Trening mentalny w sprzedaży

Strefa szefa

Wydarzenia ostatniego roku to niewątpliwie czas próby dla wielu biznesów i sprzedaży. Koronawirus całkowicie zmienił podejście do pracy, efektywności osobistej i biznesowej. Dziś, jak nigdy dotąd, ważne staje się zachowanie pewności siebie, energii, koncentracji w działaniu, bystrego umysłu, a ciągle zmieniająca się rzeczywistość, wiele niewiadomych, czy wszechobecny stres i presja skutecznie to uniemożliwiają.

Jeden z ekspertów tenisa, Timothy Gallowey, powiedział, że: „przeciwnik we własnej głowie jest groźniejszy niż ten po drugiej stronie siatki”. Sport, biznes i sprzedaż to dziedziny, gdzie przygotowanie mentalne ma niezwykłe znaczenie. Badania potwierdzają, że stan umysłu odpowiada w co najmniej 50% za różnice w poziomie osiągnięć, dlatego też nie ma wątpliwości, że przygotowanie mentalne jest tym istotniejsze, im większa jest odpowiedzialność za biznes czy sprzedaż. W poniższym artykule przedstawię, czym jest treningu mentalny, oraz opiszę, jak za pomocą narzędzi treningu mentalnego, poradzić sobie z szybkim tempem zmian. Jak odnieść sukces i wypracować efektywne wyniki w sprzedaży.

POLECAMY

Droga do sukcesu

Efektywność opiera się w dużej mierze nie tylko na zdobytym doświadczeniu, posiadanych zdolnościach i zgranym zespole, ale także na zbudowaniu mentalnej przewagi nad konkurencją za pomocą tzw. miękkich kompetencji. Sukces w sprzedaży to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka i przede wszystkim trening umysłu.
Wyniki badań Bernarda Rotha, dyrektora naukowego na Uniwersytecie Stanford, pokazują, że moment rezygnacji z działań przychodzi zbyt...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy