Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa szefa

21 września 2020

NR 29 (Wrzesień 2020)

KTO NIE PLANUJE, TEN PLANUJE PORAŻKĘ – CZYLI JAK WYZNACZAĆ I REALIZOWAĆ CELE

0 768

Rokrocznie formułujemy noworoczne postanowienia, a potem większość z nas nie jest w stanie osiągnąć tego, co sobie założy. Zdarza się, 
że w połowie drogi do osiągnięcia celu odechciewa nam się iść dalej albo odkrywamy, że pragniemy czegoś innego. Jak zatem w pełni wykorzystać czas i skutecznie osiągać wymarzone cele? 

Często na różnych etapach swojego życia każdy z nas zastanawia się: „Kim chcę być?”, „Co chcę robić?”, „O czym marzę?”, „Jakie mam zainteresowania?” lub „Jakie są moje cele życiowe?”. Odpowiedzi na te pytania pozwalają zastanowić się, co tak naprawdę chcemy osiągnąć w życiu, na czym musimy się skupić w swoich działaniach, jakie są nasze priorytety, w którym kierunku warto iść i się rozwijać. Już samo wyznaczanie celu pobudza do działania, pozwala na realizację marzeń i planów. Daje poczucie kontroli nad zmianami oraz jest siłą napędową i motywującą. Zrealizowany cel poprawia nastrój, wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej wartości, zwiększa szanse na uzyskanie kolejnych osiągnięć. Sprawia, że czujemy się szczęśliwsi oraz pozytywniej nastawieni. Nadaje życiu znaczenie i sens. 

POLECAMY

Przeszkody w realizacji celu

Dla wielu z nas umiejętność stawiania i konsekwentnego dążenia do celu nie jest wcale łatwa i prosta. Często wyznaczamy sobie cele, a później odstępujemy od ich realizacji lub odkładamy je na później, poszukując racjonalnego wyjaśnienia naszego braku determinacji. Może tak się dziać z kilku powodów:

 • określiliśmy cel zbyt ogólnie,
 • nie wyznaczyliśmy ram czasowych, w których cel powinien być zrealizowany,
 • nie stworzyliśmy planu działania,
 • odczuwamy lęk przed niepowodzeniem,
 • realizacja celu może mieć dla nas również negatywne konsekwencje,
 • nie jesteśmy zmotywowani,
 • nie jesteśmy systematyczni,
 • chcemy zrealizować zbyt wiele celów w krótkim czasie.

Mapa marzeń

Jak zatem skutecznie wyznaczać cele, żeby móc je później realizować? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest stworzenie mapy marzeń, która polega na wizualnym przedstawieniu planów, celów i pragnień przy określeniu ram czasowych. Stworzenie jej pozwala uświadomić sobie, co chcemy osiągnąć, czego pragniemy, czego potrzebujemy do szczęścia. Technika tworzenia mapy jest dowolna i zależy wyłącznie od nas – od naszych preferencji, kreatywności czy wyobraźni. Można wyklejać, rysować, malować lub zrobić kolaż uwzględniający własne pragnienia, marzenia i cele. W tworzeniu mapy skorzystać można np. z siatki bagua. Jest to kwadrat podzielony na 9 pól, a każda z części obrazuje konkretne wartości (ilustracja 1). Tworząc mapę marzeń, dzielimy swój arkusz papieru na 9 części. Każde z pól zapełniamy graficznymi symbolami swoich pragnień, marzeń i celów, które chcemy osiągnąć. 

Dzięki mapie marzeń uświadamiamy sobie, co jest ważne, na czym nam najbardziej zależy i do czego chcemy dążyć. Dodatkowo, umieszczając ją w miejscu, na które często patrzymy, uaktywniamy myślenie o swoich celach, planach i marzeniach. Jednak samo wyznaczenie celów to nie koniec, Określając je, warto wziąć pod uwagę koncepcję SMART. 

Dzięki mapie marzeń uświadamiamy sobie, co jest ważne, na czym nam najbardziej zależy i do czego chcemy dążyć. Dodatkowo, umieszczając ją w miejscu, na które często patrzymy, uaktywniamy myślenie o swoich celach, planach i marzeniach.

 

 

Obszary:

 • Ja – miejsce na nasze zdjęcie lub grafikę symbolizującą nas samych. Dodatkowo w tym polu warto określić, co chcemy osiągnąć w zakresie naszego zdrowia i dobrego samopoczucia;
 • Bogactwo i pieniądze – obszar dotyczący finansów. Określamy, na co chcemy przeznaczyć pieniądze, w co zainwestować. Mogą to być szkolenia, wakacje czy nowy samochód;
 • Sława, mądrość, reputacja – obszar określający nasze autorytety oraz wartości, którymi kierujemy się w życiu;
 • Miłość, partnerstwo, związki – wskazujemy wszystko to, co kojarzy nam się z dobrym związkiem, zdrową relacją partnerską; 
 • Rodzice, przełożeni, autorytety – określamy wszystko to, czego nauczyliśmy się od rodziców, przełożonych, autorytetów itp. Wszystko to, co dobrego można od nich zaczerpnąć;
 • Dzieci, twórczość, hobby – to jest miejsce na wszystko, co wiąże się z zainteresowaniami oraz wolnym czasem. Określamy, jakie mamy marzenia dotyczące czasu wolnego oraz plany dotyczące rodziny; 
 • Wiedza, nauka, medytacja – jest to obszar dotyczący wiedzy i zdobycia nowych umiejętności. Określamy, czego nowego chcemy się nauczyć.
 • Droga, kariera, praca – wskazujemy, co chcemy osiągnąć w obszarze zawodowym, jaki jest punkt docelowy. 
 • Przyjaciele, klienci, podróże – obszar zarezerwowany na cele dotyczące podróży, miejsc, które chcemy zobaczyć. W kwestii przyjaciół mogą się tu pojawić ważne dla nas osoby.

Jednak samo wyznaczanie celów to nie koniec. Określając je, warto wziąć pod uwagę koncepcję SMART. Formułowanie celów zgodnie z tą zasadą zwiększa szanse na ich osiągnięcie, ponieważ łatwiej jest trzymać się różnych postanowień i wytycznych, gdy dokładnie wiemy, co mamy do zrobienia. 
S – szczegółowy– cel musi być konkretny, opisany tak, aby nie pozostawiał miejsca na żadne interpretacje i wątpliwości. Warto wskazać, co chcemy osiągnąć oraz jakimi metodami planujemy zrealizować cel. 
M – mierzalny– cel powinien dać się zmierzyć, powinniśmy być w stanie zweryfikować jego realizację.
– atrakcyjny– cel powinien być ambitny, jego realizacja powinna być dla nas nagrodą. Myśl o jego osiągnięciu powinna być dla nas ekscytująca. Warto zastanowić się, dlaczego chcemy go osiągnąć.
R – realistyczny – cel powinien być rzeczywisty oraz w zasięgu naszych możliwości.
T – terminowy – cel powinien mieć określone ramy czasowe jego realizacji. Jeśli nie ma on terminu, bardzo łatwo o nim zapomnieć. 

Technika tworzenia mapy jest dowolna i zależy wyłącznie od nas – od naszych preferencji, kreatywności czy wyobraźni. Można wykle...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy