Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa szefa

4 października 2022

NR 41 (Wrzesień 2022)

Jak stworzyć swój wymarzony zespół i utrzymać obecny?

0 104

Tworzenie zespołu to jedno z najmniej wdzięcznych zadań, jakie stoją przed menedżerem czy działem HR. W tym artykule podzielę się z Tobą wiedzą, dzięki której udało mi się zmienić kilka procesów w kilku firmach, aby zwiększyć zatrudnienie. Podpowiem również, jak zmniejszyć fluktuacje w Twojej firmie.

Kłopot z rozwojem zespołu

Jeśli czytasz ten artykuł, to jestem pewien, że miałeś kiedykolwiek do czynienia z kłopotem w zatrudnieniu. Twoje trudności mogły wynikać z braku kandydatów na rynku, a może Ci, którzy docierali do Ciebie, nie byli odpowiedni. Może posiadasz już zespół, ale zmagasz się z fluktuacją albo chcesz go po prostu rozszerzyć. Obecnie nastały czasy zabiegania o względy pracowników, więc jeśli w jakimś stopniu masz jeszcze na sobie naleciałości starego systemu w stylu: „idź, na Twoje miejsce jest dziesięciu…”, to najwyższy czas to zmienić!

POLECAMY

Słabe i mocne strony

Znasz pytanie, które często pada podczas rekrutacji o słabe i mocne strony? To jest bardzo dobre pytanie – koniecznie musisz z niego skorzystać. A dokładniej – zadaj je sobie, a każdą z odpowiedzi przeanalizuj według zasady od ogółu do szczegółu. Rozpatruj je pod kątem przydatności tych cech w procesie rekrutacji czy wdrożenia pracowników. Jeśli któraś z nich przeszkadza Ci podczas procesu rekrutacji, musisz spróbować ją wypracować lub, jeśli będzie to konieczne, znaleźć zastępstwo, o czym poniżej.

Zmień podejście

Podejście do procesu rekrutacji jest bardzo ważne i czasem wymagana jest radykalna zmiana w naszym stylu zarządzania. Jeśli nie masz ludzi, pamiętaj, że czasy się zmieniają bardzo szybko, a razem z nimi, zarówno technologia, jak i pokolenia. Znaczy to, że Twój system rekrutacji musi ewoluować z jednej rekrutacji na kolejną. Jest to jeden z niewielu procesów, tak szybko się zmieniających, i dogania go jedynie element przemodelowania motywacji pracownika. W firmach mających profil handlowy, rekrutacja powinna trwać cały czas albo w kierunku budowania nowych stanowisk, albo w kierunku wymiany handlowców na coraz lepszych poprzez ciągłe badanie rynku.

Oddeleguj zadanie

W przypadku tak dużych zmian na rynku pracy, a konkretnie potrzeb potencjalnego pracownika, należy zwrócić szczególną uwagę na nasze możliwości. Dziś pracownik potrzebuje dużo uwagi, ale też, w zależności od stanowiska pracy, elastycznego podejścia. Prowadząc zespół, jeszcze niesamodzielny, popełniamy błąd, starając się prowadzić jednocześnie obciążający nas proces rekrutacji. Obecnie nie możemy sobie pozwolić na błędy ani w procesie rekrutacji, ani we wdrożeniu młodych pracowników. Zaniedbujemy wtedy jeden z tych obowiązków. Czasem łatwiej jest oddelegować osobę, która może poprowadzić proces rekrutacji, jeśli nie posiadamy działu HR lub sami nie mamy takich predyspozycji, a w naszym zespole znajduje się odpowiednia osoba. Zaoszczędzimy wówczas mnóstwo czasu i łatwiej przyglądniemy się procesowi rekrutacji, obserwując go z boku.

Zadbaj o atmosferę podczas wdrożenia

Dziś standardem jest soczysty uśmiech u każdego trenera prowadzącego w firmach szkolenie – czy to wdrożeniowe, czy też uzupełniające. Na młodych osobach nie robi to już jednak żadnego wrażenia. Podobnie jak wszelaki catering, w którym ostatnio korporacje próbują się prześcignąć, czy robiąca wrażenie sala multimedialna z idealnymi warunkami do szkolenia. Bądź oryginalny lub szukaj takich trenerów, którzy wdrożą osobę do pracy w odpowiedni sposób. Zadbaj o indywidualne podejście, nie oszczędzaj na trenerze, jeśli masz możliwość wybrania doświadczonej osoby – obniżeniem kosztów będzie skrócenie procesu rekrutacji. Jeśli rekrutujesz do istniejącego zespołu nowe osoby, zwróć szczególną uwagę na miejsce, jakie zajmie nowa osoba. Być może będą potrzebne wcześniejsze roszady w dziale. Porozmawiaj również z zespołem, aby nie czuł zagrożenia z powodu nowej osoby. Wyjaśnij, że zatrudnianie kolejnych osób w firmie związane jest z jej rozwojem.

Zrozum pokolenie

Zadawałeś sobie kiedyś pytanie, czym interesują się os...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy