Umiejętności miękkie w trendach – o sile skutecznej komunikacji

Strefa szefa

Co decyduje o tym, ile osiągniemy zawodowo? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, choć wielu próbowało ją sformułować. Pochodzenie – tak zwany start, edukacja, pierwsza praca. Decyzje opiekunów, a później decyzje indywidualne jednostki. Tajemna mikstura, która płynie w żyłach każdego specjalisty, jest koniec końców skomponowana z dwóch podstawowych składników – doświadczenia i umiejętności.

To, co potrafimy, to przepastny wór, do którego można wrzucić prawie wszystko i który chętnie dzielimy, by łatwiej było wyjmować z niego konkretne rzeczy. Umiejętności ścisłe, humanistyczne, twarde, miękkie, fizyczne, mentalne – funkcjonuje wiele różnych, ciekawych podziałów. W zależności od zapotrzebowania na rynku, postępu nauki i rozwoju społeczeństw, różne podgrupy umiejętności zyskiwały i traciły na wartości z biegiem czasu.
Jeszcze kilkanaście lat temu, niektórzy się zastanawiali, gdzie będą pracować absolwenci psychologii, w które obfitują humanistyczne uczelnie wyższe. Dzisiaj psychoterapia czy klasyczne sesje z psychologiem nie są już niczym dziwnym, a zawód ten budzi coraz większy respekt społeczny. U początków rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku górnicy i hutnicy byli niczym dzisiejsi najznamienitsi inżynierowie – mieszkali na najnowocześniejszych osiedlach, najlepiej zarabiali, ich przyszłość malowała się w pięknych barwach. Dzisiaj to samo można powiedzieć chociażby o programistach...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy