Jak radzić sobie z hałasem w biurze?

Otwarty dostęp Artykuł sponsorowany

W dużych pomieszczeniach firmowych oraz biurach open space różnego rodzaju dźwięki utrudniają wydajną pracę. Hałas pochodzi nie tylko z rozmów telefonicznych czy ożywionych dyskusji. Wyróżnić można jego cztery źródła: 

 • Tworzony przez pracowników – obejmuje rozmowy, odgłosy kroków, zamykania i otwierania drzwi, stukanie w klawiaturę czy odsuwanie krzeseł. 
 • Urządzenia biurowe – drukarki, skanery, kserokopiarki i inne sprzęty często wytwarzają różne dźwięki podczas swojej pracy.
 • Instalacja techniczna budynku – działanie klimatyzacji, wentylacji, systemu grzewczego oraz windy. 
 • Dźwięki z zewnątrz – związane są z ruchem samochodowym, tramwajami lub innymi pracami w pobliżu biura.
   

Dopuszczalny poziom hałasu w biurze jest regulowany przez normę PN–N–01307:1994. Według niej nie powinien przekraczać: 

 • 35 dB – w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy biurowej wymagającej intensywnej koncentracji,
 • 40 dB – w miejscach przeznaczonych do prac koncepcyjnych,
 • 55 dB – w pomieszczeniach administracyjnych,
 • 65 dB – w sekretariatach i biurach obsługi klienta.
   

źródło: hushoffice.com

W poszukiwaniu ciszy – jak radzić sobie z hałasem w środowisku pracy?

Obecnie oferta wyposażenia biur zapewnia wiele sposobów na ograniczenie hałasu w miejscu pracy. Dostępne są ścianki biurowe z właściwościami tłumiącymi dźwięki, panele i maty, a także nowoczesne i wielofunkcyjne kabiny akustyczne Hushoffice. Dzięki nim każdy może znaleźć rozwiązanie, które odpowiada potrzebom i znacząco poprawia komfort pracy w biurze.

Prawidłowe ustawienie biurek a hałas

Zbyt małe przerwy między biurkami mogą prowadzić do zwiększenia hałasu i niepotrzebnego przeszkadzania innym pracownikom. Optymalna odległość między stanowiskami pracy powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. W przypadku, gdy jest mniejsza, można rozważyć zastosowanie paneli akustycznych. Warto także odsunąć lub oddzielić biurka od źródeł hałasu, takich jak drukarka, niszczarka czy klimatyzator. Prawidłowe ustawienie stanowisk pracy to kompromis między zapewnieniem prywatności a możliwości komunikacji. 

Zorganizowanie miejsc do spotkań zespołów 

Spotkania zespołów stanowią w wielu firmach element codziennych obowiązków. W przypadku niedostępności odpowiedniej przestrzeni na zebrania, mogą one negatywnie wpływać na poziom hałasu w biurze i komfort pracy innych osób. Warto rozważyć wydzielenie osobnego pomieszczenia lub zastosowanie specjalnych kabin konferencyjnych hushMeet.L do prowadzenia spotkań i rozmów biznesowych w cichej i prywatnej atmosferze. W zależności od wybranej konfiguracji mogą pomieścić od 4 do 8 osób. Modułowa konstrukcja pozwala na rozbudowanie kabiny w ciągu jednego dnia do powierzchni nawet 9 metrów kwadratowych. Wnętrze wyposażone jest w gniazda elektryczne i porty USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz system wentylacji, zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza. Montaż budek akustycznych hushMeet.L jest bardzo prosty i szybki. Można sprawnie zmienić ich lokację za pomocą wózka paletowego.
 

źródło: hushoffice.com

Odpowiednie miejsce do prowadzenia rozmów telefonicznych 

W dzisiejszych czasach praca w biurze wymaga komunikacji z klientami i współpracownikami na odległość. Jednak prowadzenie rozmów telefonicznych w otwartych przestrzeniach może być problematyczne ze względu na hałas otoczenia oraz zakłócanie pracy innym osobom. Rozwiązaniem jest wydzielenie specjalnych stref do tego celu. Mogą to być dobrze wygłuszone pomieszczenia blisko stanowisk pracy, aby można było szybko do nich przejść lub dźwiękoszczelne budki telefoniczne hushPhone. Tego typu rozwiązania nie tylko zwiększają komfort pracy, ale także pomagają w utrzymaniu prywatności i poufności wrażliwych rozmów telefonicznych.

Zaaranżowanie strefy ciszy 

Aby zapewnić odpowiednie warunki akustyczne, warto zastanowić się nad zaaranżowaniem strefy ciszy. Taka przestrzeń pozwala pracownikom na odizolowanie się od otoczenia i skupienie na pracy wymagającej dużej koncentracji. Strefa ciszy może składać się z kilku indywidualnych stanowisk lub nowoczesnych budek akustycznych do pracy indywidualnej. Wewnątrz kabiny znajdują się specjalne materiały, które pochłaniają dźwięki i zapobiegają rozprzestrzenianiu się hałasu na zewnątrz.

Zielone ścianki kontra hałas 

Zieleń w biurze nie tylko wprowadza do wnętrza przyjemny klimat i estetykę, ale także pomaga w redukcji hałasu. Rośliny absorbują dźwięki, jak również pomagają w obniżeniu poziomu stresu i poprawie jakości powietrza. Zielone ścianki greenWall stanowią doskonałe dopełnienie kabin akustycznych oraz wpisują się w zyskujący dużą popularność biophilic design.

Przypisy