Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa szefa

23 stycznia 2020

NR 25 (Styczeń 2020)

Wydarzenie firmowe od zaplecza

0 498

Firmowe eventy kojarzą Ci się tylko z filmem Wyjazd integracyjny? Najwyższy czas to zmienić! Mam nadzieję, że mój artykuł w tym pomoże.

Zacznę od podzielenia wydarzeń firmowych na dwa rodzaje. Pierwszy to eventy wewnętrzne, które służą głównie integracji pracowników, partnerów biznesowych i tworzeniu poczucia przynależności osób zainteresowanych przedsiębiorstwem. Druga grupa to oczywiście wydarzenia zewnętrzne, które mają na celu promocję biznesu, pokazanie wiedzy, jaką posiadają pracownicy, oraz rekrutację nowych osób.

POLECAMY

Siła wewnętrznych wydarzeń

Od ponad dwunastu lat zawodowo zajmuję się komunikacją. Początkowo, kiedy jeszcze jako studentka rozpoczynałam swoją karierę, to właśnie w trakcie wyjazdów firmowych mogłam lepiej poznać osoby, z którymi pracowałam. Właśnie wtedy zrozumiałam jedną rzecz – nic tak nie integruje, jak wspólne rozmowy czy rozrywki poza biurem.
W trakcie takich wydarzeń nie liczy się, czy jest się dyrektorem, stażystą czy menedżerem. Jesteśmy ludźmi – o czym moim zdaniem zbyt często zapominamy, wykonując codzienne obowiązki. Nie pamiętamy, że pracujemy z żywymi istotami, które mają swoje radości i smutki. Patrzymy na innych przez pryzmat stanowisk i wykonywanych zadań.
Wydarzenia integracyjne sprawiają, że zespół może poznać tę „ludzką” twarz osób, z którymi pracuje na co dzień. Dzięki temu późniejsze wykonywanie zadań jest łatwiejsze i bardziej skuteczne. Stanowisko, które zajmuje kolega z zespołu, nie paraliżuje innych już tak bardzo. Wbrew pozorom łatwiej jest ustalić wspólny kierunek działań, kiedy widzimy, że żaden z nas nie jest ideałem. Szczególnie kiedy zobaczymy, jak Kasia z HR fałszowała, śpiewając utwór Edyty Górniak w konkursie karaoke, a Andrzej z działu IT robi świetne babeczki z czekoladą.
Do takiego „odsłaniania” się w firmie zachęca m.in. Coyle Daniel w książce The Culture Code. To lektura, którą polecam każdemu, kto buduje zespół. Okazuje się, że pokazanie słabości w zespole sprawia, że staje się on bardziej zgrany. Idealnie nadają się do tego właśnie wewnętrzne wydarzenia firmowe.
Oczywiście taki wypad może ograniczyć się tylko do wyjścia na piwo, ale warto postarać się o bardziej zespołową integrację. Paintball, escape room, karaoke... Opcji jest mnóstwo! Nawet turniej gry w planszówki lub kalambury może być rewelacyjną metodą na integrację zespołu.

RamkA 1 4R, czyli przepis na wydarzenia wewnętrzne w pigułce:

  1. Regularność – np. raz na kwartał.
  2. Różnorodność – im bardziej ciekawe, angażujące będą wydarzenia, tym więcej osób będzie w nich chciało wziąć udział.
  3. Rutyna – idealnie by było, aby jakiś element wydarzeń firmowych był wspólny – tak, żeby stał się tradycją, np. turniej gry w lotki.
  4. Relaks – powagę najlepiej zostawić tego dnia za biurkiem.

Moc wydarzeń zewnętrznych

Moim zdaniem nie ma lepszego sposobu na budowanie społeczności wokół firmy, jak właśnie za sprawą organizacji wydarzeń. Meet-upy, w trakcie których opowiadamy o zrealizowanych projektach i na które zapraszamy ciekawych prelegentów, to najlepsza metoda, aby zaangażować grupę odbiorców.
Nic nie zastąpi spotkania człowieka z człowiekiem. Jest kilka powodów, dla których chętnie uczestniczymy w eventach. Chcemy nauczyć się czegoś nowego, poznać przykłady ciekawych wdrożeń czy podpatrzeć, jak pracują inni. Chętnie też spotkamy się z innymi przedstawicielami branży, by porozmawiać o nowościach i kierunkach rozwoju.
Takie meet-upy, które połączą ww. elementy, szybko wpiszą się w eventową mapę danego miasta. Staną się też skutecznym...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy