CO MUSISZ WIEDZIEĆ O MARKETINGU KONWERSACYJNYM I DLACZEGO POWINNO CIĘ TO OBCHODZIĆ

Marketing

Dzisiejsi konsumenci różnią się między sobą, mają swoje indywidualne wartości, motywacje i cele. Jest jednak coś, co ich łączy: to oni mają władzę. Jednym kliknięciem mogą uzyskać odpowiedzi, których szukają, dokładnie wtedy, gdy ich potrzebują. Marki muszą być dostępne dla konsumentów zawsze, kiedy Ci tego wymagają, a nie między godziną 8 a 16.*

Czego chcemy? Nie wiemy! 
Kiedy tego chcemy? Teraz!

Ten krótki dialog świetnie, choć z przymrużeniem oka, opisuje potrzeby konsumenta XXI w., a co za tym idzie – zadania do wykonania stawiane przed sprzedawcami.
Idealnym rozwiązaniem byłoby magiczne odczytanie tego, co siedzi w głowach klientów, jednak do czasu wymyślenia maszyny, która temu sprosta, pozostają nam inne metody i szukanie ratunku w szeroko pojętym marketingu. Ponoć na początku było słowo, dlatego zacznijmy od początku i porozmawiajmy o marketingu konwersacyjnym.

POLECAMY

Marketing konwersacyjny to całokształt działań skupiających się na nawiązaniu kontaktu z klientem i zbudowaniu z nim relacji – która, jak wiemy, jest podstawą współczesnego podejścia do sprzedaży. Brzmi znajomo? I słusznie, bo wiadomo nie od dziś, że to właśnie relacje konwertują. Termin „marketing konwersacyjny” został użyty po raz pierwszy już w 2007 r. przez Josepha Jaffe w jego książce Join the Conversation.
Jaffe chciał pokazać i nauczyć marketerów i firmy, jak zainteresować i zaangażować klientów przepełnionych i po ludzku zmęczonych wszechobecnymi reklamami i ciągłym napływem informacji. Zwróć uwagę, że już 14 lat temu można było mówić o zmęczeniu informacyjnym. Dzisiaj ten problem znacznie się pogłębił, stąd potrzeba zrozumienia, czego nasi odbiorcy potrzebują i jak im dać to magiczne „coś” sprawnie i z wdziękiem, stała się jeszcze bardziej nagląca.

Warto nadmienić, że marketing konwersacyjny sięga jeszcze dalej: był wykorzystywany na długo, zanim dostał swoją nazwę i miejsce w słowniku.

Kiedyś sprzedawca znał swoich klientów, wiedział, co lubią, jak mają na imię, gdzie pracują i jak nazwali swoje dz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy