Jak sprawić, by zespół sprzedażowy rozwinął (jeszcze bardziej) skrzydła w kolejnym półroczu 2022 r.?

Temat numeru

W ostatnim półroczu realia rynkowe zmieniły się o 180 stopni. Ledwo co zakończyła się pandemia, ledwo co nastąpiły zmiany w regulacjach prawnych związane z Nowym Ładem, to zaraz potem wybuchła wojna w Ukrainie. Na skutek tych zmian zaburzyły się naturalne mechanizmy gospodarki, siejąc zamęt i nieprzewidywalność, jakich chyba nikt w świecie (także biznesu) ostatnio się nie spodziewał.

To wszystko powoduje, że sprzedaż – czy nam się to podoba czy nie – przestała na kilka chwil być głównym tematem omawianym na ustach przedsiębiorców i handlowców, bo priorytetowe miejsca zajęła pomoc drugiemu człowiekowi, radzenie sobie z lękiem i stresem wśród członków zespołu oraz szybkie dostosowywanie struktur/strategii firmy do możliwości i zmian na rynku pracy.

POLECAMY

Ale sprzedaż zniknęła tylko na kilka chwil, bo w odpowiedzialnych działach sprzedaży musiała dynamicznie ruszyć na nowo, by zapewnić byt zatrudnionym i dalszy, choć minimalny rozwój firmy mimo zaistniałych trudności. Kto nie wznowił działań sprzedażowych po uczuciu szoku, miał marne szanse na szybkie i skuteczne odbicie się. W ten właśnie sposób całe zespoły sprzedażowe musiały na nowo zebrać ponadprzeciętne siły, co w obliczu inflacji, ostrych zmian w strategiach firm i zawirowaniach na rynku pracy wcale nie było i nie jest łatwe.

Jak sprawdzić zatem, że dział sprzedaży (po)radzi(ł) sobie z wyzwaniami dobrze? Jak ocenić, czy już nabrał rozpędu, czy jeszcze potrzebuje dodatkowego wsparcia?

Po pierwsze – liczy się teraz szczególnie kondycja psychiczna ludzi.

Rozpoczynanie badania sprawności sprzedażowego teamu wyłącznie od analizy jego ostatnich wyników uznałabym za krótkowzroczne. P...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Nowa Sprzedaż"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy