Dołącz do czytelników
Brak wyników

Skuteczna sprzedaż

23 stycznia 2020

NR 25 (Styczeń 2020)

Sprzedawca z klasą – garnitur

0 718

W tytule nie chodzi o liczbę ukończonych klas szkoły, lecz o klasę jako styl, jako wyraz dobrego gustu, smaku. Klasę jako pewność siebie, poczucie własnej wartości, które prezentujesz sobą od wejścia dzięki temu, jak wyglądasz. Strój bowiem powie o Tobie więcej, niż Ci się wydaje. Zadbaj, aby mówił on o tym, na czym Tobie zależy!

Pisząc o modzie, trzeba zauważyć, że wiele dzieje się w Polsce w tym temacie. To, jak się ubieramy, zmienia się, a zmiany te idą w dobrą stronę. Dowodem na to jest chociażby wciąż rosnąca liczba manufaktur krawieckich, które działają na naprawdę szeroką skalę, oferując ubrania z bardzo dobrych materiałów, szyte na miarę metodą bespoke lub made to measure (mtm). Manufaktury te coraz częściej oferują również ubrania gotowe, które można kupić prosto z półki i cechują się z reguły znacznie lepszą jakością niż te ubrania, które są dostępne w sklepach sieciowych. Ale nie o manufakturach ma być dzisiaj mowa.
Na kompletny wizerunek składa się bardzo wiele elementów, o które należy właściwie zadbać. „Od stóp do głów” są to po kolei:

POLECAMY

 1. Skarpetki.
 2. Spodnie lub spódnica, sukienka (panie).
 3. Pasek.
 4. Koszula/bluzka (panie).
 5. Krawat, fular lub muszka.
 6. Marynarka.
 7. Poszetka.
 8. Buty.
 9. Perfumy (tak, perfumy są elementem stroju).
 10. Makijaż (w przypadku pań to również element stroju).
 11. Paznokcie (to element stroju obu płci).
 12. Dodatki (biżuteria, okulary, inne elementy ozdobne).

Tym tekstem rozpoczynamy serię związaną ze stylem, w związku z tym dzisiaj dowiesz się, Drogi Czytelniku, o kilku ważnych kwestiach na temat ogólnych zasad ubioru. Zacznijmy od tego, jak prawidłowo dobrać garnitur, ponieważ każdy szanujący się mężczyzna powinien mieć w szafie co najmniej jeden dobry garnitur. Mężczyzna, który pracuje w sprzedaży i chce sprzedawać dużo i dobrze, nie może nie zadbać o to, by w jego garderobie znajdowało się tych ubrań więcej i były odpowiednio dobrej jakości. Na to składają się dwie kwestie: materiał oraz sposób odszycia. W kwestii materiału zdecydowanie polecam garnitury z czystej wełny lub wyłącznie z domieszką naturalnych materiałów (jedwab, kaszmir itp.). W każdym wełnianym garniturze powinna znajdować się metka, na której można znaleźć następującą informację: wełna 110 lub no. 110’2 itp. To informacja mówiąca o skrętności tkaniny, czyli o tym, z jakiej grubości włosa została wytworzona tkanina. Drugim ważnym parametrem jest gramatura tkaniny. Mówi ona wiele o grubości materiału. Im wyższa gramatura (np. 400 g), tym tkanina jest grubsza. Garnitury z wełny o wysokiej gramaturze nadają się świetnie na zimę, a te o niższej będą lepsze na lato. Jeśli chcemy kupować garnitur do pracy, polecam wełnę o skrętności do 130’s. Wyższe skrętności sprawiają, że materiał wygląda pięknie i szlachetnie, lecz jest również mniej trwały, co przy częstym noszeniu może doprowadzić do szybkich przetarć i dziur. 
Klasyczny garnitur dobrze, żeby miał kolor granatowy. To najbardziej uniwersalny kolor, który może być ze spokojem stosowany zarówno w sytuacjach formalnych, biznesowych, jak i towarzyskich. Tylko skąd wiedzieć, czy garnitur dobrze leży? Oto kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować podczas przymierzania: 

 1. Sylwetka – istnieją różne jej typy. Najpopularniejszy obecnie podział to slim i regular. Sylwetka slim jest odpowiednia dla mężczyzn szczupłych, różnego wzrostu. Charakteryzuje się delikatnym wcięciem w talii (dotyczy to zarówno marynarki, jak i koszul) oraz zwężaną nogawką spodni. Tak uszyte ubranie lepiej przylega do ciała i wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie, jeśli mężczyzna ma szczupłą sylwetkę. Często sylwetka slim będzie pasować również do panów, którzy ćwiczą na siłowni, trenują sporty i mają sportową sylwetkę (szersze barki, węższa talia). Sylwetka regularna będzie właściwa dla mężczyzn o większej posturze lub z nadwagą. Nie ma w niej wspomnianego wcięcia w talii, dzięki czemu ubranie jest nieco luźniejsze. Aby dobrze to określić, najlepiej pójść do sklepu i przymierzyć jedno i drugie ubranie. To, co jest ważne, to jak mężczyzna wygląda – strój powinien sprawiać wrażenie, że jest niejako „przyklejony” do ciała oraz odzwierciedlać sylwetkę, uwypuklając jej zalety i ewentualnie delikatnie maskując wady. Niezależnie od tego, czy mówimy o sylwetce slim, czy regular – strój musi być dopasowany do danej sylwetki.
 2. Spodnie – element, który wciąż wielu panom spędza sen z powiek. Jaka w końcu powinna być ta długość? Czy powinny się zaginać na bucie, czy nie? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości. Ciekawostka: osobiście zakup dobrego garnituru polecam zacząć od: zakupu butów. Różne buty mają inny krój, a przez to spodnie będą się inaczej układać. Kupując garnitur czy same spodnie, warto mieć ze sobą buty po to, żeby zobaczyć, jak spodnie będą się na nich układać. Sprawa druga to długość spodni –powinny one opadać na buty i albo nie zaginać się w ogóle, albo mieć maksymalnie jedno bardzo delikatne zagięcie na bucie, gdy mężczyzna stoi prosto. Coraz więcej panów preferuje również styl, w którym nogawka odsłania delikatnie skarpetkę – to także dopuszczalna długość spodni. Co do zasady podwójne czy potrójne zagięcia są już passe i są uznawane za błąd w postaci za długich spodni. Kolejna sprawa to krój – tak jak pisałem wcześniej, w zależności od sylwetki slim lub regularny. Ważne jest to, żeby spodnie były dopasowane! I tu szczególnie polecam zwrócić uwagę na łydkę! Tak, właśnie łydkę. Często jest tak, że patrzymy na to, jak spodnie układają się na pośladkach i udach, a zapominamy o wspomnianej łydce. A, co ciekawe, często to właśnie za szerokie spodnie w łydce sprawiają wrażenie, że ubranie jest za duże, dlatego że w ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy