W jaki sposób oszczędzać na transakcjach w euro? Kurs waluty może być Twoim sprzymierzeńcem

Otwarty dostęp

W XXI wieku handel międzynarodowy jest już standardem. Tysiące polskich przedsiębiorców kupuje i sprzedaje produkty, rozliczając się w euro, dolarach czy innych walutach. Umowy między firmami z różnych państw nie są skomplikowane i stosunkowo łatwo je rozliczać w urzędach. Najważniejszą kwestią jest jednak to, co zrobić, aby na nich naprawdę zarabiać? Jest na to kilka sposobów, zależnych od branży, rodzaju świadczonych usług czy oferty. Zawsze natomiast najistotniejszy jest kurs euro i jego ewentualne zmiany.

Gdzie jest najlepsza cena euro i kiedy wymieniać pieniądze?

Najważniejszą sprawą dla przedsiębiorcy, który decyduje się na handel międzynarodowy, powinna być cena euro. To w głównej mierze od niej zależy, czy na sprzedaży bądź zakupie produktów lub usług z zagranicy uda się zarobić. Co do zasady, kurs euro musi być na tyle korzystny, by transakcja z kontrahentem z innego kraju była bardziej opłacalna, niż tradycyjna, realizowana w złotówkach.

POLECAMY

Najlepszy kurs euro znajdziesz na stronie https://internetowykantor.pl/kurs-euro/. InternetowyKantor.pl to serwis, który oferuje wymianę walut na bardzo atrakcyjnych warunkach. Możesz tam też śledzić archiwalne stawki walut, a nawet ustawić alert, który poinformuje Cię, gdy euro osiągnie oczekiwaną cenę. W ten sposób nigdy nie przegapisz okazji – zarówno na sprzedaż, jak i zakup obcej waluty.

Zależnie od potrzeb, z kantoru online możesz korzystać regularnie, bądź też gromadzić środki i wymieniać je większymi partami. Wiele zależy od struktury firmy, częstotliwości realizacji zagranicznych umów oraz przepływu środków. Zawsze natomiast podstawą jest to, by kurs euro sprzyjał Twoim planom. Nie nabywaj i zbywaj obcych walut pochopnie. Zawsze zorientuj się w sytuacji – jeśli cena euro nie jest odpowiednia, poczekaj. Jeśli natomiast potrzebujesz środków natychmiast, to wymień tyle, ile jest Ci niezbędne. Resztę zachowaj do czasu zmiany kursu.

Co robić, aby kurs euro przynosił zysk?

Euro jest silne i drogie. Dzięki temu możesz znacznie zarobić, np. sprzedając produkty i usługi kontrahentom płacącym w tej walucie. Zorientuj się jednak, jakie stawki mają firmy podobne do Twojej, ale funkcjonujące za granicą. Następnie porównaj ich zarobki do Twoich, przelicz je na złotówki i stwórz swój atrakcyjny cennik. Gdy zaczniesz już zarabiać w ten sposób, śledź kurs euro. Im będzie wyższy, tym więcej złotówek dostaniesz po wymianie wypłaty z zagranicy.

W przypadku kupna produktów z innych krajów, płacąc w euro, działaj dokładnie odwrotnie. Patrz, ile jest warte 1 euro i kupuj, gdy stawka jest jak najniższa. Dzięki temu za tę samą ilość złotówek dostaniesz więcej zagranicznej walut i kupisz większą ilość towaru. Im mniej wydasz natomiast na produkty, tym większy będzie zysk bądź oszczędność Twojego przedsiębiorstwa.

W żadnym z przypadków nie możesz zapomnieć o ewentualnych opłatach dodatkowych związanych z handlem międzynarodowym. Mogą to być cła, opłaty graniczne czy koszta tłumaczeń. Dolicz je do kosztów transakcji. Pamiętaj też, że cena euro może się załamać bądź urosnąć w ciągu zaledwie kilku sekund. Musisz więc zachować ostrożność, obserwować kurs euro i wykorzystywać go tak, by to Tobie przynosił on korzyści.

Przypisy