Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu - co wybrać?

Polecamy

Leasing i wynajem długoterminowy to obecnie dwie najczęściej rozważane przez przedsiębiorców sposoby finansowania firmowej floty samochodowej. To, którą z nich ostatecznie wybierzemy, jest bardzo indywidualną kwestią – zarówno leasing, jak i auto na abonament posiadają bowiem swoje niewątpliwe zalety, które mogą okazać się tymi decydującymi. Zanim więc podejmiemy decyzję, warto poznać bliżej każdą z tych usług oraz poznać ich najważniejsze atuty.

Leasing. Korzyści z wyboru najbardziej znanej metody finansowania floty samochodowej

Leasing to zdecydowanie najbardziej znany sposób finansowania firmowych samochodów. Towarzyszy polskim przedsiębiorcom od lat, zapewniając im dostęp do niezbędnych do pracy pojazdów. Klasyczny leasing zakłada wykup samochodu po zakończeniu umowy, co dla wielu firm samo w sobie stanowi atut – daje im bowiem możliwość wykupienia auta za symboliczną wartość oraz jego dalszego wykorzystywania w firmie na własnych warunkach. Niewątpliwym atutem leasingu jest także brak tzw. kilometrówki, czyli narzuconego odgórnie limitu kilometrów.

W ciągu wszystkich lat swojego funkcjonowania na rynku leasing przeszedł wiele zmian i modyfikacji. Dziś z jego atutów może skorzystać praktycznie każda firma, w tym także przedsiębiorstwa dopiero rozpoczynające swoją działalność. Specjalnie z myślą o nich powstały bowiem tzw. uproszczone procedury, które pozwalają im na skorzystanie z tej formy finansowania pod warunkiem uiszczenia opłaty wstępnej. 

Jeśli chodzi natomiast o same koszty finansowe, leasing nadal pozostaje najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla wielu firm. Niekiedy okazuje się także tańszy od wynajmu długoterminowego. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to rozwiązanie bardziej zobowiązujące, zwłaszcza pod kątem zarządzania flotą samochodową – wszystkie związane z tym obowiązki ciążą bowiem na leasingobiorcy.

Wynajem długoterminowy i jego zalety. Firmowa flota samochodowa w nowoczesnej odsłonie

Mimo tego, że z leasingu z powodzeniem korzysta wiele polskich firm i większość z nich docenia płynące z niego korzyści, z roku na rok przybywa także przedsiębiorstw, które poważnie rozważają przejście na alternatywną metodą – wynajem długoterminowy. Pod pojęciem tym kryje się oferowana przez wypożyczalnie samochodów usługa, skierowana głównie do klientów biznesowych. 

Z założenia, wynajem długoterminowy ma pozwalać firmom na stworzenie własnej, w pełni samowystarczalnej floty samochodowej. W przeciwieństwie do leasingu, korzystający z niego klienci nie są związani wieloletnią umową – auto w abonamencie można wynająć na czas od 1 roku do średnio 2-3 lat. W większości przypadków nie jest także wymagana żadna opłata wstępna. Wynajem długoterminowy nie obniża przy tym zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, co pozwala firmie na równoległe korzystanie także z innych form finansowania swojej działalności. 

Jedną z najważniejszych korzyści, jakie swoim klientom oferuje auto na abonament, jest kompleksowe wsparcie w zakresie zarządzania flotą samochodową. Wypożyczalnia nie tylko dostarcza bowiem firmie pojazdów dopasowanych do potrzeb prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, lecz także pomaga im kierować stworzoną flotą. Przedsiębiorstwo zyskuje także możliwość tymczasowej rozbudowy floty o dodatkowe pojazdy, przydatne np. w okresie wzmożonego zapotrzebowania na jego usługi.

Jeśli chodzi natomiast o same koszty, wynajem długoterminowy jest o tyle wygodniejszym rozwiązaniem, że opiera się wyłącznie na jednej opłacie – miesięcznym abonamencie, ustalonym przy podpisaniu umowy i niezmiennym przez cały okres jej obowiązywania. Abonament, oprócz samej opłaty za użyczenie pojazdów, zawiera także szereg innych kosztów, które w przypadku leasingu i innych form finansowania floty samochodowej, firma ponosi z własnej kieszeni. Do kosztów tych zaliczamy m. in. ubezpieczenie pojazdów, wydatki związane z naprawami, zakupem części zamiennych i okresowymi przeglądami technicznymi, assistance, wymianę opon i inne. 

Firma nie jest także zobowiązana do wykupu użytkowanych przez siebie pojazdów, które po wygaśnięciu umowy są po prostu zwracane do wypożyczalni. Jeśli natomiast zdecyduje się kontynuować współpracę, może podpisać nową umowę na kolejny okres czasu i wybrać zupełnie nowe pojazdy, dostosowane do swoich bieżących potrzeb. Wynajem długoterminowy można więc uznać za usługę wprost skrojoną na miarę potrzeb współczesnych firm – jest bowiem elastyczny pod względem czasu trwania umowy, transparentny jeśli chodzi o koszty oraz kompleksowy pod kątem zarządzania flotą samochodową.

Więcej informacji na temat kosztów wynajmu długoterminowego: latweauto.pl/blog/artykuly/3-ile-kosztuje-wynajem-dlugoterminowy-samochodu

Partner artykułu:

 

Przypisy