Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inne

20 marca 2019

Nie na hobby i nie na podróże. Na co i jak oszczędza nastolatek?

0 547

Jeśli nastolatek zbiera na coś pieniądze, to najczęściej na marzenia. Blisko co drugi robiący zbiórkę w aplikacji Cashap stawia sobie właśnie taki cel. To już pokaźna grupa, bo wbrew powszechnej opinii młodzi wcale nie oszczędzają rzadziej od dorosłych.

Na marzenia zbiera 44% użytkowników Cashap. Na drugim i trzecim miejscu listy popularnych celów znajdują się zakupy okazjonalne związane ze świętowaniem urodzin (12%) i Dnia Dziecka (10%). 8% nastolatków zbiera kasę na rzeczy potrzebne „do szkoły”, tyle samo na prezent dla kogoś innego. Dla porównania na hobby i podróże oszczędza tylko po 2% użytkowników.

POLECAMY

– Powyższe dane pokazują wyraźnie, co skłania młodych do podjęcia wysiłku oszczędzania i w jakich kategoriach nastolatkowie postrzegają swoje zakupy. Marzenia, aspiracje, spełnianie siebie to wartości, które przemawiają do nich o wiele mocniej niż pragmatyczne potrzeby i ich realizacja. Oczywiście, wynika to w pewnej mierze z zewnętrznych uwarunkowań, m.in. braku własnych dochodów i trosk o domowy budżet. Jednak dla rodziców i firm takich jak Cashap to ważna informacja. Wiedząc, dlaczego nastolatek chce oszczędzać, jesteśmy w stanie skuteczniej go do tego zachęcać i lepiej uczyć zarządzania własnym portfelem – mówi Marta Kaleńska-Jaśkiewicz, CEO w Cashap.

Mało i od razu czy więcej, ale za jakiś czas?

Jaki błąd w oszczędzaniu najczęściej popełnia nastolatek? Rozmienia się na drobne. Nastolatkowie oszczędzają nie rzadziej od dorosłych – według szacunków NBP robi to aż jedna trzecia z nich. Z tym, że u osób przed 18-stką wpływy do skarbonki są w dużej mierze okazjonalne i uzależnione od decyzji rodziców, a to oznacza, że nastolatkowi trudniej jest przewidzieć swój budżet. W dodatku brakuje mu doświadczenia w planowaniu wydatków.

– Nastolatek czasem jeszcze nie dostrzega, że kilka drobiazgów kosztuje go finalnie tyle samo, co jedna droższa rzecz. W Cashap pomagamy mu to dostrzec, pokazując, że każdy nawet największy zakup to tylko składowa mniejszych kwot – mówi Marta Kaleńska-Jaśkiewicz.

Własny budżet, ale skąd?

A jaki błąd najczęściej popełniają rodzice? Nie dają dzieciom wolnej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy