Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa szefa

20 maja 2022

NR 39 (Maj 2022)

Rozwiń skrzydła z mentorem!

0 244

Jesteś menedżerem? Przygotowujesz się do pełnienia tej roli? A może prowadzisz własną firmę? Podejmujesz decyzje i czujesz czasem, że przydałby Ci się ktoś doświadczony i bezstronny jednocześnie, z kim możesz bezpiecznie „przegadać” swoje pomysły lub decyzje? A może chciałbyś, żeby ktoś pomógł Ci spojrzeć na Twoje wyzwania z szerszej, innej perspektywy? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na przynajmniej dwa z powyższych pytań, to współpraca z mentorem biznesowym może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Indywidualny mentoring to niezwykle skuteczna metoda wsparcia kluczowych osób w firmie, jak i sposób na akcelerację samego biznesu. Z badań Mentorsme wynika, że 67% przedsiębiorstw zaobserwowało wzrost wydajności w wyniku pomocy ze strony mentorów, a 55% firm przyznaje, że mentoring ma pozytywny wpływ na ich wyniki. Jednocześnie portal National Mentoring Day podaje, iż 97% osób korzystających ze wsparcia mentoringowego uważa, że jest ono wartościowe, a pracownicy, których wspiera mentor, awansują 5 razy szybciej.

POLECAMY

W jakich sytuacjach przyda się mentor?

Wsparcie poprzez mentoring może przybierać różne formy, w zależności od celu danego procesu:

 • Mentoring specjalistyczny to praca z właścicielem firmy lub menedżerem nad określonym obszarem w ramach konkretnej ekspertyzy mentora (np. w obszarze zarządzania zespołem, rozwoju kanałów sprzedaży lub współpracy z kluczowymi klientami).
 • Mentoring o charakterze strategicznym przygotowuje menedżera w szerokiej perspektywie do pełnienia kluczowych funkcji i przejęcia odpowiedzialności za strategiczne projekty w organizacji.
 • Mentoring rozwojowy ma na celu wsparcie w rozwoju określonych umiejętności – przykładowo może mieć na celu umocnienie konkretnych kompetencji związanych z zarządzaniem zespołem (np. udzielanie feedbacku, delegowanie). Sprawdzi się też jako wsparcie dla osób, które dopiero przygotowują się do objęcia roli lidera zespołu lub niedawno awansowały.

Jak przebiega proces mentoringowy?

Proces mentoringowy to cykl spotkań indywidualnych, w trakcie których mentor i mentee, czyli osoba, która korzysta z mentoringu, definiują cele, nad którymi chce ona pracować. Następnie przy wsparciu mentora dąży do ich osiągnięcia. Warto wiedzieć, że mentoring to nie „pogadanka”, ale systematyczna praca oparta na konkretnych narzędziach rozwojowych. Dlatego – aby proces zakończył się sukcesem – mentor to osoba, która musi mieć nie tylko doświadczenie biznesowe, ale także przygotowanie merytoryczne do pełnienia takiej roli. Omówimy to dokładniej w dalszej części artykułu.

Jak zatem przebiega proces mentoringowy? Na proces składa się zazwyczaj od kilku do kilkunastu sesji. W toku poszczególnych etapów mentor:

 • omówi z Tobą wyzwania, z którymi się mierzysz, i pomoże Ci je doprecyzować;
 • pomoże Ci zdefiniować kryteria i skwantyfikować cele, które pozwolą monitorować postęp zarówno samego procesu, jak i Twojego rozwoju;
 • zidentyfikuje z Tobą Twoje mocne strony i pomoże Ci określić obszary kompetencyjne, które warto rozwijać;
 • będzie Cię wspierał w dążeniu do ustalonego celu, a pracując opierał się na konkretnych narzędziach rozwojowych – w razie potrzeby podzieli się z Tobą swoim praktycznym doświadczeniem biznesowym i pomoże Ci wypracować relewantne dla Ciebie rozwiązania;
 • doda Ci odwagi, gdy jej zabraknie, i uruchomi Cię do działania, gdy będziesz miał trudniejszy moment, co jest naturalnym elementem procesu zmiany;
 • będzie monitorował postęp procesu i towarzyszył Ci we wdrażaniu zmian prowadzących Cię do celu, udzielając na bieżąco feedbacku i wspierając zarówno merytorycznie, jak i emocjonalnie.

Osobiście lubię porównywać mentoring do indywidualnego treningu – jest to bowiem w dużej mierze relacja oparta na nauce przez działanie, czyli learning by doing, przy wsparciu mentora-trenera. W procesach, które prowadzę, często zdarza się, że mentee „trenuje” nowe umiejętności, wprowadzając je w życie między naszymi spotkaniami. Sesje mentoringowe służą omówieniu wniosków i wspólnemu ustaleniu kolejnych kroków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając mentora?

Wybór mentora to niełatwe zadanie. Poszukując odpowiedniego na niego kandydata, warto wziąć pod uwagę co najmniej pięć parametrów:

 1. Jakim doświadczeniem biznesowym dysponuje mentor w obszarze, który chcesz rozwinąć? Jeśli przykładowo chcesz się przygotować do objęcia roli lidera zespołu, warto poszukać mentora, który skutecznie zarządzał zespołami i ma w tym obszarze doświadczenie. Warto dodać, że mentor nie musi być z tej samej branży – doświadczenie w zarządzaniu nabyte w innej dziedzinie może być pomocne w zyskaniu nowej, szerszej perspektywy.
 2. Jakie przygotowanie merytoryczne posiada mentor do prowadzenia procesów rozwojowych? Tak jak profesjonalny lekarz, któremu powierzamy zdrowie, musi mieć wykształcenie medyczne, tak profesjonalny mentor – któremu powierzamy swój rozwój – powinien posiadać certyfikację lub akredytację uznanej jednostki certyfikującej. Warto wiedzieć, że w zależności od udokumentowanego doświadczenia mentorzy mają...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

  Małgorzata Warda

  Ma ponad 20 lat praktycznego doświadczenia w sprzedaży oraz zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami na stanowiskach dyrektora handlowego i generalnego, choć zaczynała od stanowiska sprzedawcy. Prowadzi firmę Warda Consulting Team (www.wardateam.com), prowadzi szkolenia z zakresu efektywnej sprzedaży i przywództwa, doradza start-upom i firmom z sektora MŚP jak zwiększyć sprzedaż i profitowość. Specjalizuje się w matematyce biznesowo-handlowej i szkoleniach z rentownej sprzedaży w oparciu o wartości matematyczne. Z wyróżnieniem ukończyła finanse i Executive MBA. Jest także absolwentką programów dla kadry zarządzającej na INSEAD. Posiada europejski certyfikat European Mentoring & Coaching Council w zakresie mentoringu biznesowego.
  Napisz do autorki: 
  malgorzata@wardateam.com