Dołącz do czytelników
Brak wyników

Felieton

11 lipca 2019

NR 22 (Lipiec 2019)

Jak to jest być przyjacielem klienta? Czy to się w ogóle opłaca?

0 662

Nowoczesna sprzedaż często opiera się na hasłach tyczących się budowania relacji. Koncepcja ta wypiera dawne strategie tworzone za pomocą agresywnych działań nastawionych głównie na finalizację sprzedaży, gdzie liczył się nie tyle klient, co wynik. Co się bardziej opłaca?  Czy nawiązywanie relacji z klientem oznacza bycie dla niego prawdziwym przyjacielem w biznesie?
 

Dawne modele sprzedażowe były w ok. 70-80% nastawione na techniki, które miały skutecznie prezentować produkt, obalać obiekcje klienta i jak najszybciej doprowadzać do podpisania umowy. Takie etapy jak badanie potrzeb czy dopasowanie się do rozmówcy nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Dziś wydaje się to nie do pomyślenia, przecież liczy się zaufanie, trafne pytania itd. A potem wystarczy zalogować się choćby na swój profil na LinkedIn, gdzie krążą wilki sprzedaży, które wraz z zaproszeniem do sieci kontaktów „walą prosto z mostu”, czego od nas oczekują (np. zostawienia numeru telefonu w celu rozmowy sprzedażowej). Myślę sobie jednak, że gdyby podobne zachowania nie miały sensu, to chyba by wymarły śmiercią naturalną, czyż nie? Czyli jednak ktoś ulega takim technikom i wcale nie nawiązuje relacji?

POLECAMY

Każdy kupuje... tylko inaczej

W takim razie odwróćmy stary model sprzedażowy do góry nogami i zmieńmy proporcje. Środek ciężkości przenosimy w takim wypadku z zamknięcia sprzedaży na dopasowanie i klasyfikacje klienta. Bez nacisków, za to z prezentacją produktu opartą na informacjach, jakie wcześniej podał nam klient.
I jest to pełne pięknych ideałów podejście, z którym jest podobnie jak z wiarą w Boga u socjalistów. „Jak trwoga, to do Boga”, zwykło się mówić i tak też wygląda sprzedawca, który pod koniec miesiąca ma dość wzbudzania zaufania, a wisi nad nim widmo niewykonania targetu. Co zatem robi? Oczywiście sięga po metody skutecznej finalizacji i obalania obiekcji klienta! 

Kim jesteś dla klienta?

Robert Cialdini niegdyś spacerował po galerii handlowej i w pewnym momencie zauważył na wystawie jednego ze sklepów telewizor, który chciał kiedyś kupić, ale teraz był opatrzony tabliczką z niesamowitą przeceną. Profesor wszedł do sklepu i zaczął się przyglądać odbiornikowi, czy na pewno jest to ten sam model, który wcześniej zwrócił jego uwagę. W pewnym momencie pojawił się sprzedawca sklepu. 

– Widzę, że przykuła Pana uwagę cena tego telewizora. 
–Tak, jestem zaskoczony, że jest tyle przeceniony. 
– Nie dziwię się, to świetna okazja. 
– Skąd ta cena?
– To ostatnia sztuka w naszej sieci – w głowie Cialdiniego włączyła się lampka z podpisem „zasada niedostępności”, a sprzedawca jeszcze dołożył jeden komunikat. – Co więcej, dzwonił ktoś z pytaniem o ten model telewizora i podobno jest już po niego w drodze. 

Po tych słowach sprzedawca zostawił Cialdiniego z mętlikiem w głowie. Z jednej strony nie potrzebował te...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy