Nowe kontakty handlowe to siła napędowa rozwoju – rozmowa ze Sławomirem Ziemskim

Zapytaj specjalistę

Miraculum to notowana na GPW polska spółka kosmetyczna, która konsekwentnie buduje swoją pozycje rynkową. Firma istnieje na rynku od 1924 roku. Spółka skupia w swoim portfolio 11 marek: Miraculum, Być Może.., Gracja, Pani Walewska, Wars, Lider, Tanita, Paloma, Joko, Chopin, Gracja Bio. Spółka ma za sobą okres intensywnych prac nad rozwojem oferty i odświeżeniem portfolio marek. Efekty wprowadzonych zmian mają już odzwierciedlenie w rosnących wynikach sprzedaży. Ze Sławomirem Ziemskim, członkiem zarządu Miraculum, rozmawia Joanna Szmatuła.

Proszę powiedzieć, jak wyglądały początki firmy?
Miraculum SA zostało założone w 1924 r. w Krakowie przez lekarza dr. Leona Lustra. Było jedną z pierwszych firm kosmetycznych w Polsce, obok takich marek, jak Max Factor czy Helena Rubinstein. Firma od początku istnienia przywiązywała uwagę do innowacyjności produktów i ich skuteczności. W tym czasie produkty zdobywały rynki międzynarodowe, czego potwierdzeniem jest uzyskanie na światowej wystawie w Paryżu w 1931 r. GRAND PRIX za puder do twarzy.
Po wojnie, w okresie PRL-u, spółka zdobyła niekwestionowaną pozycję lidera rynku kosmetycznego w Polsce, a produkty pod marką ,,Pani Walewska” były praktycznie w każdym domu w Polsce i w krajach Związku Radzieckiego.
Potwierdzeniem pozycji firmy było objęcie w 1986 r. 40% udziałów przez ZSRR. Wspólne przedsięwzięcie nosiło nazwę ,,Polsko-Radziecka Fabryka Wyrobów Chemii Gospodarczej i Perfumeryjno--Kosmetycznych – Przedsiębiorstwo Międzynarodowe Miraculum w Krakowie” i z założenia miało zwiększyć kilkukrotnie produkcję. Ambitne plany nie zostały zrealizowane z uwagi na zmiany ustrojowe w Polsce i ZSRR, które miały miej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy