Bezpieczeństwo procesów w mikro- i małych przedsiębiorstwach. Identyfikacja ryzyka oparta na metodologii audytu wewnętrznego

Strefa szefa

Z czym kojarzy się określenie „audyt” i jakie budzi emocje? Ze swojego doświadczenia wiem, że najczęstszym skojarzeniem jest słowo „kontrola”, a to z natury nie budzi pozytywnych emocji, wywołuje raczej panikę i obawy. Szkoda, bo celem audytu wewnętrznego jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności operacyjnej organizacji. To swego rodzaju działalność profilaktyczna, którą warto wdrożyć również w mniejszych firmach. Odpowiedź na to, jak to zrobić, znajdziesz w niniejszym artykule.

Sama definicja „kontroli” wg Słownika języka polskiego nie jest nacechowana pozytywnie: „porównywanie stanu rzeczywistego z przyjętymi normami, wzorcami, wartościami, ze stanem pożądanym i ustalenie ewentualnych odchyleń; przegląd, inspekcja, rewizja”, „nadzór nad kimś lub nad czymś, pilnowanie kogoś lub czegoś; nadzór, opieka, władza”, „potocznie: instytucja lub osoba zajmująca się sprawdzaniem czegoś lub sprawująca nad czymś nadzór”. 
Pracując wiele lat w kontroli zewnętrznej, często spotykałam się z przerażeniem i obawami osób kontrolowanych. Nie ma się co dziwić, gdyż zadaniem kontroli jest sprawdzenie, czy dotychczasowe działania firmy w obrębie określonych obszarów były prowadzone zgodnie z przyjętymi normami, tj. ustawami, rozporządzeniami czy innymi dokumentami. Póki odnosimy się do definicji i określenia w bezokoliczniku, tj. „działania były prowadzone”, brzmi to nie tak strasznie, ale jak wiadomo, za wszystkimi działaniami i procesami w firmie stoi człowiek – w odniesieniu do odpowiedzialności osobowej, czyli sprawdzania obszarów, za które odpowiedzialni są pracownicy, menedżerowie czy właściciele – kontrola nabiera innego wymiaru, bardziej osobistego i emocjonalnego. Idąc dalej tym tropem, jeśli podczas kontroli wykryjemy nieprawidłowość, to z pewnością, trzeba będzie znaleźć osobę, która za tę nieprawidłowość jest odpowiedzialna i poniesie konsekwencje. 
Tak funkcjonuje kontrola. Analizuje to, co zadziało się w przeszłości, wyłapuje ewentualne błędy i wyciąga z nich konsekwencje. Niewątpliwie, najbardziej dotkliwe i bolesne są te związane z finansami, nakładanymi karami pieniężnymi, zwrotami udzielonych wcześniej dotacji itd. Z tego powodu przedsiębiorcy często zlecają prowadzenie księgowości firmom zewnętrznym w nadziei, że da im to poczucie całkowitego bezpieczeństwa. Zgodnie jednak z zapisem art. 26 Ordynacji podatkowej zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie nie przenosi na nią odpowiedzialności za rozliczenia, a także popełnione błędy. To „podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiąz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy