Jak nagradzać pracowników bez dużego budżetu?

Motywacja

Motywacja pracowników to temat, który wciąż jest na ustach HR-owców i menedżerów. W wielu branżach mamy obecnie do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. W związku z tym pracodawcom coraz trudniej jest przyciągnąć kandydatów lub zatrzymać w organizacji osoby już związane z firmą. Dlatego też, aby poprawić retencję pracowników, ograniczyć ich rotację i wzmocnić zaangażowanie tak ważna jest motywacja, która jest ściśle związana z nagradzaniem za wysiłek wkładany w pracę czy indywidualne osiągnięcia, ale też wiąże się z wewnętrznym systemem wartości, poczuciem sensu działania, dążeniem do rozwoju oraz potrzebą wpływu na organizację.
 

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – czy da się w efektywny sposób nagradzać pracowników, kiedy firma dysponuje jedynie niewielkim budżetem na ten cel? Odpowiedź brzmi „tak” – zamiast drogich benefitów można zaoferować pracownikom nagrody w postaci wartości czy atutów firmy, które będą mogli swobodnie wykorzystać. O jakie wartości i atuty chodzi?
 

POLECAMY

Podaruj to, czego nie da się kupić za żadne pieniądze

Mówi się, że czas to najcenniejsza rzecz, jaką można komuś podarować. Dlaczego więc miałbyś nie obdarować czasem swojego pracownika, którego chcesz nagrodzić? Idealnym sposobem na docenienie zaangażowania może być np. elastyczny czas pracy. Twoja organizacja nie poniesie kosztów, ale jednocześnie dasz pracownikowi wartość, jakiej nie kupi za żadne pieniądze – swobodę zarządzania swoim czasem.

Wielu twierdzi, że to szacunek i uznanie oraz dobra atmosfera w firmie są wartościami, które są siłą napędową ich zaangażowani...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy