Budowanie zespołu sprzedażowego

Zapytaj specjalistę

Wywiad z Tomaszem Krzyżanowskim, dyrektorem sprzedaży, który od 15 lat związany z branżą medyczną oraz energetyczną skutecznie rozwija sprzedaż na terenie północno-zachodniej Polski. Odpowiedzialny za budowanie regionalnych zespołów sprzedaży, pozyskanie i utrzymanie kluczowych klientów.

Od ponad 12 lat pracuje Pan w strukturach sprzedaży. Kompetencje dobrego sprzedawcy zdobywa się przez doświadczenie? Czy wykształcenie jest również ważne? 
Moim zdaniem wyłącznie przez doświadczenie zdobywa się odpowiednie kompetencje przydatne w sprzedaży. Ja sam nie miałem wielu szkoleń. To, jaki jestem dzisiaj, jak mówię, jak się zachowuję, z kim i na jakim poziomie potrafię porozmawiać, jest wyłącznie zasługą moich klientów, z którymi się spotykałem. Mam szczęście, bo były to działy personalne, finansowe, zarządy spółek, a także związki zawodowe. Prowadziłem mnóstwo szkoleń wdrożeniowych dla pracowników firm, dzięki czemu budowałem swoje doświadczenie. 

POLECAMY

Przeszedł Pan drogę od pracownika do szefa. Dzisiaj Pan uczy pracowników. A jak rozwijać siebie na stanowisku dyrektora? 
Aktualnie budujemy dział sprzedaży, więc wszyscy ciężko pracujemy i czerpiemy doświadczenie ze studni naszej wiedzy. Niestety nie mam teraz czasu na książki, ale za chwilę przyjdzie ten moment, kiedy zobaczę pewne braki po swojej stronie. Wtedy znów będę bacznie obserwować rynek i ludzi z najbliższego otoczenia. LinkedIn jest dobrym miejscem do obserwacji trendów. Jestem dosyć dobrze zorientowany, wyciągam wnioski z tych obserwacji. Codziennie można się rozwijać i szkolić. Po latach widzę, że wraz z gromadzonym doświadczeniem moja intuicja coraz rzadziej mnie zawodzi. Uczę się na błędach swoich i innych. To jest dosyć istotne, żeby się zatrzymać i pochylić nad tym, co jest do poprawy. 
Zawsze obserwowałem swoich szefów. Patrzyłem, jak reagują, co robią,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy