Tym, co determinuje osiąganie celu, jest przede wszystkim świadomość celu i wytrwałość – rozmowa z Adamem Stolarzewiczem

Zapytaj specjalistę

Z Adamem Stolarzewiczem, dyrektorem Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu, ekspertem zarządzania z ponad 20-letnią praktyką, Executive Coachem pracującym z wyższą kadrą menedżerską, politykami i osobami publicznymi, rozmawia Joanna Szmatuła.

Kilkanaście tygodni temu Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu opublikowało raport „Praca zdalna – odczucia na koniec 2020 roku”. Raport jest bardzo rozległy i dotyka wielu obszarów, dzięki czemu można wyciągnąć z niego wiele interesujących wniosków.  Jakie mógłby Pan wskazać jako najważniejsze czy najciekawsze?
Pewnie każdy z czytających nasz raport zwróci uwagę na inne kwestie, które dla niego będą najważniejsze. Jednym z istotnych dla mnie wniosków jest nasza ogromna chęć kontynuowania pracy zdalnej (ale w formie hybrydowej) po zakończeniu pandemii – wskazało na nią ponad 89% ankietowanych.
Zaskoczyło mnie również to, że aż 1/4 pracowników nie otrzymała podstawowych narzędzi pracy – komputera, telefonu, przekierowania rozmów telefonicznych czy dostępu do wszystkich zasobów i aplikacji firmowych (mało tego, aż 5% pracowników nie otrzymało nawet dostępu do maila). Ten wynik zaskakuje, jeśli uświadomimy sobie, że badanie to prowadziliśmy na przełomie listopada i grudnia – a nie w II kwartale, gdzie rzeczywiście większość pracodawców mogła zostać zaskoczona koniecznością przesunięcia sporej części pracy do świata wirtualnego.
Najciekawiej prezentują się jednak wyniki pracowników w wieku poniżej 25. roku życia. Jako że jest to pokolenie Z, zakładaliśmy, że to ta grupa będzie najczęściej wskazywała wygodę pracy zdalnej, jej szybkość, wyższy niż przy tradycyjnej pracy poziom motywacji, zdobywania podczas niej niezbędnych informacji czy też umiejętności większego skupienia. Okazuje się jednak, że wyniki badania pokazują całkowicie odmienną sytuację. Najlepiej w pracy zdalnej i hybrydowej odnajduje się pokolenie Y (osoby urodzone między 1980 a 1995 r) i ewentualnie X (urodzone w latach 1965-1980). Spotkania fokusowe potwierdzające wyniki badań ukazały nam dość ciekawą kwestię. Większość młodych osób wskazywało, że o wiele łatwiej jest im wdrażać się w życie organizacji w trybie tradycyjnym, pracując w firmie/biurze itd. Mając wtedy łatwy dostęp do innych pracowników, mogą podpatrywać, jak dane zadanie wykonują koledzy/koleżanki, a także o wiele łatwiej jest im – niż przy pracy zdalnej – szybko zasięgnąć opinii innych czy uzyskać potrzebą pomoc i poradę.
Ponieważ badanie to pokazało wiele istotnych z punktu widzenia zarządzających kwestii, w raporcie skupiliśmy się nie tylko na pokazaniu wyników badania, ale pozwoliliśmy sobie również na przedstawienie rekomendacji i podpowiedzi dla kadry menedżerskiej.

Raport odpowiada na wiele pytań, które mogą zadawać sobie osoby także na co dzień pr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy