Menedżer na odległość, czyli jak wspierać zespół nie tylko w czasie pracy zdalnej

Temat numeru

Struktury sprzedaży, szczególnie o charakterze regionalnym, od dłuższego czasu przekształciły się w taki sposób, abyśmy mieli zdolność zarządzania nimi na odległość. W tym celu szczególnie pomocne są wszelkie narzędzia, które pozwalają monitorować toczące się procesy sprzedażowe, a wśród nich szczególnie CRM. Faktem jest, że pandemia zburzyła względnie panujący spokój, o ile można o takim mówić w zespołach sprzedaży. Coś się jednak zmieniło.

Zastanawiasz się, co powinno cechować dobrego menadżera? Przeczytaj artykuł: Umiejętność zadawania pytań, czyli jedna z kluczowych kompetencji menedżerskich

POLECAMY

W szybkim tempie uzbroiliśmy się w narzędzia, pozwalające w sposób płynny i możliwie naturalny na zdobywanie oraz obsługiwanie naszych klientów. Zakupiliśmy licencje programów obsługujących wideokonferencje, stworzyliśmy prostsze i bardziej intuicyjne metody kontaktu klienta z dostawcami. W końcu wielu z nas wprowadziło narzędzia w postaci aplikacji do samodzielnego zarządzania usługami, zamówieniami, łańcuchami dostaw itd.
Te i inne podobne działania spowodowały, że… jeszcze bardziej każdy z nas pragnie spotkania na żywo z drugim człowiekiem. Niestety, jeszcze przez jakiś czas będziemy musieli poruszać się w hybrydowym systemie działania.

Nowe wyzwania

Jedno z pytań, które możemy sobie zadać w tych okolicznościach, to, jak zarządzać rozproszonymi strukturami sprzedaży w nowych czasach. W wielu przypadkach zmiana stylu nie była czymś nowym, ale zaskakujący jest fakt, że już tak łatwo nie możemy się spotkać i omówić bieżących spraw bezpośrednio z członkami naszego zespołu. Stąd codzienne kontakty w postaci rozmów, wsparcia, motywowania czy wspólnego szukania rozwiązań są dziś, moim zdaniem, cennym kluczem do utrzymania dobrej zespołowej atmosfery.
Dalej dobra zespołowa atmosfera przekłada się na większą chęć działania. Cały team nakręca się do lepszej jakościow...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy