Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa szefa

21 września 2021

NR 35 (Wrzesień 2021)

JAK ZDOBYĆ ODWAGĘ NA ZMIANY W SWOIM ŻYCIU ZAWODOWYM?

0 33

Jak wprowadzić skuteczne zmiany w swoim życiu? Analogicznie, jak się wraca do formy fizycznej. Powrót do formy fizycznej to proces, który chwilę trwa – wymaga zaplanowania i regularnej aktywności.  Skuteczną receptą w drodze do zmiany jest drugi człowiek, który będzie nam w tej zmianie towarzyszył. Na przykład mentor.

„Muszę w końcu coś zmienić– tak dalej być nie może.” – czy to brzmi znajomo? Dla wielu osób tak. Te słowa słyszę często. To zarówno menedżerowie wyższego i średniego szczebla, specjaliści, jak i przedsiębiorcy. Choć z pozoru wydają się świetnie sobie radzić, to jednocześnie zdarza im się utknąć w martwym punkcie. Z jednej strony chcą coś zmienić, ale z drugiej brakuje im impulsu i motywacji.

POLECAMY

Jak w takiej sytuacji wprowadzić skuteczne zmiany w swoim życiu? Analogicznie, tak, jak wraca się do formy fizycznej. Powrót do niej to proces, który chwilę trwa i wymaga zaplanowania oraz regularności. Można próbować samemu – jednak nie zawsze starcza nam determinacji i motywacji, aby taki proces doprowadzić do końca. Jakie są alternatywy? Skuteczną receptą w drodze do zmiany może być drugi człowiek, który będzie nam w tej zmianie towarzyszył. W przypadku powrotu do formy fizycznej może być to trener personalny, a na gruncie zawodowym lub prywatnym dobrym rozwiązaniem będzie mentor.

Mentor jest jak trener

Dobry mentor jest niczym profesjonalny trener personalny, np. na siłowni. Wyobraź sobie, że chcesz popracować nad swoją sylwetką i przy okazji zrzucić kilka kilogramów. Co wtedy robisz? Zwracasz się do trenera personalnego po pomoc.

Od czego zacznie on współpracę z Tobą? Zapewne od zadania Ci wielu pytań o Twoje przyzwyczajenia, nawyki oraz o cel, jaki chcesz osiągnąć. Uważnie Cię wysłucha, dopyta w razie potrzeby o dodatkowe informacje, a następnie wraz z Tobą zweryfikuje cel i zaproponuje plan działań. Na podstawie swojej wiedzy dobierze narzędzia i adekwatne ćwiczenia, rozpisze dietę, a następnie będzie Ci towarzyszył przy realizacji tych zmian, a na cyklicznych spotkaniach będziecie omawiać kolejne kroki. Wszystko po to, abyś przeszedł przez ten proces bezpiecznie i nic sobie nie nadwyrężył podczas treningów.

W jakich sytuacjach zawodowych towarzyszy Ci mentor?

Mentor może towarzyszyć Ci przykładowo w następujących sytuacjach zawodowych:

 • Jesteś menedżerką lub menedżerem, chcesz rozwijać swoją karierę i budować osobistą markę lidera w organizacji i na rynku. Mentoring pomoże Ci szybciej awansować, odnosić sukcesy w pracy lub zmienić pracę.
 • Myślisz o zmianie w życiu zawodowym lub osobistym i zastanawiasz się od czego zacząć. Chcesz poznać siebie, Twoje wartości, sprecyzować cele (biznesowe albo osobiste), wybrać kierunek, ustalić i wdrożyć plan działania.
 • Masz zachwianą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, chcesz zmienić tę sytuację, ale nie wiesz, od czego zacząć. 

Warto zwrócić uwagę na to, że aby trenować kogoś, trener sam musi mieć doświadczenie w danej dziedzinie. A doświadczenie buduje się na czymś, czego sami dotknęliśmy, doświadczyliśmy, co przeżyliśmy i zobaczyliśmy z bliska.

Zastanów się, kto trenuje olimpijczyków? Często są to byli wyczynowcy.

Podobnie jest z mentorem – dobry mentor biznesu również powinien mieć relewantne doświadczenie, którym będzie mógł się z Tobą podzielić i z którego będziesz mógł skorzystać w procesie zmiany, np. zawodowej lub w obszarze prywatnym.
Jak mawiał Robert Kiyosaki, amerykański biznesmen i autor książek na temat finansów osobistych: „Jeśli chcesz gdzieś dojść, poszukaj kogoś. kto już tam doszedł”. Ten cytat bardzo dobrze oddaje ideę mentoringu. Jeśli zatem chcesz lepiej komunikować się z zespołem i skuteczniej nim zarządzać, poszukaj mentora, który ma doświadczenie w tym obszarze. Chcesz mieć więcej czasu dla rodziny i pragniesz zmiany w obszarze work-life balance? Być może warto rozważyć pomoc mentora, który ma doświadczenie na szczeblach menedżerskich, a jednocześnie jest rodzicem? Dzięki współpracy z odpowiednim mentorem możesz zyskać nową perspektywę i świeże spojrzenie na obszary, które chcesz zmienić. Wypracujesz w ten sposób skuteczną drogę do zmiany.

Kiedy mentoring może być pomocny w rozwoju firmy? 

Jeśli:

 • Prowadzisz firmę i czujesz, że potrzebujesz doświadczonego partnera, który spojrzy na Twoją firmę z dystansem. Pomoże określić, co rozwijać, co można poprawić, a co warto ograniczyć, żeby generować większą sprzedaż i zoptymalizować koszty.
 • Chcesz wdrożyć skuteczny plan biznesowy Twojej firmy ze zdefiniowanymi celami, zadaniami i wskaźnikami.
 • Budujesz nowy biznes i chciał(a)byś wypracować strategię, jak szybko, komfortowo i skutecznie zbudować swoją pozycję na rynku, rozkręcić sprzedaż, a także wypracować wartościowe relacje i kontakty biznesowe.

Kiedy mentoring może być pomocny?

Dobry mentor może Ci pomóc znaleźć odwagę do zmiany, rozpoznać ograniczające Cię nawyki i przekonania, uniknąć wielu błędów, dzięki czemu ruszysz do przodu „z kopyta”. Dzieje się tak dlatego, gdyż mentor dzieli się zarówno doświadczeniem, jak i wnioskami, które wyciągnął z porażek. Dzięki temu możesz spojrzeć na swoje wyzwania z innej, szerszej perspektywy i wraz z nim zdefiniować najlepszy kierunek dla swoich działań. Współpraca z mentorem może dotyczyć zarówno obszarów rozwoju osobistego, jak i rozwoju biznesu.

Doświadczony mentor może Ci pomóc poukładać oba obszary i odzyskać równowagę, zadowolenie i radość z tego, co robisz.

Jakie są cechy dobrego mentora? 

 • Umie nawiązać partnerską relację opartą na zaufaniu. Jest życzliwy, wspierający, ale p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

  Małgorzata Warda

  Ma ponad 20 lat praktycznego doświadczenia w sprzedaży oraz zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami na stanowiskach dyrektora handlowego i generalnego, choć zaczynała od stanowiska sprzedawcy. Prowadzi firmę Warda Consulting Team (www.wardateam.com), prowadzi szkolenia z zakresu efektywnej sprzedaży i przywództwa, doradza start-upom i firmom z sektora MŚP jak zwiększyć sprzedaż i profitowość. Specjalizuje się w matematyce biznesowo-handlowej i szkoleniach z rentownej sprzedaży w oparciu o wartości matematyczne. Z wyróżnieniem ukończyła finanse i Executive MBA. Jest także absolwentką programów dla kadry zarządzającej na INSEAD. Posiada europejski certyfikat European Mentoring & Coaching Council w zakresie mentoringu biznesowego.
  Napisz do autorki: 
  malgorzata@wardateam.com