragną.

 1. Sprecyzuj, czego chcesz.
 2. Zanotuj to. Myśl z ołówkiem w ręku. Zapisując cel, nadajesz mu namacalny kształt. Tworzysz coś, co łatwo zobaczyć. Niezapisany cel stanowi zaledwie życzenie lub marzenie.
 3. Wyznacz końcowy termin osiągnięcia celu. Inaczej pilna sprawa przestanie naglić. Plany stracą początek i koniec. Bez określonego terminu prędko zrzucisz z siebie odpowiedzialność za dążenie do celu, będziesz grała na zwłokę i niewiele zdziałasz.
 4. Sporządź listę czynności koniecznych do osiągnięcia celu. Dopisuj każdą czynność, która przyjdzie Ci do głowy. Systematycznie uzupełniaj listę, a gdy już będzie kompletna, da Ci obraz większych zadań i celów. Wskaże szlak, którym będziesz mogła podążać.
 5. Nadaj liście formę planu. Opracuj ją zgodnie z priorytetami i wydziel kolejne partie czynności, ustalając ich hierarchię. Sporządź plan graficzny. Mając wypisane cele i uporządkowany plan działania, osiągniesz większą wydajność i skuteczność niż osoba, która wyznacza sobie cele tylko w myślach.
 6. Zacznij natychmiast działać zgodnie z planem. Zrób coś. Cokolwiek. Nawet prosty plan energicznie wcielany w życie ma większą wartość niż misternie obmyślona strategia, która nie jest realizowana w praktyce.
 7. Rozłóż prace tak, aby codziennie coś robić. Uwzględnij te czynności w rozkładzie dnia.

Jak sobie radzić ze złodziejami czasu?

 

1. Rozmowy telefoniczne

 • Ustal godziny „pracy własnej”, podczas których nie będziesz odbierała telefonów.
 • Prowadź rozmowy w sposób konkretny, kończ je, jeśli uważasz, że już wszystko zostało powiedziane.
 • Jeśli trafisz na gadułę, nie pozwól, aby przejęła kontrolę nad rozmową.

2. Uleganie prośbom

 • Zawsze daj sobie czas na podjęcie decyzji: nie ulegaj prośbom koleżanek zbyt pochopnie.
 • Naucz się odmawiać. Odpowiadaj „nie” na dodatkowe propozycje lub zaproszenia, których nie zdołasz zrealizować.
 • Nie daj sobie podrzucać pracy innych.

3. Praca papierkowa

 • Staraj się pracować nad jedną kartką papieru krótko, przeczytaj i podejmij działanie.
 • Praca papierkowa może być również oddelegowana, jeśli ktoś w firmie za to odpowiada.

4. Brak priorytetów

 • Planuj długoterminowo i ustalaj sobie jasne cele, najważniejsze z Twojego punktu widzenia.
 • Codziennie sporządzaj listę zadań, którymi chcesz się zająć, wybieraj zadania priorytetowe (te, które przybliżą Cię do realizacji celu) i na nich się koncentruj.

5. Działanie pod presją czasu

 • Pytaj osobą zlecającą Ci zadanie o nieprzekraczalny termin i racjonalne powody jego wyznaczenia.
 • Informuj i wyjaśnij, jakie inne czynności masz do wykonania i w jakiej kolejności zamierzasz je realizować.
 • W razie potrzeby przedyskutuj z osobą zlecającą możliwość wykonania zadania wspólnie z innymi.
 • Jeśli termin jest nierealny, powiedz to, łagodząc odmowę wskazaniem alternatywy.
 • Gdy w trakcie realizacji stwierdzisz, że termin w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy