Buyer persona – cichy bohater sprzedaży

Skuteczna sprzedaż Otwarty dostęp

Nie od dziś wiadomo, że znacznie łatwiej sprzedać towar czy usługę komuś, kogo oczekiwania nie są dla nas tajemnicą. Komuś, kogo znamy. Jak jednak dowiedzieć się, kim jest nasz klient? Jakie są jego potrzeby?  Co sprawia, że podejmuje  decyzję o zakupie? Odpowiedzią na te pytania jest buyer persona. 

Kiedy wybierasz się na randkę w ciemno, mogą targać Tobą różne obawy. A co, jak nie będę dość interesujący? O czym będziemy rozmawiać? Co, jeśli palnę jakąś głupotę, która nie spotka się z aprobatą? Idąc na randkę, chcemy wypaść jak najlepiej i zachęcić wybraną osobę do ponownego kontaktu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy spotykasz się z kimś, kogo dobrze znasz. Doskonale wiesz, w jaki sposób mówić, których tematów unikać oraz czym zaskarbić sobie sympatię. 
Sprzedaż działa na identycznych zasadach. Pozyskać i zachęcić do zakupu Twoich towarów lub usług nie jest tak łatwo, zwłaszcza kiedy nic nie wiesz o swoich klientach. 
Jak temu zaradzić? Prościej niż myślisz!

POLECAMY

Czym jest buyer persona?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz sprzedaż online, czy offline, najważniejszy jest zawsze klient. To on wpływa na Twoje zyski, rozgłos, sukces lub w czarnym scenariuszu porażkę. Zastanów się, co z tego, że masz świetny produkt lub usługę, jeśli nie znajdzie on swoich odbiorców. Żeby uprawiać dobry, a przede wszystkim skuteczny marketing, musisz wiedzieć, jak i do kogo mówić. I tu właśnie pojawia się ona, Twoja buyer persona. 
Jest to fikcyjnie stworzona sylwetka Twojego potencjalnego klienta. Jej głównym zadaniem jest ukazanie cech, wyzwań, przed jakimi staje, oraz obaw, które mogą ją najść. 
Jej stworzenie ma pozwolić Ci określić:

  • motywacje, którymi się kieruje,
  • jej potrzeby i problemy,
  • zwyczaje zakupowe,
  • zachowania powtarzane cyklicznie,
  • obiekcje,
  • cele, do których dąży.

Nawet jako właściciel sklepu w codziennym życiu jesteś po tej drugiej stronie. Pomyśl, jak często wstrzymujesz się od zakupu albo rezygnujesz z niego całkowicie. Twoi klienci mają te same obawy, w końcu to ich p...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy