Szczęśliwego nowego... pracownika

Strefa szefa

Miła atmosfera, atrakcyjne warunki zatrudnienia, bogaty pakiet benefitów, zgrany i zaangażowany zespół – to często stały element opisu w ofertach pracy. I w gruncie rzeczy nie ma w tym nic złego, ale gdyby tak powiedzieć „sprawdzam” i wprowadzić zasadę, zgodnie z którą jako pracodawca możesz posługiwać się takim opisem jedynie wówczas, kiedy dostarczysz mocnych dowodów na poparcie tych obietnic?

Bo skąd pewność, że jest miło i atrakcyjnie? Jak się rzeczywiście mają Twoi pracownicy? Kiedy ostatnio zapytałeś kogokolwiek z Twojego zespołu, jak się czuje i czy nie brak mu niczego, żeby szczęśliwie realizować swoje cele zawodowe w Twojej firmie?
Jak wynika z raportu „Siła Doceniania 2022” HRM Institute, radość w pracy jest istotna dla 99% ankietowanych, podczas gdy – jak wynika z odpowiedzi badanych – tylko w 45% firm radość w pracy jest ważnym tematem. Czy to oznacza zatem, że ponad połowa polskich firm smutkiem stoi? Badania prowadzone przez Human Power wśród pracowników dużych organizacji dowodzą, że w swoich miejscach pracy zbyt często doświadczają emocji typu strach, lęk, frustracja i innych związanych ze stresem. W praktyce prowadzi to do wzrostu liczby zwolnień lekarskich z powodu wypalenia zawodowego oraz depresji. Jak zatem pomóc szczęściu w 2023 r. i przede wszystkim przyjrzeć się temu, czym ta radość i dobre samopoczucie właściwie są, oraz jak mądrze o to zadbać w środowisku pracy?
Zgodnie z analizą Instytutu Gallupa na dobre samopoczucie pracowników składa się pięć uniwersalnych elementów określanych mianem Wellbeing Index.
Jak widać, zespół czynników mających bezpośredni wpływ na kondycję Twoich pracowników ma bardzo szerokie spektrum, co wytrąca z rąk częsty argument, iż na działania wellbeingowe stać jedynie duże organizacje z pokaźnym budżetem. Otóż nic bardziej mylnego. 66% badanych przez Gallupa deklaruje, że są zadowoleni przynajmniej z jednego z powyższych elementów, ale ze wszystkich pięciu usatysfakcjonowanych jest jedynie 7% pracowników. Stąd nadal istnieje duża przestrzeń do podjęcia konkretnych działań w obszarze wsparcia dobrostanu Twojego zespołu. Przeszkodą często nie są finanse, tylko brak wiedzy na temat realnych problemów Twoich pracowników, zarówno w kontekście...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy