Buyer Journey – czyli jak skutecznie podążać ścieżką zakupową klienta, żeby doprowadzić go do sprzedaży?

Temat numeru

Zakupowa ścieżka, którą podąża klient, uwzględnia etapy podróży: od budowania świadomości marki, przez zainteresowanie firmą i ofertą, do podjęcia decyzji zakupowej. Aby skutecznie podążać z konsumentem jego drogą zakupową, mając na celu doprowadzenie go do sprzedaży, należy w pierwszym kroku ustalić, kim on jest, czego oczekuje i w jaki sposób dostarczyć mu niezbędnych informacji. Jak przeprowadzić go od budowania świadomości do zakupu? Co się dzieje między podjęciem decyzji a transakcją? Jak skutecznie angażować odbiorców?

Buyer persona a buyer journey – czyli kto podąża ścieżką zakupową?

Na doświadczenia konsumenta i podjęcie przez niego decyzji zakupowej wpływa wiele czynników, jednak do tych kluczowych można zaliczyć personalizację. Dzięki ustaleniu tzw. buyer persony, czyli archetypu idealnego klienta, i określeniu jego profilu, dowiemy się, w jaki sposób dokonuje on zakupów, dlaczego to robi i jakie są jego aktualne potrzeby lub problemy. Budowanie persony zakupowej ma przede wszystkim na celu ustalenie, kim jest wzorcowy odbiorca, a idąc dalej – co nim kieruje, jakie ma obawy, motywacje czy pytania, na które możemy odpowiedzieć. Przez monitorowanie jego zachowania, m.in. na stronie www, w aplikacjach czy podczas prowadzenia kampanii e-mail, zbieramy istotne dane, pozwalające skutecznie zrozumieć jego potrzeby oraz motywacje.
Do bezpośrednich narzędzi pomagających zbierać informacje o konsumencie należą również wszelkie wywiady, ankiety, formularze oraz jego komentarze w social mediach. Poznawanie zachowań potencjalnego klienta jest podstawą przy analizie etapów procesu decyzyjnego, ponieważ wiedząc o nim więcej, skutecznie do niego dotrzemy oraz umożliwimy mu intuicyjne zakupy.
Im więcej zbierzem...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy