Powiedz mi, co Cię stresuje, a powiem Ci, jak pracujesz

Strefa szefa

W dyskusjach na temat wpływu stresu na życie zawodowe nierzadko słyszy się zarówno opinię, że działając pod jego wpływem nasza efektywność wzrasta, jak i to, że niektóre osoby, w szczególności handlowcy, dobrze odnajdują się, pracując pod presją. Na ile jest to prawda?

Faktem jest, że kontrolowany poziom stresu może działać mobilizująco na organizm i motywować nas do działania, w dłuższej jednak perspektywie długotrwały stres powoduje wypalenie oraz spadek efektywności. Co więcej, może on wywołać niekontrolowane przez nas zachowania, które tej efektywności szkodzą.
Obecnie, biorąc pod uwagę poziom stresu odczuwany przez ludzi pracujących w organizacjach, który często jest porównywalny z tym przeżywanym przez astronautów, wiedzę tę z powodzeniem można wykorzystać także w biznesie, m.in. po to, aby zarządzać efektywnością własną oraz innych ludzi.
 

POLECAMY

Ramka 1
Style pracy handlowca – przykłady sytuacji

Przełożony prosi handlowca o przygotowanie zestawienia produktów, które miałyby posłużyć do przygotowania oferty. Minął już wyznaczony termin i przełożony zaczyna się niecierpliwić, gdy tymczasem handlowiec stale dopracowuje swoje zestawienie: tworzy profesjonalne wykresy, poprawia układ treści i nieustannie analizuje tabele pod kątem poprawności. Tak naprawdę przydałyby mu się jeszcze dwa dni na dokończenie pracy, ponieważ treści trzeba jeszcze przecież wydrukować i oprawić.
Przełożony wpada w szał. Podczas rozmowy z handlowcem niecierpliwie prosi o dostarczenie danych, przerywa handlowcowi, który próbuje mu wyjaśnić, że potrzebuje jeszcze chwili na dokończenie zestawienia, i ostatecznie zarzuca mu brak efektywności. Potrzebował przecież tylko wstępnej wersji zestawienia, żeby mógł z innymi menedżerami ustalić treść oferty. Po co ten cały cyrk? Handlowiec z kolei, zdegustowany niekulturalnym zachowaniem przełożonego, nie jest pewien, czy bardziej przeraża go to, że przełożonemu nie zależy na jakości jego pracy, czy to, że zamierza pokazać jego niedokończone zestawienie starszym menedżerom, którzy na jego podstawie wyrobią sobie niewłaściwą opinię na temat standardów jego pracy. Zarówno menedżer, jak i handlowiec odczuwają po tej rozmowie duże niezadowolenie.


W jaki sposób to robić? W dużej mierze zarówno przez świadomość, że pod wpływem odmiennych motywatorów każdy z nas zachowuje się w określony sposób...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy