Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Strefa szefa

21 września 2021

NR 35 (Wrzesień 2021)

Jak zdobyć odwagę na zmiany w swoim życiu zawodowym?

0 346

Jak wprowadzić skuteczne zmiany w swoim życiu? Analogicznie, jak się wraca do formy fizycznej. Powrót do formy fizycznej to proces, który chwilę trwa – wymaga zaplanowania i regularnej aktywności.  Skuteczną receptą w drodze do zmiany jest drugi człowiek, który będzie nam w tej zmianie towarzyszył. Na przykład mentor.

„Muszę w końcu coś zmienić– tak dalej być nie może.” – czy to brzmi znajomo? Dla wielu osób tak. Te słowa słyszę często. To zarówno menedżerowie wyższego i średniego szczebla, specjaliści, jak i przedsiębiorcy. Choć z pozoru wydają się świetnie sobie radzić, to jednocześnie zdarza im się utknąć w martwym punkcie. Z jednej strony chcą coś zmienić, ale z drugiej brakuje im impulsu i motywacji.

POLECAMY

Jak w takiej sytuacji wprowadzić skuteczne zmiany w swoim życiu? Analogicznie, tak, jak wraca się do formy fizycznej. Powrót do niej to proces, który chwilę trwa i wymaga zaplanowania oraz regularności. Można próbować samemu – jednak nie zawsze starcza nam determinacji i motywacji, aby taki proces doprowadzić do końca. Jakie są alternatywy? Skuteczną receptą w drodze do zmiany może być drugi człowiek, który będzie nam w tej zmianie towarzyszył. W przypadku powrotu do formy fizycznej może być to trener personalny, a na gruncie zawodowym lub prywatnym dobrym rozwiązaniem będzie mentor.

Mentor jest jak trener

Dobry mentor jest niczym profesjonalny trener personalny, np. na siłowni. Wyobraź sobie, że chcesz popracować nad swoją sylwetką i przy okazji zrzucić kilka kilogramów. Co wtedy robisz? Zwracasz się do trenera personalnego po pomoc.

Od czego zacznie on współpracę z Tobą? Zapewne od zadania Ci wielu pytań o Twoje przyzwyczajenia, nawyki oraz o cel, jaki chcesz osiągnąć. Uważnie Cię wysłucha, dopyta w razie potrzeby o dodatkowe informacje, a następnie wraz z Tobą zweryfikuje cel i zaproponuje plan działań. Na podstawie swojej wiedzy dobierze narzędzia i adekwatne ćwiczenia, rozpisze dietę, a następnie będzie Ci towarzyszył przy realizacji tych zmian, a na cyklicznych spotkaniach będziecie omawiać kolejne kroki. Wszystko po to, abyś przeszedł przez ten proces bezpiecznie i nic sobie nie nadwyrężył podczas treningów.

W jakich sytuacjach zawodowych towarzyszy Ci mentor?

Mentor może towarzyszyć Ci przykładowo w następujących sytuacjach zawodowych:

 • Jesteś menedżerką lub menedżerem, chcesz rozwijać swoją karierę i budować osobistą markę lidera w organizacji i na rynku. Mentoring pomoże Ci szybciej awansować, odnosić sukcesy w pracy lub zmienić pracę.
 • Myślisz o zmianie w życiu zawodowym lub osobistym i zastanawiasz się od czego zacząć. Chcesz poznać siebie, Twoje wartości, sprecyzować cele (biznesowe albo osobiste), wybrać kierunek, ustalić i wdrożyć plan działania.
 • Masz zachwianą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, chcesz zmienić tę sytuację, ale nie wiesz, od czego zacząć. 

Warto zwrócić uwagę na to, że aby trenować kogoś, trener sam musi mieć doświadczenie w danej dziedzinie. A doświadczenie buduje się na czymś, czego sami dotknęliśmy, doświadczyliśmy, co przeżyliśmy i zobaczyliśmy z bliska.

Zastanów się, kto trenuje olimpijczyków? Często są to byli wyczynowcy.

Podobnie jest z mentorem – dobry mentor biznesu również powinien mieć relewantne doświadczenie, którym będzie mógł się z Tobą podzielić i z którego będziesz mógł skorzystać w procesie zmiany, np. zawodowej lub w obszarze prywatnym.
Jak mawiał Robert Kiyosaki, amerykański biznesmen i autor książek na temat finansów osobistych: „Jeśli chcesz gdzieś dojść, poszukaj kogoś. kto już tam doszedł”. Ten cytat bardzo dobrze oddaje ideę mentoringu. Jeśli zatem chcesz lepiej komunikować się z zespołem i skuteczniej nim zarządzać, poszukaj mentora, który ma doświadczenie w tym obszarze. Chcesz mieć więcej czasu dla rodziny i pragniesz zmiany w obszarze work-life balance? Być może warto rozważyć pomoc mentora, który ma doświadczenie na szczeblach menedżerskich, a jednocześnie jest rodzicem? Dzięki współpracy z odpowiednim mentorem możesz zyskać nową perspektywę i świeże spojrzenie na obszary, które chcesz zmienić. Wypracujesz w ten sposób skuteczną drogę do zmiany.

Kiedy mentoring może być pomocny w rozwoju firmy? 

Jeśli:

 • Prowadzisz firmę i czujesz, że potrzebujesz doświadczonego partnera, który spojrzy na Twoją firmę z dystansem. Pomoże określić, co rozwijać, co można poprawić, a co warto ograniczyć, żeby generować większą sprzedaż i zoptymalizować koszty.
 • Chcesz wdrożyć skuteczny plan biznesowy Twojej firmy ze zdefiniowanymi celami, zadaniami i wskaźnikami.
 • Budujesz nowy biznes i chciał(a)byś wypracować strategię, jak szybko, komfortowo i skutecznie zbudować swoją pozycję na rynku, rozkręcić sprzedaż, a także wypracować wartościowe relacje i kontakty biznesowe.

Kiedy mentoring może być pomocny?

Dobry mentor może Ci pomóc znaleźć odwagę do zmiany, rozpoznać ograniczające Cię nawyki i przekonania, uniknąć wielu błędów, dzięki czemu ruszysz do przodu „z kopyta”. Dzieje się tak dlatego, gdyż mentor dzieli się zarówno doświadczeniem, jak i wnioskami, które wyciągnął z porażek. Dzięki temu możesz spojrzeć na swoje wyzwania z innej, szerszej perspektywy i wraz z nim zdefiniować najlepszy kierunek dla swoich działań. Współpraca z mentorem może dotyczyć zarówno obszarów rozwoju osobistego, jak i rozwoju biznesu.

Doświadczony mentor może Ci pomóc poukładać oba obszary i odzyskać równowagę, zadowolenie i radość z tego, co robisz.

Jakie są cechy dobrego mentora? 

 • Umie nawiązać partnerską relację opartą na zaufaniu. Jest życzliwy, wspierający, ale p...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy

  Małgorzata Warda

  Ma ponad 20 lat praktycznego doświadczenia w sprzedaży oraz zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami na stanowiskach dyrektora handlowego i generalnego, choć zaczynała od stanowiska sprzedawcy. Prowadzi firmę Warda Consulting Team (www.wardateam.com), prowadzi szkolenia z zakresu efektywnej sprzedaży i przywództwa, doradza start-upom i firmom z sektora MŚP jak zwiększyć sprzedaż i profitowość. Specjalizuje się w matematyce biznesowo-handlowej i szkoleniach z rentownej sprzedaży w oparciu o wartości matematyczne. Z wyróżnieniem ukończyła finanse i Executive MBA. Jest także absolwentką programów dla kadry zarządzającej na INSEAD. Posiada europejski certyfikat European Mentoring & Coaching Council w zakresie mentoringu biznesowego.
  Napisz do autorki: 
  malgorzata@wardateam.com